Veyon 4.9.1 - en to pl translation catalogue (498 entries)

en: Access control rules
pl: Reguły dostępu

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Access control rules can be used to provide detailed control over which users can access specific computers under specific circumstances. In the following, the term *rule* is used as a synonym for *access control rule*.
pl: Reguły kontroli dostępu mogą służyć do szczegółowej kontroli, którzy użytkownicy mogą uzyskać dostęp do określonych komputerów w określonych okolicznościach. Poniżej termin * reguła * jest używany jako synonim * reguły kontroli dostępu *.

en: When a user attempts to access a computer, the defined access control rules are processed one after another until all conditions of a rule apply. As soon as all activated conditions of a rule apply, no further rules are processed and the stored action is executed (exception: rule is disabled).
pl: Gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do komputera, zdefiniowane reguły kontroli dostępu są przetwarzane kolejno, aż zostaną spełnione wszystkie warunki reguły. Gdy tylko wszystkie aktywowane warunki reguły zostaną zastosowane, dalsze reguły nie są przetwarzane, a zapisana akcja jest wykonywana (wyjątek: reguła jest wyłączona).

en: The rules can be configured through the Veyon Configurator on the configuration page :ref:`ConfAccessControl` in section :guilabel:`Access control rules`. The rules list is empty by default. In this case, all access attempts are denied since there is no rule that explicitly allows access. This means that at least one rule must be defined that allows access under certain conditions.
pl: Reguły można skonfigurować za pomocą Konfiguratora Veyon na stronie konfiguracji: patrz: „ConfAccessControl` w sekcji: guilabel:` Reguły kontroli dostępu`. Lista reguł jest domyślnie pusta. W takim przypadku wszystkie próby dostępu są odrzucane, ponieważ nie ma reguły, która wyraźnie zezwala na dostęp. Oznacza to, że należy zdefiniować co najmniej jedną regułę, która zezwala na dostęp pod pewnymi warunkami.

en: Add and modify rules
pl: Dodaj i zmodyfikuj reguły

en: Upon clicking the button :guilabel:`+` a dialog opens which allows the creation of a new rule. Existing rules can be opened or edited by double-clicking them or by clicking the button with the pen symbol.
pl: Po kliknięciu przycisku: guilabel: `+` otworzy się okno dialogowe, które umożliwia utworzenie nowej reguły. Istniejące reguły można otworzyć lub edytować, klikając je dwukrotnie lub klikając przycisk z symbolem pióra.

en: A rule basically consists of general settings, conditions and an action that is executed when all conditions apply. The dialog is divided into three sections. The meanings of the individual options in the various dialog sections are explained below.
pl: Reguła zasadniczo składa się z ogólnych ustawień, warunków i akcji wykonywanej, gdy spełnione są wszystkie warunki. Okno dialogowe jest podzielone na trzy sekcje. Znaczenie poszczególnych opcji w różnych sekcjach okna dialogowego wyjaśniono poniżej.

en: General
pl: Ogólne

en: A name for the rule should be defined in input field :guilabel:`Rule name` first. The name is later used to identify the rule and is displayed in the rules list. For documentation purposes an optional description can be added to the :guilabel:`Rule description` input field.
pl: Nazwę reguły należy zdefiniować w polu: guilabel: najpierw „Nazwa reguły”. Nazwa jest później używana do identyfikacji reguły i jest wyświetlana na liście reguł. Do celów dokumentacji można dodać opcjonalny opis w polu wejściowym: guilabel: `Opis reguły`.

en: The option :guilabel:`Always process rule and ignore conditions` causes the conditions set below not to be examined for rule processing and the set action is always executed. This particularly useful for fallback rules at the bottom of the rules list, where you can specify that the logged on user is asked for permission if no other rules apply.
pl: Opcja: guilabel: „Zawsze przetwarzaj regułę i ignoruj warunki” powoduje, że określone poniżej warunki nie są sprawdzane pod kątem przetwarzania reguł i ustawiona akcja jest zawsze wykonywana. Jest to szczególnie przydatne w przypadku reguł rezerwowych u dołu listy reguł, w których można określić, że zalogowany użytkownik jest proszony o zgodę, jeśli nie mają zastosowania inne reguły.

en: You can use the :guilabel:`Invert all conditions` option to determine that all activated conditions are inverted before evaluation, meaning that activated conditions must not apply. For example, if the condition *No user logged on* is activated, the rule only applies if one or more users are logged on. If a condition is configured so that a user must be a member of a specific group, the rule only applies, if the said user is *not* a member of the group.
pl: Możesz użyć opcji: guilabel: `Odwróć wszystkie warunki`, aby ustalić, że wszystkie aktywowane warunki są odwrócone przed oceną, co oznacza, że aktywowane warunki nie mogą mieć zastosowania. Na przykład, jeśli aktywowany jest warunek * Nie zalogowano użytkownika *, reguła obowiązuje tylko wtedy, gdy zalogowany jest co najmniej jeden użytkownik. Jeśli warunek jest skonfigurowany w taki sposób, że użytkownik musi być członkiem określonej grupy, reguła ma zastosowanie tylko wtedy, gdy wspomniany użytkownik * nie * jest członkiem grupy.

en: Conditions
pl: Warunki

en: For a rule to be processed, one or more conditions must apply.
pl: Aby reguła mogła zostać przetworzona, musi zostać spełniony co najmniej jeden warunek.

en: User is member of group
pl: Użytkownik jest członkiem grupy

en: With this condition you can define that either the accessing or the locally logged on user must be a member of a specific group. The desired group can be chosen. If no or only wrong groups are selectable, the *User groups backend* under the general settings for :ref:`ComputerAccessControl` may have to be adjusted.
pl: Ten warunek umożliwia zdefiniowanie, że użytkownik uzyskujący dostęp lub zalogowany lokalnie musi być członkiem określonej grupy. Pożądaną grupę można wybrać. Jeśli nie można wybrać żadnej lub tylko niewłaściwe grupy, * zaplecze grup użytkowników * w ustawieniach ogólnych dla: ref: `ComputerAccessControl` może wymagać dostosowania.

en: Computer is located at
pl: Komputer znajduje się pod adresem

en: With this condition you can define that either the accessing or the local computer has to be located at a specific location. The desired location can be chosen. If no or only wrong locations are selectable the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` has to be adjusted.
pl: Ten warunek umożliwia określenie, czy komputer uzyskujący dostęp lub komputer lokalny musi znajdować się w określonej lokalizacji. Pożądaną lokalizację można wybrać. Jeśli nie można wybrać żadnych lub są nieprawidłowe, należy skorygować: ref: `RefNetworkObjectDirectory`.

en: Accessing computer and local computer are at the same location
pl: Logujący się komputer i lokalny komputer są w tej samej lokalizacji

en: With this condition you can determine that the accessing computer and the local computer have to be located at the same location. This can for example be used to prevent teachers from accessing computers in different classroom.
pl: Ten warunek pozwala ustalić, że komputer uzyskujący dostęp i komputer lokalny muszą znajdować się w tym samej lokalizacji. Można to na przykład wykorzystać, aby uniemożliwić nauczycielom dostęp do komputerów w różnych klasach.

en: Accessing computer is localhost
pl: Łączący  się komputer to localhost

en: If this condition is enabled, the rule applies only if the accessing computer is the local computer. This ensures for example that teachers can access the local Veyon Service. This access is necessary for the Veyon Master to execute specific functions via the Veyon Service (e.g. the server for demo mode).
pl: Jeśli ten warunek jest włączony, reguła ma zastosowanie tylko wtedy, gdy komputer uzyskujący dostęp jest komputerem lokalnym. Zapewnia to na przykład, że nauczyciele mogą uzyskać dostęp do lokalnej usługi Veyon. Ten dostęp jest niezbędny, aby Veyon Master mógł wykonywać określone funkcje za pośrednictwem usługi Veyon (np. Serwer w trybie demonstracyjnym).

en: Accessing user has one or more groups in common with local (logged on) user
pl: Logujący się użytkownik ma jedną lub więcej grup wspólnych z użytkownikiem lokalnym (zalogowanym)

en: You can use this condition to specify that the accessing and the local user have to be members of at least one common group, for example a user group for a class or a seminar.
pl: Możesz użyć tego warunku, aby określić, że użytkownik uzyskujący dostęp i użytkownik lokalny muszą należeć do co najmniej jednej wspólnej grupy, na przykład grupy użytkowników na zajęcia lub seminarium.

en: Accessing user is logged on user
pl: Logujący się użytkownik jest już zalogowany

en: As an alternative to the condition *accessing computer is localhost* you can also allow a user to access his own sessions. This condition must be activated for this purpose.
pl: Alternatywą dla warunku * łączący się jest localhost *, możesz także zezwolić użytkownikowi na dostęp do jego własnych sesji. W tym celu należy aktywować ten warunek.

en: Accessing user is already connected
pl: Logujący się użytkownik jest już połączony

en: In conjunction with the condition *Accessing computer and local computer are at the same location* an extended ruleset can be created allowing access to computer at other locations under certain conditions. This includes the possibility to access a computer if the accessing user is already connected. For example, if the teacher logs on to a teacher computer in room A and B simultaneously and displays the computers of room B displayed in Veyon Master, the computers in room B have a connection from the teacher. Then the teacher can also access room B from Veyon Master in room A if this condition is activated with an allow action.
pl: w połączeniu z warunkiem * Dostęp do komputera i komputer lokalny znajdują się w tej samej lokalizacji * można utworzyć rozszerzony zestaw reguł, umożliwiający dostęp do komputera w innych lokalizacjach pod pewnymi warunkami. Obejmuje to możliwość uzyskania dostępu do komputera, jeśli użytkownik uzyskujący dostęp jest już podłączony. Na przykład, jeśli nauczyciel loguje się jednocześnie do komputera nauczyciela w pokoju A i B i wyświetla komputery z pokoju B wyświetlane w Veyon Master, komputery w pokoju B mają połączenie z nauczycielem. Następnie nauczyciel może również uzyskać dostęp do pokoju B od Veyon Master w pokoju A, jeśli ten warunek zostanie włączony.

en: No user logged on
pl: Brak zalogowanych użytkowników.

en: This condition determines how a computer can be accessed when no user is logged on. For easier computer administration, it can be helpful to always be able to access a computer when no user is logged on.
pl: Ten warunek określa sposób dostępu do komputera, gdy żaden użytkownik nie jest zalogowany. Aby ułatwić administrowanie komputerem, pomocne może być zawsze uzyskanie dostępu do komputera, gdy żaden użytkownik nie jest zalogowany.

en: Action
pl: Akcja

en: If all the enabled conditions of a rule apply, a specific action is performed with respect to computer access. You can define this action in section :guilabel:`Action`:
pl: Jeśli obowiązują wszystkie włączone warunki reguły, określone działanie jest wykonywane z poszanowaniem zasad dostępu do komputera. Możesz zdefiniować tę akcję w sekcji: guilabel: `Action`:

en: Allow access
pl: Zezwól na dostęp.

