Veyon 4.9.0 - en to eu translation catalogue (89 entries)

en: FAQ - Frequently Asked Questions
eu: FAQ - Maiz egiten diren galderak

en: Can other users see my screen?
eu: Beste erabiltzaile batzuek ikus dezakete nire pantaila?

en: Which user can access which computer under which circumstances depends on the system settings configured by your administrator. Usually the software is configured so that the course instructor can access the computers of course participants, but not vice versa. Whether other course instructors are able to see your screen or those of other course participants also depends on the settings. Contact your administrator in order to configure access control rules according to your needs as described in the administration manual.
eu: Zein erabiltzaile sar daiteke zein ordenagailura zein egoeratan zure administratzaileak konfiguratutako sistemaren ezarpenen araberakoa da. Normalean softwarea konfiguratuta dago ikastaroko irakasleak ikastaroko parte-hartzaileen ordenagailuetara sartzeko, baina ez alderantziz. Beste ikastaroetako irakasleek zure pantaila edo beste ikastaroko parte-hartzaileenak ikusteko gai diren ala ez, ezarpenen araberakoa da. Jarri harremanetan administratzailearekin sarbide-kontroleko arauak zure beharren arabera konfiguratzeko, administrazio-eskuliburuan azaltzen den moduan.

en: How frequently are the computer thumbnails updated?
eu: Zen maiztasunarekin eguneratzen dira ordenagailuaren miniaturak?

en: Usually the computer thumbnails in the monitoring view are updated once a second. Depending on the utilization of the network and the computer, there may be slight deviations. In contrast when remote controlling or viewing a computer, you see the screen content of the remote computer in real time.
eu: Normalean monitorizazio ikuspegian ordenagailuaren koadro txikiak segundoero eguneratzen dira. Sarearen eta ordenagailuaren erabileraren arabera, desbideratze txikiak egon daitezke. Aitzitik, urruneko ordenagailua kontrolatzen edo ikusten duzunean, urruneko ordenagailuaren pantailako edukia denbora errealean ikusten duzu.

en: What happens if I accidentally close the Veyon Master application window?
eu: Zer gertatzen da Veyon Master aplikazioaren leihoa ustekabean ixten badut?

en: Any active functions such as demo mode or screen lock are stopped when the program is closed. However, you can simply reopen the program and activate the mode again if necessary.
eu: Aurkezpen modua edo pantailaren blokeoa bezalako funtzio aktibo guztiak gelditzen dira programa ixtean. Hala ere, programa berriro ireki dezakezu eta modua berriro aktibatu behar izanez gero.

en: How can I broadcast the screen of a student to all other screens?
eu: Nola igorri dezaket ikasle baten pantaila beste pantaila guztietara?

en: If you want to transfer a student's screen instead of your own screen in demo mode, first activate demo mode for all computers. Then stop demo mode for the student to be performing the demo using the context menu. Finally open the remote view for the students computer. This will transfer the remote view window - and therefore the student's screen - to all other computers.
eu: Ikasle baten pantaila transferitu nahi baduzu zure pantailaren ordez aurkezpen moduan, lehendabizi aktibatu aurkezpen modua ordenagailu guztietarako. Ondoren, gelditu aurkezpen modua ikasleak aurkezpena egiteko testuinguru-menua erabiliz. Azkenik, ireki ikasleen ordenagailurako urruneko ikuspegia. Honek urruneko leihoa -eta, beraz, ikaslearen pantaila- transferituko du beste ordenagailu guztietara.

en: Program features
eu: Programaren funtzioak

en: Veyon offers a variety of features that let you control and access computers. All available features are accessible through the buttons in the toolbar as well as the context menu of individual computers.
eu: Veyonek hainbat funtzio eskaintzen ditu, ordenagailuak kontrolatzeko eta atzitzeko aukera ematen dizutenak. Eskuragarri dauden funtzio guztiak tresna-barrako botoien bidez eta ordenagailu indibidualen laster-menuaren bidez eskura daitezke.