en: Access to a computer is allowed and further rules are not processed. If there is a rule in the rules list below that would deny access, access is still allowed. There must be at least one rule with this action.
pl: Jeśli obowiązują wszystkie włączone warunki reguły, określone działanie jest wykonywane w odniesieniu do dostępu do komputera. Możesz zdefiniować tę akcję w sekcji: guilabel: `Action`:

en: Deny access
pl: Odmów dostępu.

en: Access to a computer is denied and further rules are not processed. If there is a rule in the rules list below that would allow access, access is still denied.
pl: Odmowa dostępu do komputera i dalsze zasady nie są przetwarzane. Jeśli na liście reguł znajduje się reguła, która zezwala na dostęp, dostęp jest nadal zabroniony.

en: Ask logged on user for permission
pl: Poproś zalogowanego użytkownika o dostęp

en: This action displays a dialog on the computer that allows the logged-in user to choose whether to allow or deny access. No further rules are processed regardless of the user's decision.
pl: Ta akcja wyświetla okno dialogowe na komputerze, które pozwala zalogowanemu użytkownikowi wybrać, czy zezwolić, czy odmówić dostępu. Żadne dalsze reguły nie są przetwarzane niezależnie od decyzji użytkownika.

en: None (rule disabled)
pl: Brak (reguła nieaktywna)

en: This action makes the rule being ignore. Access control will be continued by processing the next rule. This option can be used to create an inactive dummy entry to visually subdivide the rules list.
pl: Ta akcja powoduje, że reguła jest ignorowana. Kontrola dostępu będzie kontynuowana poprzez przetwarzanie następnej reguły. Tej opcji można użyć do utworzenia nieaktywnego fikcyjnego wpisu w celu wizualnego podziału listy reguł.

en: By clicking the :guilabel:`OK` button the rule and the changes made are accepted and the dialog is closed.
pl: Klikając przycisk: guilabel: `OK`, reguła i wprowadzone zmiany zostają zaakceptowane, a okno dialogowe zamknięte.

en: Sorting rules
pl: Reguły wykonywania zasad

en: The defined access control rules are processed one after the other in the order of the list. The action of the first matching rule is executed, even if subsequent rules would also apply and lead to a different action.
pl: Zdefiniowane reguły kontroli dostępu są przetwarzane jedna po drugiej w kolejności na liście. Działanie pierwszej pasującej reguły są wykonywane, nawet jeśli kolejne reguły również miałyby zastosowanie i prowadziły do innej akcji.

en: All rules can be reordered via the buttons with the arrow symbols. Rules that should fundamentally prevent or allow access based on certain criteria should be placed as high up as possible. Rules to cover special cases can follow below. Rules for the implementation of fallback behaviour should be at the bottom.
pl: Wszystkie reguły można zmienić za pomocą przycisków z symbolami strzałek. Zasady, które powinny zasadniczo uniemożliwiać lub zezwalać na dostęp w oparciu o określone kryteria, powinny być umieszczone jak najwyżej. Zasady dotyczące specjalnych przypadków można znaleźć poniżej. Zasady implementacji funkcji na wypadek problemów powinny znajdować się na dole.

en: Logical concatenation of rules
pl: Logiczne połączenie reguł

en: If more than one condition is activated in a rule, *each* condition must apply for the rule to be applied (logical AND). If only one of several rules should apply (logical OR), several access control rules must be defined.
pl: Jeśli więcej niż jeden warunek jest aktywowany w regule, * każdy * warunek musi mieć zastosowanie do reguły, która ma być zastosowana (logiczne AND). Jeśli zastosowanie ma tylko jedna z kilku reguł (logiczna OR), należy zdefiniować kilka reguł kontroli dostępu.

en: With basic knowledge of Boolean algebra, the option *Invert all conditions* can be used as negation operator in conjunction with inverted actions to model extended scenarios. For example, if a user must be a member of two specific groups to allow access to a computer, two separate rules can be created that deny access, if the user is *not* a member of either group.
pl: Dzięki podstawowej wiedzy o algebrze logicznej opcja * Odwróć wszystkie warunki * może być używana jako operator negacji w połączeniu z odwróconymi działaniami w celu modelowania scenariuszy rozszerzonych. Na przykład, jeśli użytkownik musi być członkiem dwóch określonych grup, aby umożliwić dostęp do komputera, można utworzyć dwie osobne reguły, które odmawiają dostępu, jeśli użytkownik * nie * jest członkiem żadnej z grup.

en: If there is no matching access control rule so that all activated conditions apply, access is denied and the connection is closed. This prevents an attacker from being accidentally allowed access due to an incomplete ruleset.
pl: Jeśli nie ma pasującej reguły kontroli dostępu, aby obowiązywały wszystkie aktywowane warunki, dostęp jest odmawiany, a połączenie zostaje zamknięte. Zapobiega to przypadkowemu udostępnieniu osobie atakującej z powodu niepełnego zestawu reguł.

en: Testing a ruleset
pl: Testowanie zestawu reguł

en: In section :guilabel:`Computer access control` the configured ruleset can be checked with various scenarios using the :guilabel:`Test` button. In the test dialog you can enter the parameters to simulate a scenario. With the button :guilabel:`OK` the rules are processed with the given parameters and a message with the test result is displayed.
pl: W sekcji: guilabel: `Kontrola dostępu` skonfigurowany zestaw reguł można sprawdzić w różnych scenariuszach za pomocą przycisku: guilabel:` Test`. W oknie dialogowym testu można wprowadzić parametry symulujące scenariusz. Za pomocą przycisku: guilabel: `OK` reguły są przetwarzane z podanymi parametrami i wyświetla się komunikat z wynikiem testu.

en: Access control
pl: Kontrola dostępu

en: Computer access control
pl: Kontrola dostępu do komputera

en: Ruleset
pl: Zestaw reguł

en: Computer access rules
pl: Zasady dostępu do komputera

en: Fallback access rule
pl: Reguła dostępu rezerwowego

en: Access control rule condition
pl: Reguła kontroli dostępu Stan

en: Access control rule action
pl: Reguła kontroli dostępu Działanie

en: Negation operator
pl: Operator negacji

en: Inverse rule
pl: Reguła odwrotna

en: Inverse condition
pl: Warunek odwrotny

en: Command line interface
pl: Interfejs linii komend

en: If the program is called with the ``help`` parameter, a list of all available modules is displayed. The list can vary depending on the installed Veyon plugins:
pl: Jeśli program zostanie wywołany z parametrem `` help '', wyświetlona zostanie lista wszystkich dostępnych modułów. Lista może się różnić w zależności od zainstalowanych wtyczek:

en: Each CLI module supports the ``help`` command, so that a list of all available commands can be displayed for each module. Sample output for the ``config`` module:
pl: Każdy moduł CLI obsługuje polecenie `` help '', dzięki czemu można wyświetlić listę wszystkich dostępnych poleceń dla każdego modułu. Przykładowe dane wyjściowe dla modułu `` config``:

en: For some modules the ``help`` command can be supplied with a command name as an additional argument to get specific help for a command:
pl: W przypadku niektórych modułów komendę `` help '' można podać z nazwą komendy jako dodatkowy argument, aby uzyskać konkretną pomoc dla komendy:

en: Authentication key management
pl: Zarządzanie kluczami uwierzytelniającymi

en: The ``authkeys`` module allows the management of authentication keys so that common operations such as importing an authentication key or assigning a user group can be automated easily.
pl: Moduł `` authkeys '' umożliwia zarządzanie kluczami uwierzytelniającymi, dzięki czemu można łatwo zautomatyzować typowe operacje, takie jak import klucza uwierzytelniającego lub przypisanie grupy użytkowników.

en: The ``<KEY>`` parameter always refers to a key name consisting of a name identifier and a type, e.g. ``teacher/public``. A name identifier must consist of letters only. The type has to be either ``private`` or ``public``.
pl: Parametr ``<KEY> `` zawsze odnosi się do nazwy klucza składającej się z identyfikatora nazwy i typu, np. `` nauczyciel / publiczny``. Identyfikator nazwy musi składać się wyłącznie z liter. Typ musi być `` prywatny '' lub `` publiczny ''.

en: This command creates a authentication key pair with name <NAME> and saves private and public key to the configured key directories. The parameter must be a name for the key, which may only contain letters.
pl: To polecenie tworzy parę kluczy uwierzytelniających z nazwą <NAME>i zapisuje klucz prywatny oraz publiczny w skonfigurowanych katalogach kluczy. Parametr musi być nazwą klucza, która może zawierać tylko litery.

en: This command deletes the authentication key <KEY> from the configured key directory. Please note that a key can't be recovered once it has been deleted.
pl: To polecenie usuwa klucz uwierzytelniający <KEY>ze skonfigurowanego katalogu kluczy. Pamiętaj, że klucza nie można odzyskać po jego usunięciu.

en: This command exports the <KEY> to <FILE> authentication key. If <FILE> is not specified a name will be constructed from name and type of <KEY>.
pl: To polecenie eksportuje klucz uwierzytelniania <KEY>do <FILE>. Jeśli <FILE>nie zostanie określony, nazwa zostanie utworzona na podstawie nazwy i typu <KEY>.

en: This command extracts the public key part from the private key <KEY> and saves it as the associated public key. When setting up another master computer, it is therefore sufficient to transfer the private key only. The public key can then be extracted.
pl: To polecenie wyodrębnia część klucza publicznego z klucza prywatnego <KEY>i zapisuje ją jako powiązany klucz publiczny. Dlatego podczas konfigurowania innego komputera głównego wystarczy przesłać tylko klucz prywatny. Następnie można wyodrębnić klucz publiczny.

en: This command imports the authentication key <KEY> from <FILE>. If <FILE> is not specified a name will be constructed from name and type of <KEY>.
pl: To polecenie importuje klucz uwierzytelniający <KEY> z <FILE>. Jeśli <FILE>nie zostanie określony, nazwa <KEY> zostanie utworzona na podstawie nazwy i typu.

en: This command lists all available authentication keys in the configured key directory. If the ``details`` option is specified a table with key details will be displayed instead. Some details might be missing if a key is not accessible e.g. due to the lack of read permissions.
pl: To polecenie wyświetla listę wszystkich dostępnych kluczy uwierzytelniania w skonfigurowanym katalogu kluczy. Jeśli określono opcję `` szczegóły``, zamiast niej zostanie wyświetlona tabela z kluczowymi szczegółami. Niektórych szczegółów może brakować, jeśli klucz nie jest dostępny, np. z powodu braku uprawnień do odczytu.

en: This command adjusts file access permissions to <KEY> so that only the user group <ACCESS GROUP> has read access to it.
pl: To polecenie dostosowuje uprawnienia dostępu do <KEY>w taki sposób, że tylko grupa <ACCESS GROUP> ma do niego dostęp do odczytu.

en: Configuration management
pl: Zarządzanie konfiguracją

en: The local Veyon configuration can be managed using the ``config`` module. Both the complete configuration as individual configuration keys can be read or written.
pl: Lokalną konfiguracją Veyon można zarządzać za pomocą modułu `` config``. Zarówno pełną konfigurację jako indywidualne klucze konfiguracyjne można odczytać lub zapisać.

en: This command resets the entire local configuration by deleting all configuration keys. Use this command to recreate a defined state without old settings before importing a configuration.
pl: To polecenie resetuje całą konfigurację lokalną, usuwając wszystkie klucze konfiguracji. Użyj tego polecenia, aby odtworzyć zdefiniowany stan bez starych ustawień przed zaimportowaniem konfiguracji.

en: This command exports the local configuration to a file. The name of the destination file must be specified as an additional parameter:
pl: To polecenie eksportuje konfigurację lokalną do pliku. Nazwę pliku docelowego należy podać jako dodatkowy parametr:

en: This command imports a previously exported configuration file into the local configuration. The name of the configuration file to be imported must be specified as an additional argument:
pl: To polecenie importuje wcześniej wyeksportowany plik konfiguracyjny do konfiguracji lokalnej. Nazwę pliku konfiguracyjnego do zaimportowania należy podać jako dodatkowy argument:

en: This command shows a list of all configuration keys and their corresponding values. This way you can get the names of the configuration keys in order to read or write them individually via the ``get`` or ``set`` commands. When additionally specifying ``defaults`` the default value for each configuration key is printed instead of the actual configured value. Alternatively the data types of the configuration keys can be inspected by specifying ``types``.
pl: To polecenie wyświetla listę wszystkich kluczy konfiguracyjnych i odpowiadających im wartości. W ten sposób możesz uzyskać nazwy kluczy konfiguracyjnych, aby odczytać lub zapisać je indywidualnie za pomocą poleceń `` get '' lub `` set ''. Przy dodatkowym określeniu wartości domyślnych drukowana jest wartość domyślna dla każdego klucza konfiguracyjnego zamiast faktycznie skonfigurowanej wartości. Alternatywnie typy danych kluczy konfiguracyjnych można sprawdzić, wpisując `` types ''.

en: This command allows reading a single configuration key. The name of the key must be supplied as a parameter.
pl: To polecenie pozwala odczytać pojedynczy klucz konfiguracji. Nazwa klucza musi zostać podana jako parametr.

en: This command can be used to write a single configuration key. The name of the key and the desired value must be passed as additional arguments:
pl: Tego polecenia można użyć do napisania pojedyńczego klucza konfiguracji. Nazwa klucza i żądana wartość muszą zostać przekazane jako dodatkowe argumenty:

en: With this command a single configuration key can be deleted, i.e. Veyon then uses the internal default value. The name of the key must be passed as an additional argument:
pl: Za pomocą tego polecenia można usunąć pojedynczy klucz konfiguracyjny, tj. Veyon następnie używa wewnętrznej wartości domyślnej. Nazwę klucza należy podać jako dodatkowy argument:

en: With this command the configuration of Veyon and all plugins can be updated and saved. This may be necessary if settings or configuration formats have changed due to program or plugin updates.
pl: Za pomocą tego polecenia można zaktualizować i zapisać konfigurację Veyon i wszystkich wtyczek. Może to być konieczne, jeśli ustawienia lub formaty konfiguracji uległy zmianie w wyniku aktualizacji programu lub wtyczki.

en: Feature control
pl: Zarządzanie funkcjami

en: Displays a list with the names of all available features.
pl: Wyświetla listę z nazwami wszystkich dostępnych funkcji.

en: Displays a table with detailed information about all available features. This information include a description, the UID, the name of the plugin providing the respective feature and some other implementation-related details.
pl: Wyświetla tabelę ze szczegółowymi informacjami o wszystkich dostępnych funkcjach. Informacje te obejmują opis, identyfikator UID, nazwę wtyczki zapewniającej odpowiednią funkcję oraz kilka innych szczegółów związanych z implementacją.

en: The commands available in the ``ldap`` module are documented in section :ref:`LDAPCLI` in chapter :ref:`LDAP`.
pl: Polecenia dostępne w module `` ldap`` są udokumentowane w rozdziale: ref:`LDAPCLI` w rozdziale: ref:`LDAP`.

en: Network object directory
pl: Adres obiektu sieciowego

en: As described in the section :ref:`ConfLocationsAndComputers`, Veyon provides a built-in network object directory that can be used when no LDAP server is available. This network object directory can be managed in the Veyon Configurator as well as on the command line. Certain operations such as CSV import are currently only available on the command line. For most commands, a detailed description with examples is available in the command-specific help. The following commands can be used in the ``networkobjects`` module:
pl: Jak opisano w sekcji: ref: `ConfLocationsAndComputers`, Veyon zapewnia wbudowany katalog obiektów sieciowych, z którego można korzystać, gdy nie jest dostępny serwer LDAP. Tym katalogiem obiektów sieciowych można zarządzać w programie Veyon Konfigurator, a także w wierszu poleceń. Niektóre operacje, takie jak import CSV, są obecnie dostępne tylko w wierszu poleceń. W przypadku większości poleceń szczegółowy opis z przykładami jest dostępny w pomocy dotyczącej konkretnych poleceń. W module ``networkobjects '' można użyć następujących poleceń:

en: This command adds an object, where ``<TYPE>`` can be ``location`` or ``computer``. ``<PARENT>`` can be specified as name or UUID.
pl: To polecenie dodaje obiekt, w którym `<TYPE>` może być  ``location`` lub ``computer``. `` <PARENT>`` może być określony jako nazwa lub UUID.

en: This command resets the entire network object directory, i.e. all locations and computers are removed. This operation is particularly useful before any automated import.
pl: To polecenie resetuje cały katalog obiektów sieciowych, tzn. Wszystkie lokalizacje i komputery są usuwane. Ta operacja jest szczególnie przydatna przed jakimkolwiek automatycznym importem.

en: This command outputs the complete network object directory as a flat table. Each property such as object UID, type or name is displayed as a separate column.
pl: To polecenie wyświetla pełny katalog obiektów sieciowych jako płaską tabelę. Każda właściwość, taka jak identyfikator UID obiektu, typ lub nazwa, jest wyświetlana jako osobna kolumna.

en: When using this command in batch files or through scheduled tasks on Windows make sure to properly escape the percent sign, i.e. use ``%%type%%`` instead of ``%type%``. Otherwise the individual parts of the format strings will be treated as environment variables and substituted with empty strings in most cases. This will lead to unexpected parse errors.
pl: Podczas korzystania z tego polecenia w plikach wsadowych lub podczas zaplanowanych zadań w systemie Windows upewnij się, że poprawnie unikasz znaku procentu, tj. Użyj ``%%typ%%`` zamiast ``%typ% ``. W przeciwnym razie poszczególne części ciągów formatu będą traktowane jak zmienne środowiskowe i w większości przypadków zastąpione pustymi ciągami. Doprowadzi to do nieoczekiwanych błędów analizy.

en: This command can be used to import a text file into the network object directory. The processing of the input data can be controlled via a format string or a regular expression containing placeholder variables. This way both CSV files and other types of structured data can be imported. Valid variables are ``%type%``, ``%name%``, ``%host%``, ``%mac%`` and ``%location%``. Various examples are given in the command help (``veyon-cli networkobjects help import``).
pl: Tego polecenia można użyć do zaimportowania pliku tekstowego do katalogu obiektów sieciowych. Przetwarzanie danych wejściowych można kontrolować za pomocą ciągu formatu lub wyrażenia regularnego zawierającego zmienne zastępcze. W ten sposób można importować zarówno pliki CSV, jak i inne typy danych strukturalnych. Prawidłowe zmienne to: ``%typ%``, ``%name% ``, ``%host% ``, ``%mac% `` i ``%location% ``. W pomocy polecenia podano różne przykłady (``veyon-cli networkobjects help import`` ).

en: This command prints the complete network object directory as a formatted list. Unlike the ``dump`` command, the hierarchy of locations and computers is represented by appropriate formatting.
pl: To polecenie wyświetla pełny katalog obiektów sieciowych jako sformatowaną listę. W przeciwieństwie do polecenia `` dump '' hierarchia lokalizacji i komputerów jest reprezentowana przez odpowiednie formatowanie.

en: This command removes the specified object from the directory. OBJECT can be specified by name or UUID. Removing a location will also remove all related computers.
pl: To polecenie usuwa określony obiekt z katalogu. OBIEKT można określić według nazwy lub UUID. Usunięcie lokalizacji spowoduje również usunięcie wszystkich powiązanych komputerów.

en: Power
pl: Zasilanie

en: This command broadcasts a Wake-on-LAN (WOL) packet to the network in order to power on the computer with the given MAC address.
pl: To polecenie wysyła pakiet Wake-on-LAN (WOL) do sieci w celu włączenia komputera o podanym adresie MAC.

en: Remote access
pl: Zdalny dostęp

en: The ``remoteaccess`` module provides functions for a graphical remote access to computers. These are the same functions that can be accessed from the Veyon Master. The function provided by the command line tool can be used for example to create an program shortcut for direct access to a specific computer.
pl: Moduł `` remoteaccess`` zapewnia funkcje graficznego zdalnego dostępu do komputerów. Są to te same funkcje, do których można uzyskać dostęp od Veyon Master. Funkcja zapewniana przez narzędzie wiersza poleceń może być na przykład użyta do utworzenia skrótu programu do bezpośredniego dostępu do określonego komputera.

en: This command opens a window with the remote control function that can be used to control a remote computer. The computer name or IP address (and optionally the TCP port) must be passed as an argument:
pl: To polecenie otwiera okno z funkcją zdalnego sterowania, której można użyć do sterowania komputerem zdalnym. Nazwa komputera lub adres IP (i opcjonalnie port TCP) muszą zostać przekazane jako argument:

en: This command opens a window with the remote view function to monitor a remote computer. In this mode the screen content is displayed in real time, but interaction with the computer is not possible until the corresponding button on the tool bar has been clicked. The computer or IP address (and optionally the TCP port) has to be passed as an argument:
pl: To polecenie otwiera okno z funkcją zdalnego podglądu w celu monitorowania komputera zdalnego. W tym trybie zawartość ekranu jest wyświetlana w czasie rzeczywistym, ale interakcja z komputerem nie jest możliwa, dopóki nie zostanie kliknięty odpowiedni przycisk na pasku narzędzi. Komputer lub adres IP (i opcjonalnie port TCP) należy podać jako argument:

en: Service control
pl: Zarządzenie usługą

en: The ``service`` module can be used to control the local Veyon Service.
pl: Moduł  ``service`` może być używany do sterowania lokalną usługą Veyon.

en: This command registers the Veyon Service as a service in the operating system so that it is automatically started when the computer boots.
pl: To polecenie rejestruje usługę Veyon jako usługę w systemie operacyjnym, dzięki czemu jest uruchamiana automatycznie po uruchomieniu komputera.

en: This command removes the service registration in the operating system so that the Veyon Service is no longer automatically started at boot time.
pl: To polecenie usuwa rejestrację usługi w systemie operacyjnym, dzięki czemu usługa Veyon nie jest już automatycznie uruchamiana podczas rozruchu.

en: This command starts the Veyon Service.
pl: To polecenie uruchamia usługę Veyon.

en: This command stops the Veyon Service.
pl: To polecenie zatrzymuje usługę Veyon.