en: If you move the mouse over the individual buttons in the toolbar, a tooltip with a short help text is displayed unless you have disabled tooltips. Pressing a button activates the desired feature on all displayed computers.
eu: Sagua tresna-barrako botoi indibidualen gainean mugitzen baduzu, laguntza-testu labur bat duen tresna-aholkua bistaratuko da tresna-aholkuak desgaitu ez badituzu. Botoi bat sakatzean nahi duzun funtzioa aktibatzen da bistaratuko diren ordenagailu guztietan.

en: Using functions on individual computers
eu: Ordenagailu indibidualetan funtzioak erabiltzea

en: If you only want to activate a function on a single computer, right-click the computer in the monitor view and select the desired function from the context menu. The entries in the context menu are displayed dynamically depending on the active functions.
eu: Ordenagailu bakarrean funtzio bat bakarrik aktibatu nahi baduzu, egin klik eskuineko botoiarekin ordenagailuan monitorearen ikuspegian eta hautatu nahi duzun funtzioa laster-menuan. Testuinguru-menuko sarrerak dinamikoki bistaratzen dira funtzio aktiboen arabera.

en: You can also select multiple computers in the monitor view by drawing a selection rectangle with the mouse that includes all desired computers:
eu: Monitorearen ikuspegian hainbat ordenagailu hauta ditzakezu  saguarekin hautapen laukizuzen bat marraztuta:

en: Alternatively, you can press the :kbd:`Ctrl` key and add computers individually to the selection via mouse click.
eu: Bestela, :kbd:`Ctrl` tekla sakatu eta ordenagailuak banaka gehi ditzakezu hautapenera saguaren klikaren bidez.

en: Monitoring mode
eu: Jarraipen modua

en: By default Veyon is running in monitoring mode. In this mode you have an overview of all computers and see their screen contents in thumbnails. The screen content is updated almost in real time, so you can monitor all activity at the selected locations.
eu: Lehenespenez, Veyon jarraipen moduan exekutatzen da. Modu honetan ordenagailu guztien ikuspegi orokorra duzu eta haien pantailako edukia koadro txikietan ikusten duzu. Pantailaren edukia ia denbora errealean eguneratzen da, aukeratutako kokapenetan jarduera guztiak kontrolatu ahal izateko.

en: As long as there is no connection to a computer, a computer icon is displayed instead of the screen content. After the program has been started, the icon is initially colored gray. As soon as the program detects that the computer is unreachable or access is denied, the color changes to red.
eu: Ordenagailu batekin konexiorik ez dagoen bitartean, ordenagailuaren ikono bat bistaratuko da pantailako edukiaren ordez. Programa hasi ondoren, ikonoa gris kolorekoa da hasieran. Programak ordenagailua eskuraezina dela edo sarbidea ukatu egiten zaion bezain laster, kolorea gorrira aldatzen da.

en: Some of the features described in the next sections switch the remote computers to a different mode. You can exit the respective mode by activating monitoring mode again.
eu: Hurrengo ataletan deskribatutako funtzio batzuek urrutiko ordenagailuak beste modu batera aldatzen dituzte. Dagokion modutik irten zaitezke jarraipen modua berriro aktibatuta.

en: Demonstration mode
eu: Aurkezpen modua

en: You can use the demonstration mode (demo mode) to start a presentation. In this mode, the content of your or a student's screen is broadcasted to all computers and displayed in real time. You can choose between a full screen and a window demo.
eu: Modu honetan, zure edo ikasle baten pantailaren edukia ordenagailu guztietara igortzen da eta denbora errealean bistaratzen da. Pantaila osokoa eta leiho-aurkezpenaren artean aukeratu dezakezu.