en: This command restarts the Veyon Service.
pl: To polecenie ponownie uruchamia usługę Veyon.

en: This command queries and displays the status of the Veyon Service.
pl: To polecenie sprawdza i wyświetla status usługi Veyon.

en: Shell
pl: Powłoka

en: Simple shell functionalities are provided by the ``shell`` module. If this module is called without further arguments, an interactive mode is started. In this mode, all CLI commands can be entered directly without having to specify and call the ``veyon-cli`` program for each command. The mode can be left by entering the keyword ``exit``.
pl: Proste funkcje powłoki zapewnia moduł `` shell``. Jeśli ten moduł zostanie wywołany bez dalszych argumentów, uruchomiony zostanie tryb interaktywny. W tym trybie wszystkie polecenia CLI można wprowadzać bezpośrednio, bez konieczności określania i wywoływania programu `` veyon-cli`` dla każdego polecenia. Tryb można opuścić, wpisując `` exit``

en: Furthermore the module can be used for automated processing of commands in a text file in order to implement simple batch processing:
pl: Ponadto moduł może być wykorzystywany do automatycznego przetwarzania poleceń w pliku tekstowym w celu wdrożenia prostego przetwarzania wsadowego:

en: This command executes the commands specified in the text file line by line. Operations are executed independently of the result of previous operations, i.e. an error does not lead to termination.
pl: To polecenie wykonuje polecenia określone w pliku tekstowym linia po linii. Operacje są wykonywane niezależnie od wyniku poprzednich operacji, tj. Błąd nie prowadzi do zakończenia.

en: Command line tool
pl: Narzędzie wiersza poleceń

en: Command line
pl: Wiersz poleceń

en: Configuration key
pl: Klucz konfiguracji

en: List features
pl: Lista funkcji

en: Service registration
pl: Rejestracja usługi

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: To begin with the setup, start the Veyon Configurator if this has not already been done automatically after the installation. With this program a local Veyon installation can be set up and customized. The graphical user interface is divided into different topic- or component-related configuration pages. Depending on the installed plugins there may be additional configuration pages.
pl: Aby rozpocząć instalację, uruchom Veyon Konfigurator, jeśli nie zostało to zrobione automatycznie po instalacji. Za pomocą tego programu można skonfigurować i dostosować lokalną instalację Veyon. Graficzny interfejs użytkownika jest podzielony na różne części związane z tematem lub komponentem. W zależności od zainstalowanych wtyczek mogą istnieć dodatkowe strony konfiguracji.

en: The :ref:`ConfigurationReference` describes all configuration pages and configuration options with their individual definitions and possible configuration values.
pl: W: ref: `ConfigurationReference` opisano wszystkie strony konfiguracji i opcje konfiguracji wraz z ich indywidualnymi definicjami i możliwymi wartościami konfiguracji.

en: Overview
pl: Przegląd

en: The basic settings on the configuration page :ref:`RefGeneral` apply to all :ref:`components` of Veyon. These include settings for the :ref:`RefUserInterface`, :ref:`RefLogging`, :ref:`RefAuthentication` as well as the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` which stores the locations and computers displayed in the Veyon Master.
pl: Podstawowe ustawienia na stronie konfiguracji: ref: `RefGeneral` dotyczą wszystkich: ref:` components`. Należą do nich ustawienia: ref: `RefUserInterface`,: ref:` RefLogging`,: ref: `RefAuthentication`, a także: ref:` RefNetworkObjectDirectory`, który przechowuje lokalizacje i komputery wyświetlane w Veyon Master.

en: The settings on the configuration page :ref:`RefService` influence the functionality of the Veyon Service and are used for fine-tuning and adaptation to implement special application scenarios. For smooth operation the default settings should normally not be changed.
pl: Ustawienia na stronie konfiguracji: ref: `RefService` wpływają na funkcjonalność usługi Veyon i służą do dostrajania i adaptacji w celu wdrożenia specjalnych scenariuszy aplikacji. Aby zapewnić płynną pracę, ustawień domyślnych zwykle nie należy zmieniać.

en: All settings on configuration page :ref:`RefMaster` only affect the behavior and functions of the Veyon Master application and apply system-wide for all users.
pl: Wszystkie ustawienia na stronie konfiguracji: ref: `RefMaster` wpływają tylko na zachowanie i funkcje aplikacji Veyon Master i obowiązują w całym systemie dla wszystkich użytkowników.

en: For a quick start to get to know the software you only need to add a location and individual computers on configuration page :ref:`ConfLocationsAndComputers`. After the configuration has been :ref:`exported to all computers <ConfImportExport>` the Veyon Master application can already be started and used. It should be ensured that the user used at logon exists with the same password on all computers.
pl: Aby szybko rozpocząć poznawanie oprogramowania, wystarczy dodać lokalizację i poszczególne komputery na stronie konfiguracji: patrz: `ConfLocationsAndComputers`. Po skonfigurowaniu: ref: `exported to all computers<ConfImportExport> ` aplikacja Veyon Master może już zostać uruchomiona i użyta. Należy upewnić się, że użytkownik użyty przy logowaniu istnieje z tym samym hasłem na wszystkich komputerach.

en: Authentication
pl: Uwierzytelnienie

en: In order to access a computer running the Veyon Service the accessing user must first authenticate himself, i.e. he has to prove his identity and usage authorization. Otherwise unrestricted access from any user to any computer running the Veyon Service would be possible. Access without authentication is not supported. The setup is done via the configuration page :ref:`RefGeneral` in section :ref:`RefAuthentication` in Veyon Configurator.
pl: Aby uzyskać dostęp do komputera z usługą Veyon, użytkownik uzyskujący dostęp musi najpierw się uwierzytelnić, tj. musi udowodnić swoją tożsamość i autoryzację użytkowania. W przeciwnym razie możliwy byłby nieograniczony dostęp dowolnego użytkownika do dowolnego komputera z uruchomioną usługą Veyon. Dostęp bez uwierzytelnienia nie jest obsługiwany. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem strony konfiguracji: ref: `RefGeneral` w sekcji: ref:` RefAuthentication` w Veyon Konfigurator.

en: Authentication methods
pl: Metody uwierzytelniania

en: Basically Veyon offers two different authentication methods: key file authentication and logon authentication.
pl: Zasadniczo Veyon oferuje dwie różne metody uwierzytelniania: uwierzytelnianie plikiem klucza i uwierzytelnianie logowania.

en: **Key file authentication** is based on `Public-Key-Cryptography <https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography>`_, meaning that a public key and a associated private key are used. Only certain users may have access to the private key. On each connection request the Veyon Service sends a random character sequence to Veyon Master, which Veyon Master has to sign cryptographically using the private key. The signature is sent back to the Veyon Service and verified with the corresponding public key. This verification only succeeds if the signature was generated with the appropriate private key. The authenticity of the counterpart is then guaranteed. If the signature verification fails, the connection is closed.
pl: **Key file authentication**  jest oparte na `kryptografii klucza publicznego <https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography>` _, co oznacza, że używany jest klucz publiczny i powiązany klucz prywatny. Tylko niektórzy użytkownicy mogą mieć dostęp do klucza prywatnego. Przy każdym żądaniu połączenia usługa Veyon wysyła losową sekwencję znaków do Veyon Master, którą Veyon Master musi podpisać kryptograficznie przy użyciu klucza prywatnego. Podpis jest odsyłany do usługi Veyon i weryfikowany za pomocą odpowiedniego klucza publicznego. Weryfikacja powiedzie się tylko wtedy, gdy podpis został wygenerowany przy użyciu odpowiedniego klucza prywatnego. W ten sposób zagwarantowana jest autentyczność odpowiednika. Jeśli weryfikacja podpisu nie powiedzie się, połączenie zostanie zamknięte.

en: Both methods have advantages and disadvantages so the choice of the right method depends on the environment, security requirements and desire for user comfort.
pl: Obie metody mają zalety i wady, więc wybór właściwej metody zależy od środowiska, wymagań bezpieczeństwa i potrzeb użytkownika.

en: Advantages
pl: Zalety

en: Disadvantages
pl: Wady

en: no login with username and password required when starting Veyon Master
pl: podczas uruchamiania Veyon Master nie jest wymagane logowanie przy użyciu nazwy użytkownika i hasła

en: access to computers can be handled centrally by access rights to the file containing the private key
pl: dostęp do komputerów może być obsługiwany centralnie przez prawa dostępu do pliku zawierającego klucz prywatny

en: more effort for the setup
pl: więcej ustawień

en: user identity can not be assured even after successful signature check
pl: tożsamości użytkownika nie można potwierdzić nawet po pomyślnym sprawdzeniu podpisu

en: system-wide exchange of key files necessary if compromised
pl: w przypadku naruszenia bezpieczeństwa konieczna jest   wymiana kluczy

en: easy and effortless setup
pl: łatwa konfiguracja

en: identity of counterpart can be assured, allowing to use :ref:`AccessControlRules`
pl: tożsamość odpowiednika może być zapewniona, umożliwiając użycie: ref: `AccessControlRules`

en: login with username and password necessary whenever Veyon Master is used
pl: zaloguj się za pomocą nazwy użytkownika i hasła, które są konieczne przy każdym użyciu Veyon Master

en: The respective authentication method can be chosen and configured as described in section :ref:`RefAuthentication` in the configuration reference.
pl: Odpowiednią metodę uwierzytelnienia można wybrać i skonfigurować zgodnie z opisem w sekcji: ref: `RefAuthentication` w dokumentacji konfiguracji.

en: Key management
pl: Zarządzanie kluczami

en: The private key file may only be accessible to users who should have access to other computers. If the file is stored on a network drive, it is therefore crucial to ensure that file access is restricted with using file ACLs or similar!
pl: Plik klucza prywatnego może być dostępny tylko dla użytkowników, którzy powinni mieć dostęp do innych komputerów. Jeśli plik jest przechowywany na dysku sieciowym, ważne jest, aby  dostęp do pliku jest ograniczony przy użyciu  ACL lub podobnych rozwiązań!

en: Locations & computers
pl: Sale i komputery

en: Importing/exporting a configuration
pl: Importowanie / eksportowanie konfiguracji

en: Reset configuration
pl: Resetuj konfigurację

en: Quick start
pl: Szybki start

en: Key file authentication
pl: Uwierzytelnienie z użyciem klucza

en: Public-key-cryptography
pl: Kryptografia z kluczem publicznym

en: Public key
pl: Klucz publiczny

en: Private key
pl: Klucz prywatny

en: Key file
pl: Plik z kluczem

en: Logon authentication
pl: Uwierzytelnienie z użyciem loginu

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Password
pl: Hasło

en: Key pair
pl: Para kluczy

en: Locations and computers
pl: Lokalizacje i komputery

en: Export configuration
pl: Wyeksportuj konfigurację

en: Import configuration
pl: Importuj konfigurację

en: Load settings
pl: Wczytaj ustawienia

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Reset settings
pl: Resetuj ustawienia

en: Clear configuration
pl: Wyczyść konfigurację

en: Delete configuration
pl: Usuń konfigurację

en: FAQ - Frequently Asked Questions
pl: FAQ - Często Zadawane Pytania

en: Does Veyon run under Chrome OS (ChromeBooks) or MacOS?
pl: Czy Veyon działa w systemie operacyjnym Chrome (ChromeBook) lub MacOS?

en: Currently Veyon is only available for Linux- and Windows-based environments. Support for other platforms is being worked on though. The Veyon project relies on the help of experienced software developers, especially for porting Veyon to macOS and Android.
pl: Obecnie Veyon jest dostępny tylko w środowiskach Linux i Windows. Nadal trwają prace nad obsługą innych platform. Projekt Veyon opiera się na pomocy doświadczonych programistów, szczególnie w zakresie przenoszenia Veyon na macOS i Androida.

en: How can I add computers in order to access them?
pl: Jak mogę dodać komputery, aby uzyskać do nich dostęp?

en: How can I migrate an existing iTALC installation to Veyon?
pl: Jak mogę migrować istniejącą instalację iTALC do Veyon?

en: Although iTALC and Veyon are conceptually similar, a complete new installation and configuration is necessary to use Veyon, since configuration and file formats as well as their paths have changed and are not compatible. For a migration iTALC has to be uninstalled completely first. It is recommended to reboot the computer afterwards. Veyon can then be installed and configured in the same way as iTALC.
pl: Chociaż iTALC i Veyon są podobne pod względem koncepcyjnym, do korzystania z Veyon konieczna jest kompletna nowa instalacja i konfiguracja, ponieważ konfiguracja i formaty plików, a także ich ścieżki zmieniły się i nie są kompatybilne. Aby przeprowadzić migrację, iTALC musi zostać całkowicie odinstalowany. Zaleca się później ponowne uruchomienie komputera. Veyon można następnie zainstalować i skonfigurować w taki sam sposób jak iTALC.

en: While the configuration of authentication methods is very similar, the configuration of locations and computers is done via the Veyon Configurator and no longer in the Master application. In this context you should check whether the new :ref:`LDAP` can be used to make locations and computers automatically available in Veyon.
pl: Chociaż konfiguracja metod uwierzytelniania jest bardzo podobna, konfiguracja lokalizacji i komputerów odbywa się za pomocą Konfiguratora Veyon, a nie w aplikacji Master. W tym kontekście powinieneś sprawdzić, czy nowy: ref: `LDAP` można użyć do automatycznego udostępniania lokalizacji i komputerów w Veyon.

en: Is it possible to use Veyon Master on more than one computer?
pl: Czy można używać Veyon Master na więcej niż jednym komputerze?

en: The usage of Veyon Master on multiple computers is possible without any restrictions. For this to work an identical configuration has to be used on all master computers like it's required for client computers in general. If logon authentication is used no further steps are necessary. If key file authentication is used the same private key has to be distributed to all master computers.
pl: Korzystanie z Veyon Master na wielu komputerach jest możliwe bez żadnych ograniczeń. Aby to zadziałało, na wszystkich komputerach głównych należy zastosować identyczną konfigurację, tak jak jest to ogólnie wymagane na komputerach klienckich. Jeśli używane jest uwierzytelnianie logowania, dalsze kroki nie są konieczne. Jeśli używane jest uwierzytelnianie pliku klucza, ten sam klucz prywatny musi być dystrybuowany na wszystkie komputery główne.

en: How can an existing VNC server be used in conjunction with Veyon?
pl: Jak można wykorzystać istniejący serwer VNC w połączeniu z Veyon?

en: In some environments a VNC server is already installed (e. g. UltraVNC) or is provided by the system (e. g. VNC-based access to virtual desktops in VDI environments). This may result in degraded performance or conflicts with the Veyon-internal VNC server. In such cases it is recommended to configure Veyon to use the existing (external) VNC server instead of starting the internal VNC server. The configuration is done through the Veyon Configurator on the configuration page :ref:`RefService` in section :ref:`RefVNCServer`.
pl: W niektórych środowiskach serwer VNC jest już zainstalowany (np. UltraVNC) lub jest zapewniony przez system (np. Oparty na VNC dostęp do wirtualnych pulpitów w środowiskach VDI). Może to spowodować obniżenie wydajności lub konflikty z wewnętrznym serwerem VNC Veyon. W takich przypadkach zaleca się skonfigurowanie Veyon do korzystania z istniejącego (zewnętrznego) serwera VNC zamiast uruchamiania wewnętrznego. Konfiguracja odbywa się za pomocą konfiguratora Veyon na stronie konfiguracji: ref: `RefService` w sekcji: ref:` RefVNCServer`.

en: Can I import/use an existing or generated file with location and computer information?
pl: Czy mogę zaimportować / użyć istniejącego lub wygenerowanego pliku z informacjami o lokalizacji i komputerach?

en: How can I view or control all monitors of a remote computer?
pl: Jak mogę wyświetlić lub kontrolować wszystkie monitory zdalnego komputera?

en: How can I import or export the selection of displayed computers?
pl: Jak mogę zaimportować lub wyeksportować wybrane wyświetlane komputery?

en: How can I hide the master computer from computer locations?
pl: Jak ukryć komputer główny przed lokalizacjami komputerów?

en: What happens if there is no matching access control rule?
pl: Co się stanie, jeśli nie będzie pasującej reguły kontroli dostępu?

en: If there is no rule where all activated conditions apply when processing the configured access control rules, access is denied and the connection is closed. This prevents an attacker from being accidentally granted access due to an incomplete ruleset.
pl: Jeśli nie ma reguły, w której obowiązują wszystkie aktywowane warunki podczas przetwarzania skonfigurowanych reguł kontroli dostępu, dostęp jest odrzucany, a połączenie jest zamykane. Zapobiega to przypadkowemu przyznaniu atakującemu dostępu z powodu niepełnego zestawu reguł.

en: Technical glossary
pl: Słownik techniczny

en: From Wikipedia, the free encyclopedia:
pl: Z Wikipedii, wolnej encyklopedii:

en: Access Control List
pl: Lista kontroli dostępu ACL

en: Client
pl: Klient

en: a piece of computer hardware or software that accesses a service made available by a server.
pl: sprzęt komputerowy lub oprogramowanie, które uzyskuje dostęp do usługi udostępnianej przez serwer.

en: a list of frequently asked questions (FAQs) and answers on a particular topic.
pl: lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) i odpowiedzi na określony temat.

en: a computer or other device connected to a computer network. A network host may offer information resources, services, and applications to users or other nodes on the network. A network host is a network node that is assigned a network address.
pl: komputer lub inne urządzenie podłączone do sieci komputerowej. Host sieciowy może oferować zasoby, usługi i aplikacje użytkownikom lub innym węzłom w sieci. Host sieciowy to węzeł sieci, któremu przypisano adres sieciowy.

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: a label that is assigned to a device connected to a computer network and that is used to identify the device in various forms of electronic communication, such as the World Wide Web.
pl: etykieta przypisana do urządzenia podłączonego do sieci komputerowej i służąca do identyfikacji urządzenia w różnych formach komunikacji elektronicznej, takich jak sieć WWW.

en: the principal communications protocol in the Internet protocol suite for relaying datagrams across network boundaries. Its routing function enables internetworking, and essentially establishes the Internet.
pl: główny protokół komunikacyjny  do przekazywania datagramów między sieciami. Jego funkcja routingu umożliwia pracę w Internecie i zasadniczo zestawia połączenie internetowe.

en: IP Address
pl: Adres IP

en: a numerical label assigned to each device connected to a computer network that uses the Internet Protocol for communication.
pl: etykieta numeryczna przypisana do każdego urządzenia podłączonego do sieci komputerowej korzystającej z protokołu internetowego do komunikacji.

en: the most recent version of the Internet Protocol (IP), the communications protocol that provides an identification and location system for computers on networks and routes traffic across the Internet.
pl: najnowsza wersja protokołu internetowego (IP), protokołu komunikacyjnego, który zapewnia system identyfikacji i lokalizacji komputerów w sieci i kieruje ruchem internetowym.

en: an endpoint of communication. Physical as well as wireless connections are terminated at ports of hardware devices. At the software level, within an operating system, a port is a logical construct that identifies a specific process or a type of network service.
pl: punkt końcowy komunikacji. Połączenia fizyczne i bezprzewodowe są przerywane na portach urządzeń. Na poziomie oprogramowania w systemie operacyjnym port jest logiczną konstrukcją, która identyfikuje określony proces lub rodzaj usługi sieciowej.

en: one of the main protocols of the Internet protocol suite. It originated in the initial network implementation in which it complemented the Internet Protocol (IP). Therefore, the entire suite is commonly referred to as TCP/IP.
pl: jeden z głównych protokołów internetowych. Powstał w początkach sieci, w której uzupełniał protokół internetowy (IP). Dlatego cały pakiet jest powszechnie nazywany TCP / IP.

en: URL
pl: Adres

en: a reference to a web resource that specifies its location on a computer network and a mechanism for retrieving it.
pl: odwołanie do zasobu internetowego, który określa jego lokalizację w sieci komputerowej oraz mechanizm jego pobierania.

en: Veyon Administrator Manual
pl: Podręcznik administratora Veyon

en: Installation
pl: Instalacja

en: Hardware and software requirements
pl: Wymagania dotyczące sprzętu i oprogramowania

en: Veyon is designed to run on standard computers running Windows or Linux. The minimum requirements for the hardware depend on the usage scenario and size of the environment in which Veyon is deployed. While there are no special requirements for client computers all master computers should be equipped with enough RAM and CPU cores to monitor the desired number of client computers.
pl: Veyon został zaprojektowany do działania na standardowych komputerach z systemem Windows lub Linux. Minimalne wymagania dotyczące sprzętu zależą od scenariusza użytkowania i  środowiska, w którym wdrożony jest Veyon. Chociaż nie ma specjalnych wymagań dla komputerów klienckich, wszystkie komputery główne powinny być wyposażone w wystarczającą ilość pamięci RAM i rdzeni procesora, aby monitorować pożądaną liczbę komputerów klienckich.

en: At least 2 GB RAM - Veyon Master requires 20-30 MB per client computer, depending on the client's screen resolution
pl: Co najmniej 2 GB pamięci RAM - Veyon Master wymaga 20-30 MB na komputer kliencki, w zależności od rozdzielczości ekranu klienta

en: Multi-core system (2-4 CPU cores) highly recommended
pl: Zalecany jest system wielordzeniowy (2-4 rdzenie procesora)

en: All computers must be connected through a TCP-/IP-compatible network. Both wired and wireless network connections work. For using Veyon with more than 10 computers a Gigabit network is recommended, otherwise the performance of the demo mode feature (see user manual) may not be satisfactory. The same applies to wireless networks (*Wifi*) where at least the IEEE 802.11n standard should be used.
pl: Wszystkie komputery muszą być podłączone przez sieć zgodną z TCP / IP. Działa zarówno połączenie przewodowe, jak i bezprzewodowe. Do używania Veyon z więcej niż 10 komputerami zaleca się sieć Gigabit, w przeciwnym razie wydajność funkcji trybu demo (patrz instrukcja użytkownika) może nie być zadowalająca. To samo dotyczy sieci bezprzewodowych (* Wifi *), w których należy stosować co najmniej standard IEEE 802.11n.