en: During a full screen demo your screen content will be displayed in full screen on the remote computers. Logged-in users cannot use their computers for other tasks in this mode because all input devices are locked. In this way you will gain the full attention of your students.
eu: Pantaila osoko aurkezpen batean zure pantailako edukia pantaila osoan bistaratuko da urrutiko ordenagailuetan. Saioa hasita duten erabiltzaileek ezin dituzte ordenagailuak erabili modu honetan beste zereginetarako, sarrerako gailu guztiak blokeatuta daudelako. Horrela zure ikasleen arreta osoa lortuko duzu.

en: By contrast, a window demo allows users to switch between the demo window and their own applications. For example, course participants can arrange the windows side by side and try out the demonstrated steps themselves in parallel. The input devices are therefore not locked in this mode.
eu: Aitzitik, leiho-aurkezpenak erabiltzaileei aurkezpen leihotik irten eta beren aplikazioetatik aldatzeko aukera ematen die. Adibidez, ikastaroko parte-hartzaileek leihoak elkarren ondoan antola ditzakete eta frogatutako urratsak beraiek paraleloki proba ditzakete. Beraz, sarrerako gailuak ez daude blokeatuta modu honetan.

en: In order to start a demonstration, you have to open the demo menu by pressing the :guilabel:`Demo`:
eu: Erakusketa bat hasteko, aurkezpen menua ireki behar duzu :guilabel:`Aurkezpena`:

en: Now click the desired item in the menu. If you want to share a student's screen, make sure to select it before so the program knows which screen to broadcast.
eu: Orain egin klik menuan nahi duzun elementuan. Ikasle baten pantaila partekatu nahi baduzu, ziurtatu aurretik hautatzen duzula, programak zein pantaila eman behar duen jakin dezan.

en: In case your computer is equipped with multiple screens, you can choose to only broadcast one of the screens. To do this, click the corresponding screen item in the demo menu before sharing your screen.
eu: Zure ordenagailua pantaila anitzekin hornituta badago, pantailetako bat soilik igortzeko aukera dezakezu. Horretarako, egin klik aurkezpen menuko dagokion pantailako elementuan zure pantaila partekatu aurretik.

en: If you want to leave the demonstration mode again, simply press the button again or click on the :guilabel:`Monitoring` button to switch back to monitoring mode globally. The context menu can also be used to stop the demonstration mode on individual computers.
eu: Aurkezpen modua utzi nahi baduzu, sakatu botoia berriro edo egin klik :guilabel:`Jarraipena` botoian monitorizazio modura berriro itzultzeko. Testuinguruko menua ordenagailu indibidualetan erakustaldi modua gelditzeko ere erabil daiteke.

en: Lock screens
eu: Blokeatu pantailak

en: Another way to draw students' attention is to use the screen lock feature. As during a full-screen demonstration, all input devices on the students' computers are locked. The computers can then no longer be used by the students. In addition, a lock symbol is displayed to prevent distractions caused by open applications.
eu: Ikasleen arreta erakartzeko beste modu bat pantaila blokeatzeko funtzioa erabiltzea da. Pantaila osoko erakustaldi batean bezala, ikasleen ordenagailuetako sarrera-gailu guztiak blokeatuta daude. Orduan, ikasleek ezingo dituzte ordenagailuak erabili. Horrez gain, blokeoaren ikurra bistaratzen da irekitako aplikazioek eragindako distrakziorik ez izateko.

en: Press the :guilabel:`Lock` button to lock all displayed computers:
eu: Sakatu :guilabel:`Blokeatu` botoia bistaratzen diren ordenagailu guztiak blokeatzeko:

en: If you want to unlock the screens, simply press the button again or click the :guilabel:`Monitoring` button to switch back to monitoring mode globally.
eu: Pantailak desblokeatu nahi badituzu, sakatu botoia berriro edo egin klik :guilabel:`Jarraipena` botoian monitorizazio modura berriro itzultzeko.

en: If only individual computers are to be locked, you can select them as described in section :ref:`NonGlobalFeatureActivation` and select the screen lock feature in the context menu. The screen lock can then be deactivated either by selecting :guilabel:`Unlock` or switching back to :guilabel:`Monitoring` mode. The screen lock can also be activated globally at first and later deactivated for individual computers via the context menu.
eu: Ordenagailu indibidualak bakarrik blokeatu behar badira, hautatu ditzakezu :ref:`NonGlobalFeatureActivation` atalean deskribatzen den moduan eta hautatu pantaila blokeatzeko funtzioa laster-menuan. Ondoren, pantailaren blokeoa desaktibatu daiteke :guilabel:`Desblokeatu` hautatuta edo :guilabel:`Jarraipena` modura itzuliz. Pantailaren blokeoa modu orokorrean ere aktibatu daiteke hasieran eta, geroago, ordenagailu indibidualentzat desaktibatu laster-menuaren bidez.

en: Due to security restrictions of most operating systems, the lock screen can not be displayed if no user is logged on. The input devices are still locked, so that no user logon is possible.
eu: Sistema eragile gehienen segurtasun murrizketak direla eta, blokeo-pantaila ezin da bistaratu erabiltzailea ez badago saioa hasita. Sarrerako gailuak blokeatuta daude oraindik, erabiltzaileen saioa hasi ez dezaten.

en: Remote access
eu: Urrutiko sarbidea

en: The feature group *remote access* consists of two very similar features :guilabel:`Remote view` and :guilabel:`Remote control`. In both access modes, the screen of a remote computer is displayed in full size in a separate window. In contrast to the monitoring mode in the main window, you can watch the activities on a computer in detail or intervene yourself.
eu: *Urrutiko sarbidea* funtzio-taldeak oso antzeko bi ezaugarri ditu: guilabel:`Urrutiko ikuspegia` eta :guilabel:`Urrutiko kontrola`. Sarbide modu bietan, urruneko ordenagailu baten pantaila tamaina osoan bistaratzen da aparteko leiho batean. Leiho nagusiko jarraipen-moduaren aldean, jarduerak ordenagailuan zehatz-mehatz ikus ditzakezu edo zuk zeuk esku hartu.

en: The features can be activated in different ways. Depending on the system configuration, one of the two features is usually started by double-clicking on a computer. Alternatively, you can click the right mouse button to open the context menu and select the desired feature.
eu: Funtzioak modu ezberdinetan aktibatu daitezke. Sistemaren konfigurazioaren arabera, bi funtziotako bat ordenagailu batean klik bikoitza eginez abiarazten da normalean. Bestela, saguaren eskuineko botoia sakatu dezakezu testuinguru-menua irekitzeko eta nahi duzun funtzioa hautatzeko.

en: If you want to access a computer that does not appear in the monitor view, use the corresponding toolbar button:
eu: Jarraipen ikuspegian agertzen ez den ordenagailu batera sartu nahi baduzu, erabili dagokion tresna-barrako botoia:

en: After pressing this button, a dialog is opened and asks for the hostname of the computer to access:
eu: Botoi hau sakatu ondoren, elkarrizketa-koadro bat irekiko da eta sartu nahi duzun ordenagailuaren ostalari-izena eskatzen duena:

en: Afterwards a new window opens with the remote access view:
eu: Ondoren, leiho berri bat irekiko da urrutiko sarbidearen ikuspegiarekin:

en: The remote screen is then displayed within a few seconds and updated in real time. At the top of the window you will see a toolbar with buttons similar to the main application. The toolbar disappears automatically a few seconds after the connection is established. You can show it again at any time by moving the mouse pointer to the top of the screen.
eu: Urrutiko pantaila segundo gutxiren buruan bistaratzen da eta denbora errealean eguneratzen da. Leihoaren goialdean tresna-barra bat ikusiko duzu aplikazio nagusiaren antzeko botoiak dituena. Tresna-barra automatikoki desagertzen da konexioa ezarri eta segundo gutxira. Noiznahi erakutsi dezakezu berriro saguaren erakuslea pantailaren goialdera eramanez.