en: From a software point of view, an up-to-date operating system supported by the manufacturer or the community must be used. The following operating systems are supported:
pl: Z punktu widzenia oprogramowania musi być używany aktualny system operacyjny obsługiwany przez producenta lub społeczność. Obsługiwane są następujące systemy operacyjne:

en: The mixed operation of Veyon on Windows and Linux computers works without any restrictions.
pl: Działanie Veyon w środowisku mieszanym na komputerach z systemem Windows i Linux działa bez żadnych ograniczeń.

en: Preparing the installation
pl: Przygotowanie instalacji

en: Installation on a Windows computer
pl: Instalacja na komputerze z systemem Windows

en: Run the installer file with administrative privileges and follow the displayed instructions. On computers that do not require the Veyon Master application (e.g. student computers) you can deselect the component *Veyon Master* in the *Choose Components* dialog.
pl: Uruchom plik instalatora z uprawnieniami administratora i postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Na komputerach, które nie wymagają aplikacji Veyon Master (np. Komputery studentów) możesz odznaczyć komponent *Veyon Master* w oknie dialogowym *Wybierz komponenty*.

en: Installation on a Linux computer
pl: Instalacja na komputerze z systemem Linux

en: Automated/silent installation
pl: Automatyczna / cicha instalacja

en: Basics
pl: Podstawy

en: The Veyon Windows installer provided by the community can be executed in *silent* mode, meaning that there is no user interaction and the installation is performed automatically. This is especially useful for automated deployments in larger environments. This way Veyon can be easily integrated with all common software distribution solutions and mechanisms.
pl: Instalator systemu Windows Veyon dostarczony przez społeczność można uruchomić w trybie *silent *, co oznacza, że użytkownik nie wchodzi w interakcje, a instalacja jest przeprowadzana automatycznie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku automatycznych wdrożeń w większych środowiskach. W ten sposób Veyon można łatwo zintegrować ze wszystkimi popularnymi rozwiązaniami i mechanizmami  oprogramowania.

en: By running the installer with the command line parameter ``/S``, all operations are performed without further questions and dialogs. The same applies to the uninstaller.
pl: Po uruchomieniu instalatora z parametrem wiersza poleceń `` / S`` wszystkie operacje są wykonywane bez dalszych pytań i okien dialogowych. To samo dotyczy odinstalowania.

en: Examples
pl: Przykłady

en: Install Veyon in *silent* mode:
pl: Instalacja Veyon w trybie *silent*:

en: Uninstall Veyon in *silent* mode:
pl: Odinstalowywanie Veyon w trybie *silent*:

en: Specify an installation directory for an automated installation:
pl: Podaj katalog  dla instalacji automatycznej:

en: Because of a shortcoming of the installer software (NSIS) the option ``/D=...`` always has to be the last argument.
pl: Z powodu wady oprogramowania instalacyjnego (NSIS) opcja `` / D = ... `` zawsze musi być ostatnim argumentem.

en: Import and apply a given Veyon configuration automatically after the installation:
pl: Zaimportuj i zastosuj daną konfigurację Veyon automatycznie po instalacji:

en: Automated installation without the Veyon Master component:
pl: Zautomatyzowana instalacja bez komponentu Veyon Master:

en: Automated installation without creating a start menu folder:
pl: Automatyczna instalacja bez tworzenia folderu menu start:

en: Automated installation without the Interception driver:
pl: Automatyczna instalacja bez sterownika przechwytywania:

en: Delete all Veyon-related settings during uninstallation:
pl: Usuń wszystkie ustawienia związane z Veyon podczas odinstalowywania:

en: Minimum requirements
pl: Minimalne wymagania

en: Operating system
pl: System operacyjny

en: Automated installation
pl: Zautomatyzowana instalacja

en: Unattended installation
pl: Instalacja nienadzorowana

en: Silent installation
pl: Cicha instalacja

en: Uninstallation
pl: Odinstalowanie

en: Uninstalling
pl: Odinstalowywanie

en: Installation directory
pl: Katalog instalacyjny

en: About this manual
pl: O tym podręczniku

en: This manual describes the installation and configuration of Veyon in a computer network and is addressed to system administrators and technically experienced users. For end users there is a separate user manual which describes the usage and individual functions of the user program (Veyon Master).
pl: Niniejsza instrukcja opisuje instalację i konfigurację Veyon w sieci komputerowej i jest skierowana do administratorów systemu i doświadczonych technicznie użytkowników. Dla użytkowników końcowych istnieje oddzielna instrukcja obsługi, która opisuje użycie i poszczególne funkcje programu użytkownika (Veyon Master).

en: In the following sections of this chapter you will find basic information about Veyon and its components which are of fundamental importance for putting Veyon into operation.
pl: W poniższych sekcjach tego rozdziału znajdziesz podstawowe informacje o Veyon i jego komponentach, które mają fundamentalne znaczenie dla uruchomienia Veyon.

en: Before upgrading to a new release series of Veyon it's recommended to carefully read the :ref:`ReleaseNotes` for the respective version.
pl: Przed aktualizacją do nowej wersji Veyon zaleca się uważne przeczytanie: ref: `ReleaseNotes` dla odpowiedniej wersji.

en: About Veyon
pl: O programie Veyon

en: Monitoring: overview of a (class) room with screen contents of computers being shown in thumbnails
pl: Monitorowanie: podgląd sali (klasy) z zawartością ekranu komputerów wyświetlanych w miniaturach

en: Remote view or control computers
pl: Zdalny podgląd lub kontrola komputerów

en: Broadcast the teacher's screen to all other computers in real time (full screen/window demo)
pl: Transmituj ekran nauczyciela na wszystkie inne komputery w czasie rzeczywistym (prezentacja pełnoekranowa / okno)

en: Lock computers to control attention
pl: Zablokuj komputery, aby skupić uwagę

en: Distribute documents and other files to students
pl: Roześlij uczniom dokumenty i inne pliki

en: Send text messages to students
pl: Wyślij wiadomość tekstową do uczniów

en: Power on, reboot or shutdown computers remotely
pl: Zdalne włączanie, ponowne uruchamianie lub wyłączanie komputerów

en: Log out users
pl: Wyloguj użytkowników

en: Launch programs and open websites
pl: Uruchom programy i otwórz strony internetowe

en: Components
pl: Składniki

en: Veyon basically consists of a master and a service component which realize the interaction between teacher and student computers (also referred to as *master computer* and *client computer*):
pl: Veyon zasadniczo składa się z modułu głównego i komponentu usługi, które realizują interakcję między komputerami nauczyciela i ucznia (zwanymi również *komputerem głównym* i *komputerem klienckim*):

en: In detail there are several software components that interact with each other in different ways:
pl: Istnieje kilka składników oprogramowania, które współdziałają ze sobą na różne sposoby:

en: An application program that can be used to monitor and control other computers and utilize further Veyon features. In normal use, the program is started by the end user and accesses other computers via the Veyon Service.
pl: Aplikacja, której można używać do monitorowania i sterowania innymi komputerami oraz do korzystania z dalszych funkcji Veyon. Podczas normalnego użytkowania program jest uruchamiany przez użytkownika końcowego i uzyskuje dostęp do innych komputerów za pośrednictwem usługi Veyon.

en: Veyon Service
pl: Usługa Veyon

en: A non-graphical service application which monitors user sessions on a computer and starts Veyon Server instances within these sessions. The service and its server subprocesses are required to run on all computers including teacher computers. If Veyon Server instances are started manually the Veyon Service is not required.
pl: Nie graficzna usługa, która monitoruje sesje użytkownika na komputerze i uruchamia instancje serwer Veyon  w tych sesjach. Usługa i jej podprocesy serwera muszą działać na wszystkich komputerach, w tym na komputerach-nauczycielach. Jeśli instancje serwera Veyon są uruchamiane ręcznie, usługa Veyon nie jest wymagana.

en: A server application which provides access to a computer as well as control and application functions. In regular operation this program is started by the Veyon Service automatically and with elevated privileges so it can't be terminated by users.
pl: Aplikacja serwerowa zapewniająca dostęp do komputera oraz funkcje kontrolne i aplikacyjne. Podczas normalnej pracy program jest uruchamiany automatycznie przez usługę Veyon  i ma podwyższone uprawnienia, więc użytkownicy nie mogą go zakończyć.

en: A helper program started by the server to provide specific functions in an isolated environment or in the context of the currently logged-on user. Those specific functions include the tray icon, the demo server on the teacher computer and the demo client on the student computers.
pl: Program pomocniczy uruchomiony przez serwer w celu zapewnienia określonych funkcji w izolowanym środowisku lub w kontekście aktualnie zalogowanego użytkownika. Te specyficzne funkcje obejmują ikonę zasobnika, serwer demonstracyjny na komputerze nauczyciela i klienta demonstracyjnego na komputerach uczniów.

en: Veyon Configurator
pl: Konfigurator Veyon

en: A configuration tool which allows configuring and customizing all components of a local Veyon installation through a graphical user interface. The program is started by the administrator with elevated privileges whenever necessary.
pl: Narzędzie konfiguracyjne, które umożliwia konfigurowanie i dostosowywanie wszystkich komponentów lokalnej instalacji Veyon poprzez graficzny interfejs użytkownika. Program jest uruchamiany przez administratora z podwyższonymi uprawnieniami, gdy jest to konieczne.

en: A command line tool that in addition to the Veyon Configurator allows various configuration adjustments, automated tasks and the use of some Veyon features without graphical interaction. The program is run either interactively on the command line or script-controlled with usually administrative privileges.
pl: Narzędzie wiersza poleceń, które oprócz Konfiguratora Veyon  umożliwia różne dostosowania konfiguracji, zautomatyzowane zadania i korzystanie z niektórych funkcji Veyon bez interakcji graficznej. Program jest uruchamiany interaktywnie w wierszu poleceń lub sterowany skryptem, zwykle z uprawnieniami administracyjnymi.