en: You can also change the access mode at any time during a running remote access session. All you need to do is click on the :guilabel:`Remote control` or :guilabel:`View only` button. The button does not show the current access mode, but the access mode that is changed when pressed.
eu: Era berean, edozein unetan alda dezakezu sarbide-modua martxan dagoen urrutiko sarbide-saio batean. Egin behar duzun guztia :guilabel:`Urrutiko agintea` edo :guilabel:`Ikusi bakarrik` botoian klik egitea besterik ez da. Botoiak ez du uneko sarbide modua erakusten, sakatzean aldatzen den sarbide modua baizik.

en: As soon as you have entered the :guilabel:`Remote control` mode, your keystrokes, mouse movements and clicks are transmitted to the remote computer so that you can operate it as usual. However, depending on the operating system, certain special keys or key shortcuts such as :kbd:`Ctrl+Alt+Del` cannot be used directly. If you want to use these shortcuts, you can use the button :guilabel:`Send shortcut`.  Clicking this button opens a menu where you can select the desired shortcut:
eu: :guilabel:`Urrutiko kontrola` moduan sartu bezain laster, zure teklak, saguaren mugimenduak eta klikak urruneko ordenagailura transmititzen dira, beti bezala funtziona dezazun. Hala ere, sistema eragilearen arabera, ezin dira zuzenean erabili tekla berezi edo teklaren lasterbide batzuk, hala nola :kbd:`Ctrl+Alt+Del`. Lasterbide hauek erabili nahi badituzu, :guilabel:`Bidali lasterbidea` botoia erabil dezakezu. Botoi honetan klik egitean menu bat irekitzen da, non nahi duzun lasterbidea hauta dezakezun:

en: If the menu was opened accidentally, it can also be closed again without triggering an action by clicking the button again or pressing the :kbd:`Esc` key.
eu: Menua ustekabean ireki bada, berriro ere itxi daiteke ekintzarik eragin gabe botoian berriro klik eginez edo :kbd:`Esc` tekla sakatuz.

en: If you want to switch to fullscreen mode, you can use the :guilabel:`Fullscreen` button. In full screen mode, the button label changes to :guilabel:`Window`. You can easily switch back to window mode by clicking on it again.
eu: Pantaila osoko modura aldatu nahi baduzu, :guilabel:`Pantaila osoa` botoia erabil dezakezu. Pantaila osoko moduan, botoiaren etiketa :guilabel:`Leihoa` izango da. Erraz alda dezakezu leiho modura berriro gainean klik eginez.

en: The :guilabel:`Screenshot` function captures the current screen content and saves it to a file that can be displayed later. More information regarding screenshots can be found in sections :ref:`Screenshots panel <ScreenshotsPanel>` and :ref:`Screenshots <FeatureScreenshot>`.
eu: :guilabel:`Pantaila-argazkia` funtzioak uneko pantailako edukia harrapatzen du eta gero bistaratu daitekeen fitxategi batean gordetzen du. Pantaila-argazkiei buruzko informazio gehiago :ref:`Pantaila-argazkien panela  <ScreenshotsPanel>` eta :ref:`Pantaila-argazkiak` <FeatureScreenshot>` ataletan aurki daiteke.

en: With the button :guilabel:`Exit` the remote access window is closed.
eu: :guilabel:`Irten` botoiarekin urrutiko sarbidearen leihoa itxi egiten da.

en: Power on, restart and shutdown computers
eu: Piztu, berrabiarazi eta itzali ordenagailuak

en: The features :guilabel:`Power on`, :guilabel:`Reboot` and :guilabel:`Power down` are helpful both for administrative purposes and for the preparation and follow-up of courses and exams. Using these functions, you can remotely power on, restart, or shut down computers. The corresponding buttons can be found in the toolbar:
eu: :guilabel:`Piztu`, :guilabel:`Berrabiarazi` eta :guilabel:`Itzali` funtzioak lagungarriak dira bai administrazio-helburuetarako, bai ikastaroak eta azterketak prestatzeko eta jarraitzeko. Funtzio hauek erabiliz, urrutitik ordenagailuak piztu, berrabiarazi edo itzal ditzakezu. Tresna-barran dagozkien botoiak aurki daitezke:

en: Power down now
eu: Itzali orain

en: Install updates and power down
eu: Instalatu eguneraketak eta itzali

en: Power down after user confirmation
eu: Itzali erabiltzailea baimendu ondoren

en: Power down after timeout
eu: Deskonektatu denbora-muga igaro ondoren

en: Send text message
eu: Bidali testu-mezua

en: Open website
eu: Ireki webgunea

en: File transfer
eu: Fitxategien transferentzia

en: Overwrite existing files
eu: Gainidatzi lehendik dauden fitxategiak

en: Transfer only
eu: Transferentzia soilik

en: Transfer and open file(s) with associated program
eu: Transferitu eta ireki fitxategiak lotutako programarekin

en: Transfer and open destination folder
eu: Transferitu eta ireki helmuga karpeta

en: Screenshot
eu: Pantaila-argazkia

en: Monitoring
eu: jarraitzen

en: Observation
eu: Behaketa

en: Window demo
eu: Leihoko demoa

en: Screen lock
eu: Pantaila blokeatzea

en: Lock input devices
eu: Blokeatu sarrerako gailuak

en: Remote control
eu: Urrutiko kontrola

en: Remote view
eu: Urrutiko ikuspegia

en: Power on
eu: Piztu

en: Power down
eu: Itzali

en: Reboot
eu: Berrabiarazi

en: Log in
eu: Hasi saioa

en: Log off
eu: Amaitu saioa

en: Text message
eu: Testu-mezua

en: Files
eu: Fitxategiak

en: Password
eu: Pasahitza

en: A screenshot, also called screen capture or screen grab, is a digital image of what should be visible on a monitor, television, or other visual output device. A common screenshot is created by the operating system or software running on the device. A screenshot or screen capture may also be created by taking a photo of the screen.
eu: Pantaila-argazkia monitore batean, telebistan edo beste ikus-entzunezko irteerako gailu batean ikusgai dagoenaren irudi digitala da. Pantaila-argazki arrunt bat gailuan exekutatzen ari den sistema eragileak edo berariazko softwareak sortzen du.

en: https://en.wikipedia.org/wiki/Screenshot
eu: https://eu.wikipedia.org/wiki/Pantaila-argazki

en: Status bar
eu: Egoera-barra

en: Tooltip
eu: Argibidea

en: The tooltip or infotip or a hint is a common graphical user interface element. It is used in conjunction with a cursor, usually a pointer. The user hovers the pointer over an item, without clicking it, and a tooltip may appear—a small "hover box" with information about the item being hovered over.
eu: Argibidea edo tresna-informazioa erabiltzailearen interfaze grafikoko elementu arrunta da. Kurtsore batekin batera erabiltzen da, normalean erakusle batekin. Erabiltzaileak erakuslea elementu baten gainean jartzen du, klik egin gabe, eta tresna-argibide bat ager daiteke: "pasatze-koadroa" txiki bat, gainean jartzen ari den elementuari buruzko informazioa duena.

en: Username
eu: Erabiltzaile-izena

en: Veyon User Manual
eu: Veyon erabiltzailearen eskuliburua

en: Introduction
eu: Aurkezpena

en: Program start and login
eu: Programaren abioa eta saioaren hasiera

en: User interface
eu: Erabiltzaile interfazea

en: Toolbar
eu: Tresna-barra

en: If you click the entry :guilabel:`Disable balloon tooltips` no tooltips will be displayed anymore whenever you hover the mouse over the buttons. You can open the context menu at any time and uncheck the item again.
eu: :guilabel:`Desgaitu globoen argibideak` sarreran klik egiten baduzu, ez da tresna-argibiderik agertuko sagua botoien gainean jartzen duzun bakoitzean. Testuinguru-menua edonoiz ireki dezakezu eta elementua berriro desmarka dezakezu.

en: Screenshots panel
eu: Pantaila-argazkien panela