en: Network architecture
pl: Architektura sieciowa

en: From a network perspective the following components and TCP ports are involved:
pl: Wykorzystane są  następujące komponenty i porty TCP:

en: Teacher computer
pl: Komputer nauczyciela

en: Student computer
pl: Komputer ucznia

en: Master computer
pl: Komputer główny

en: Client computer
pl: Komputer kliencki

en: Software components
pl: Komponenty oprogramowania

en: Configuration tool
pl: Narzędzie konfiguracyjne

en: LDAP/AD integration
pl: Integracja LDAP/AD

en: Basic settings
pl: Ustawienia podstawowe

en: LDAP server and port
pl: Serwer LDAP i port

en: Bind DN
pl: Wskaż nazwę domeny

en: Bind password
pl: wskaż hasło

en: Connection security
pl: Bezpieczeństwo połączenia

en: Encryption protocol
pl: Protokół szyfrowania

en: TLS certificate verification
pl: Weryfikacja certyfikatu TLS

en: Custom CA certificate file
pl: Inny plik certyfikatu

en: Base DN
pl: Podstawowy serrwer DNS

en: Environment settings
pl: Ustawienia środowiska

en: Object trees
pl: Drzewo objektów

en: User tree
pl: Drzewo użytkownika

en: Group tree
pl: Drzewo grupy

en: Computer tree
pl: Drzewo komputerów

en: Computer group tree
pl: Drzewo grup komputerowych

en: Perform recursive search operations in object trees
pl: Wykonuj rekurencyjne operacje wyszukiwania w drzewach obiektów

en: Object attributes
pl: Atrybuty obiektów

en: User login name attribute
pl: Atrybut nazwy logowania użytkownika

en: Group member attribute
pl: Atrybut członka grupy

en: Computer display name attribute
pl: Atrybut wyświetlanej nazwy komputera

en: Computer host name attribute
pl: Atrybut nazwy hosta komputera

en: Hostnames stored as fully qualified domain names (FQDN, e.g. myhost.example.org)
pl: Nazwy hostów przechowywane jako w pełni kwalifikowane nazwy domen (FQDN, np. myhost.example.org)

en: Computer MAC address attribute
pl: Atrybut adresu MAC komputera

en: Computer location attribute
pl: Atrybut lokalizacji komputera

en: Location name attribute
pl: Atrybut nazwy lokalizacji

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Optional object filters
pl: Opcjonalne filtry obiektów

en: Filter for users
pl: Filtruj według użytkowników

en: Filter for user groups
pl: Filtruj według grup użytkowników

en: Filter for computers
pl: Filtruj komputery

en: Filter for computer groups
pl: Filtruj według grup komputerów

en: Filter for computer containers
pl: Filtruj według grup komputerów

en: Query options
pl: Opcje zapytań

en: Query nested user groups (supported by AD only)
pl: Zapytanie o zagnieżdżone grupy użytkowników (obsługiwane tylko przez AD)

en: Group member identification
pl: Identyfikacja członka grupy

en: Distinguished name (Samba/AD)
pl: Nazwa wyróżniająca (SAMBA/AD)

en: Configured attribute for user login name or computer hostname (OpenLDAP)
pl: Skonfigurowany użytkownik lub komputer (OpenLDAP)

en: Computer locations
pl: Lokalizacje komputerów

en: Computer groups
pl: Grupy komputerów

en: Integration tests
pl: Testy integracyjne

en: LDAP server
pl: LDAP serwer

en: Anonymous bind
pl: Anonimowy dostęp

en: Use bind credentials
pl: Użyj wskazanych poświadczeń

en: MAC address
pl: Adres MAC

en: LDAP backend
pl: LDAP zaplecza

en: Enable SAS generation by software (Ctrl+Alt+Del)
pl: Uruchom generowanie SAS przez oprogramowanie (Ctrl+Alt+Del)

en: User authentication
pl: Uwierzytelnianie użytkownika

en: Use alternative user authentication mechanism
pl: Użyj alternatywnego mechanizmu uwierzytelniania użytkownika

en: User login
pl: Login użytkownika

en: Input start delay
pl: Opóźnienie rozpoczęcia pisania

en: Simulated key presses interval
pl: Interwał naciskania klawiszy

en: Screen lock
pl: blokada ekranu

en: Hide taskbar
pl: Ukryj pasek zadań

en: Hide start menu
pl: Ukryj Menu Start

en: Hide desktop
pl: Ukryj pulpit

en: Use input device interception driver
pl: Użyj sterownika przechwytywania urządzenia wejściowego

en: Enable capturing of layered (semi-transparent) windows
pl: Włącz przechwytywanie półprzezroczystych okien

en: Enable multi monitor support
pl: Włącz obsługę wielu monitorów

en: Enable Desktop Duplication Engine on Windows 8 and newer
pl: Włącz mechanizm  kopiowania pulpitu w systemie Windows 8 i nowszych

en: Poll full screen (leave this enabled per default)
pl: Rozciągnij na pełny ekran (domyślnie pozostaw włączone)

en: Low accuracy (turbo mode)
pl: Niska dokładność (tryb turbo)

en: Custom PAM service for user authentication
pl: Niestandardowa usługa PAM do uwierzytelniania użytkownika

en: Authentication mechanism
pl: Metoda uwierzytelniania

en: Configuration reference
pl: Odniesienie do konfiguracji

en: User interface
pl: Interfejs użytkownika:

en: Language
pl: Język

en: Method
pl: Metoda

en: Backend
pl: Zaplecze

en: Update interval
pl: Interwał odświeżania:

en: Logging
pl: Logowanie

en: Log file directory
pl: Katalog plików dziennika logowania

en: Log level
pl: Poziom logowania

en: Limit log file size
pl: Ogranicz rozmiar pliku dziennika

en: Rotate log files
pl: Zamieniaj logi

en: Log to standard error output
pl: Loguj do standardowego wyjścia błędów

en: Write to logging system of operating system
pl: Zapisz w logach systemu operacyjnego

en: Service
pl: Usługa

en: Hide tray icon
pl: Ukryj ikonę na pasku zadań

en: Show notification when an unauthorized access is blocked
pl: Pokaż powiadomienie, gdy zostanie zablokowany nieautoryzowany dostęp

en: Show notification on remote connection
pl: Pokaż powiadomienie o zdalnym połączeniu

en: Single session mode (create server instance for local/physical session only)
pl: Tryb pojedynczej sesji (utwórz instancję serwera tylko dla sesji lokalnej/fizycznej)

en: Multi session mode (for terminal and remote desktop servers)
pl: Tryb wielu sesji (dla serwerów terminalowych i zdalnych pulpitów)

en: Maximum session count
pl: Maksymalna liczba sesji

en: Network port numbers
pl: Numery portów sieciowych

en: Veyon server
pl: Serwer Veyon

en: Internal VNC server
pl: Wewnętrzny serwer VNC

en: Feature manager
pl: Menedżer funkcji

en: Demo server
pl: Serwer demo

en: Enable firewall exception
pl: Uruchom wyjątki w zaporze sieciowej

en: Allow connections from localhost only
pl: Zezwalaj tylko na połączenia z localhosta

en: VNC server
pl: Serwer VNC

en: Plugin
pl: Dodatki

en: All settings on this page influence the appearance, behaviour and features of the Veyon Master application.
pl: Wszystkie ustawienia na tej stronie wpływają na wygląd, zachowanie i funkcje aplikacji Veyon Master.

en: User configuration
pl: Konfiguracja użytkownika

en: Screenshots
pl: Zrzuty ekranu

en: Thumbnail update interval
pl: Interwał odświeżania miniatur:

en: Background color
pl: kolor tła

en: This setting allows customizing the background color of the monitor view.
pl: To ustawienie umożliwia dostosowanie koloru tła widoku monitora.

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Computer thumbnail caption
pl: Sekcja miniatur komputera

en: Sort order
pl: Kolejność sortowania

en: Behaviour
pl: Zachowanie

en: Perform access control
pl: Wykonaj weryfikację dostępu

en: Automatically select current location
pl: Automatycznie wybierz bieżącą lokalizację

en: Automatically adjust computer thumbnail size
pl: Automatycznie dostosuj rozmiar miniatury komputera

en: Automatically open computer select panel
pl: Automatycznie otwórz panel wyboru komputera

en: Show current location only
pl: Pokaż tylko bieżącą lokalizację

en: Allow adding hidden locations manually
pl: Zezwalaj na ręczne dodawanie ukrytych lokalizacji

en: Hide local computer
pl: Ukryj komputer lokalny

en: Hide empty locations
pl: Ukryj puste lokalizacje

en: Hide computer filter field
pl: Ukryj pole filtra komputera

en: Enforce selected mode for client computers
pl: Wymuszaj wybrany tryb dla komputerów klienckich

en: Show confirmation dialog for potentially unsafe actions
pl: Pokaż okno dialogowe potwierdzenia dla  potencjalnie niebezpiecznych działań

en: Feature on double click
pl: Funkcja podwójnego kliknięcia

en: Features
pl: Funkcje

en: Grant access to every authenticated user (default)
pl: Zezwól na dostęp wszystkim uwierzytelnionym użytkownikom (domyślne)

en: Restrict access to members of specific user groups
pl: Ogranicz dostęp do członków wybranych grup

en: Process access control rules
pl: Użyj reguł kontroli dostępu

en: User groups authorized for computer access
pl: Grupy użytkowników z uwierzytelnieniem dostępu do komputerów

en: Authentication keys
pl: Klucze uwierzytelniające

en: Key file directories
pl: Lokalizacja plików kluczy

en: Public key file base directory
pl: Katalog z plikami kluczy publicznych

en: Private key file base directory
pl: Katalog z plikami kluczy prywatnych

en: Key frame interval
pl: Interwał między klatkami

en: Memory limit
pl: Limit pamięci

en: File transfer
pl: Transfer plików

en: Directories
pl: Lokalizacje

en: Default source directory
pl: Domyślny katalog źródłowy

en: Destination directory
pl: Katalog docelowy

en: Options
pl: Opcje

en: Remember last source directory
pl: Zapamiętaj ostatni katalog źródłowy

en: Create destination directory if it does not exist
pl: Utwórz katalog docelowy jeśli nie istnieje

en: Enable WebAPI server
pl: Włącz serwer WebAPI

en: Network port
pl: Port sieciowy

en: Connection settings
pl: Ustawienia połączenia

en: Lifetime
pl: Dożywotni

en: Idle timeout
pl: limit czasu bezczynności

en: Authentication timeout
pl: Limit czasu uwierzytelniania

en: Maximum number of open connections
pl: Maksymalna liczba otwartych połączeń

en: Connection encryption
pl: Szyfrowanie połączenia

en: Use HTTPS with TLS 1.3 instead of HTTP
pl: Używaj HTTPS z TLS 1.3 zamiast HTTP

en: TLS certificate file
pl: plik certyfikatu TLS

en: TLS private key file
pl: prywatny klucz TLS

en: Environment variables
pl: Zmienne środowiskowe

en: Authentication method
pl: Metoda uwierzytelnienia

en: Program version
pl: Wersja programu

en: Unauthorized access
pl: Nieautoryzowany dostęp

en: Sessions
pl: Sesje

en: Session settings
pl: Ustawienia sesji

en: Terminal server
pl: Serwer terminali

en: Remote desktop server
pl: Serwer zdalnego pulpitu

en: Single session mode
pl: Tryb pojedynczej sesji

en: Multi session mode
pl: Tryb wielosesyjny

en: Port numbers
pl: Numery portów

en: Veyon Server port number
pl: Numer portu Veyon Server

en: Demo server port number
pl: Numer portu serwera demo

en: Firewall exception
pl: Wyjątek zapory

en: Windows firewall
pl: Zapora systemu Windows

en: External VNC server
pl: Zewnętrzny serwer VNC

en: Current location
pl: Bieżąca lokalizacja

en: Thumbnail size
pl: Rozmiar miniatury

en: Empty locations
pl: Puste lokalizacje

en: Double click
pl: Podwójne kliknięcie

en: Authorized user groups
pl: Zautoryzowane grupy użytkowników

en: Application data
pl: Dane aplikacji

en: User profile directory
pl: Katalog profilu użytkownika

en: Home directory
pl: Katalog domowy

en: Temporary files
pl: Pliki tymczasowe

en: Release notes
pl: Informacje o wydaniu

en: Upgrading configuration
pl: Aktualizacja konfiguracji

en: Structural changes
pl: Zmiany strukturalne

en: Configuration changes
pl: Zmiany w konfiguracji

en: Old name
pl: Poprzednia nazwa

en: New name
pl: Nowa nazwa

en: Plugins
pl: Dodatki

en: Server
pl: Serwer

en: Configurator
pl: Konfigurator

en: There are no structural changes in Veyon 4.3.
pl: W Veyon 4.3 nie ma zmian strukturalnych.

en: An authentication test functionality has been added.
pl: Dodano funkcję testu uwierzytelnienia.

en: The power down feature supports additional options to install updates, confirm shutdown or power down after timeout.
pl: Funkcja wyłączania obsługuje dodatkowe opcje instalowania aktualizacji, potwierdzania wyłączania lub wyłączania po upływie limitu czasu.

en: Users can now add custom programs and websites to the respective menu.
pl: Użytkownicy mogą teraz dodawać własne programy i strony internetowe do odpowiedniego menu.

en: Thumbnail updates can be slowed down while the demo mode is active. This improves performance and reduces network traffic.
pl: Aktualizacje miniatur można spowolnić, gdy aktywny jest tryb demo. Poprawia to wydajność i zmniejsza ruch w sieci.

en: Browse buttons have been added to the configuration pages.
pl: Do stron konfiguracji dodano przyciski przeglądania.

en: A new attribute for the computer display name has been added.
pl: Dodano nowy atrybut  wyświetlanej nazwy komputera.

en: The result messages of the integration tests have been improved.
pl: Poprawiono komunikaty wyników testów integracyjnych.

en: A configuration page with platform-specific settings has been added.
pl: Dodano stronę konfiguracji z ustawieniami specyficznymi dla platformy.

en: All passwords in configuration are now encrypted.
pl: Wszystkie hasła w konfiguracji są obecnie szyfrowane.

en: Platform-specific code has been moved into platform plugins.
pl: Kod specyficzny dla platformy został przeniesiony do wtyczek platformy.

en: Computers can now be arranged via drag and drop.
pl: Komputery można teraz porządkować za pomocą przeciągania i upuszczania.

en: A button for hiding powered off computers has been added.
pl: Dodano przycisk ukrywania wyłączonych komputerów.

en: Refresh interval, background color and thumbnail caption are now configurable.
pl: Można teraz konfigurować interwał odświeżania, kolor tła i podpis miniatury.

en: Authentication key management for both Configurator and command line has been revised completely.
pl: Zarządzanie kluczami uwierzytelniającymi zarówno dla Konfiguratora, jak i wiersza poleceń zostało całkowicie zmienione.

en: Computers and rooms can now be managed at the command line.
pl: Komputerami i pokojami można teraz zarządzać za pomocą wiersza poleceń.

en: Computers and rooms can now be imported from CSV and text files.
pl: Komputery i sale można teraz importować z CSV i plików tekstowych.

en: Predefined programs and websites for "run program" and "open website" features can be configured.
pl: Można skonfigurować wstępnie  programy i strony internetowe dla  „uruchom program” i „otwórz stronę internetową”.

en: Support for encrypted SSL/TLS connections has been added.
pl: Dodano obsługę szyfrowanych połączeń SSL / TLS.

en: Full systemd service support
pl: Pełna obsługa systemd

en: The shutdown/reboot/session logout mechanisms have been rewritten to use DBus calls.
pl: Mechanizmy zamykania / ponownego uruchamiania / wylogowywania sesji zostały przepisane, aby używać wywołań DBus.

en: The following configuration keys have changed in Veyon 4.1:
pl: W Veyon 4.1 zmieniły się następujące elementy:

en: Troubleshooting
pl: Rozwiązywanie problemów

en: Computers can't be accessed
pl: Nie można uzyskać dostępu do komputerów

en: There are multiple causes which can prevent access to a computer using Veyon Master.
pl: Istnieje wiele przyczyn, które mogą uniemożliwić dostęp do komputera za pomocą Veyon Master.

en: Networking problems
pl: Problemy z siecią

en: First of all the general network connectivity of the computer should be checked. Use the utility ``ping`` (which is usually included with every operating system) to diagnose connectivity problems.
pl: Przede wszystkim należy sprawdzić ogólną łączność sieciową komputera. Użyj narzędzia `` ping`` (które zwykle jest dołączane do każdego systemu operacyjnego), aby zdiagnozować problemy z łącznością.

en: Problems with the Veyon Service
pl: Problemy z usługą Veyon

en: Service and firewall settings
pl: Ustawienia usługi i zapory sieciowej

en: If the service is running you have to ensure that it is listening for incoming connections on the correct network port. You can verify that on the local computer using ``telnet``:
pl: Jeśli usługa jest uruchomiona, musisz upewnić się, że nasłuchuje połączeń przychodzących na odpowiednim porcie sieciowym. Możesz to sprawdzić na komputerze lokalnym za pomocą `` telnet``:

en: has to indicate that the service is not (only) listening on ``localhost`` or ``127.0.0.1`` (status ``LISTEN`` or similar).
pl: musi wskazywać, że usługa nie nasłuchuje (tylko) na `` localhost`` lub `` 127.0.0.1`` (status `` LISTEN`` lub podobny).

en: Authentication settings
pl: Ustawienia uwierzytelnienia

en: Settings for computer access control
pl: Ustawienia kontroli dostępu do komputera

en: Improperly configured :ref:`access control rules <AccessControlRules>` can also cause problems with accessing computers. It is necessary to always specify at least one rule to allow access under certain conditions. If this is ensured, a temporary test rule can be inserted at the end of the list for further debugging. This rule should be configured so that the option :guilabel:`Always process rule and ignore conditions` is enabled and the action :guilabel:`Allow access` is selected. This rule can then be moved up in the rule list step by step until the test returns the desired positive results and the access works. The access rule located directly below the test rule is then the cause for the access denial and can be examined more closely and corrected accordingly. Don't forget to remove the test rule afterwards to prevent unauthorized access.
pl: Nieprawidłowo skonfigurowany: ref: `access control rules <AccessControlRules>` może również powodować problemy z dostępem do komputerów. Konieczne jest zawsze określenie co najmniej jednej reguły, aby umożliwić dostęp pod pewnymi warunkami. Jeśli jest to zapewnione, na końcu listy można wstawić tymczasową regułę testową w celu dalszego debugowania. Tę regułę należy skonfigurować tak, aby włączono opcję: guilabel: Always process rule and ignore conditions` i włączono akcję: guilabel:`Allow access`. Tę regułę można następnie przesuwać w górę listy reguł krok po kroku, aż test zwróci pożądane pozytywne wyniki i dostęp zadziała. Reguła dostępu znajdująca się bezpośrednio pod regułą testową jest wówczas przyczyną odmowy dostępu i może być dokładniej zbadana i odpowiednio poprawiona. Nie zapomnij później usunąć reguły testowej, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.

en: Anti-virus software
pl: Oprogramowanie antywirusowe

en: It has been reported by some users that an installed anti-virus software caused problems with Veyon, especially regarding the Veyon Service. As part of the troubleshooting process you should temporarily disable the anti-virus software in order to figure out whether the anti-virus software is the cause of error. If so, try to add an exception for the Veyon Service after enabling the anti-virus software again. Alternatively contact the vendor of your anti-virus software for further assistance.
pl: Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że zainstalowane oprogramowanie antywirusowe powodowało problemy z Veyon, szczególnie w odniesieniu do usługi Veyon. W ramach procesu rozwiązywania problemów należy tymczasowo wyłączyć oprogramowanie antywirusowe, aby dowiedzieć się, czy przyczyną błędu jest oprogramowania antywirusowego. Jeśli tak, spróbuj dodać wyjątek dla usługi Veyon po ponownym włączeniu oprogramowania antywirusowego. Ewentualnie skontaktuj się ze sprzedawcą oprogramowania antywirusowego, aby uzyskać dalszą pomoc.

en: Time synchronization problems
pl: Problemy synchronizacji czasu

en: Settings are not correctly saved/loaded
pl: Ustawienia nie zostały poprawnie zapisane / załadowane

en: After updating to a new version of Veyon it may happen in rare cases that some configuration keys are inconsistent and need to be recreated. This can result in settings not being saved or reloaded correctly, such as the builtin location and computer information. In this case the :ref:`configuration should be reset <ConfigReset>` and rebuilt based on the default values.
pl: Po aktualizacji do nowej wersji Veyon może się zdarzyć w sporadycznych przypadkach, że niektóre klucze konfiguracji są niespójne i należy je odtworzyć. Może to spowodować nieprawidłowe zapisanie lub ponowne załadowanie ustawień, takich jak lokalizacja wbudowana i informacje o komputerze. W takim przypadku: ref: :`configuration should be reset <ConfigReset>` i przebudowana w oparciu o wartości domyślne.

en: Locations and computers from LDAP directory are not displayed in Veyon Master
pl: Lokalizacje i komputery z katalogu LDAP nie są wyświetlane w Veyon Master

en: Please make sure that:
pl: Proszę upewnij się że:

en: Selecting current location automatically doesn't work
pl: Automatyczne wybieranie bieżącej lokalizacji nie działa

en: Screen lock can be bypassed via Ctrl+Alt+Del
pl: Blokadę ekranu można obejść za pomocą Ctrl + Alt + Del

en: To completely block all keystrokes and keyboard shortcuts in screen lock mode, you must restart your computer after installing Veyon on Windows. Without a restart, the Veyon-specific driver for input devices is not yet active and keystrokes cannot be intercepted.
pl: Aby całkowicie zablokować wszystkie naciśnięcia klawiszy i skróty klawiaturowe w trybie blokady ekranu, musisz ponownie uruchomić komputer po zainstalowaniu Veyon w systemie Windows. Bez ponownego uruchomienia sterownik Veyon dla urządzeń wejściowych nie jest jeszcze aktywny i nie można przechwycić naciśnięć klawiszy.

en: Veyon Server crashes with XIO or XCB errors on Linux
pl: Serwer Veyon ulega awarii z błędami XIO lub XCB w systemie Linux

en: There are known issues with specific KDE and Qt versions on Linux causing the Veyon Server to crash. This affects several other VNC server implementations as well. If you're affected by such crashes consider upgrading KDE/Qt. As a last resort you can disable the X Damage extension in the VNC server configuration. This will however decrease overall performance and increase the CPU load.
pl: Znane są problemy z konkretnymi wersjami KDE i Qt w systemie Linux, które powodują awarię serwera Veyon. Wpływa to również na kilka innych implementacji serwera VNC.  W ostateczności możesz wyłączyć rozszerzenie X Damage w konfiguracji serwera VNC. Spowoduje to jednak zmniejszenie ogólnej wydajności i zwiększenie obciążenia procesora.

en: Debugging
pl: Debugowanie

en: Error analysis
pl: Analiza błędów

en: Error correction
pl: Korekcja błędów

en: Connectivity problems
pl: Problemy z łącznością
