Veyon 4.9.1 - en to sl translation catalogue (580 entries)

en: Access control rules
sl: Pravila za nadzor dostopa

en: Introduction
sl: Uvod

en: Access control rules can be used to provide detailed control over which users can access specific computers under specific circumstances. In the following, the term *rule* is used as a synonym for *access control rule*.
sl: Pravila za nadzor dostopa se lahko uporabijo za podroben nadzor nad tem, kateri uporabniki lahko dostopajo do določenih računalnikov v posebnih okoliščinah. V nadaljevanju se izraz *pravilo* uporablja kot sinonim za *pravilo nadzora dostopa*.

en: When a user attempts to access a computer, the defined access control rules are processed one after another until all conditions of a rule apply. As soon as all activated conditions of a rule apply, no further rules are processed and the stored action is executed (exception: rule is disabled).
sl: Ko uporabnik poskuša dostopati do računalnika, se definirana pravila za nadzor dostopa obdelujejo eden za drugim, dokler ne veljajo vsi pogoji pravila. Takoj, ko veljajo vsi aktivirani pogoji pravila, nadaljnja pravila niso obdelana in se shranjeno dejanje izvaja (izjema: pravilo je onemogočeno).

en: The rules can be configured through the Veyon Configurator on the configuration page :ref:`ConfAccessControl` in section :guilabel:`Access control rules`. The rules list is empty by default. In this case, all access attempts are denied since there is no rule that explicitly allows access. This means that at least one rule must be defined that allows access under certain conditions.
sl: Pravila lahko konfigurirate preko Veyon konfiguratorja na konfiguracijski strani :ref:`ConfAccessControl` v razdelku :guilabel:`Access control rules`. Seznam pravil je privzeto prazen. V tem primeru so vsi poskusi dostopa zavrnjeni, ker ni pravila, ki izrecno dovoljuje dostop. To pomeni, da mora biti definirano vsaj eno pravilo, ki omogoča dostop pod določenimi pogoji.

en: Add and modify rules
sl: Dodajanje in spreminjanje pravil

en: Upon clicking the button :guilabel:`+` a dialog opens which allows the creation of a new rule. Existing rules can be opened or edited by double-clicking them or by clicking the button with the pen symbol.
sl: Po kliku na gumb :guilabel: `+` se odpre pogovorno okno, ki omogoča ustvarjanje novega pravila. Obstoječa pravila je mogoče odpreti ali urejati z dvojnim klikom na njih ali s klikom na gumb s simbolom peresa.

en: A rule basically consists of general settings, conditions and an action that is executed when all conditions apply. The dialog is divided into three sections. The meanings of the individual options in the various dialog sections are explained below.
sl: Pravilo je v osnovi sestavljeno iz splošnih nastavitev, pogojev in dejanja, ki se izvede, ko veljajo vsi pogoji. Pogovorno okno je razdeljeno na tri dele. V nadaljevanju so pojasnjeni pomen posameznih možnosti v raznih delih pogovornega okna.

en: General
sl: Splošno

en: A name for the rule should be defined in input field :guilabel:`Rule name` first. The name is later used to identify the rule and is displayed in the rules list. For documentation purposes an optional description can be added to the :guilabel:`Rule description` input field.
sl: Ime za pravilo naj bo definirano v vnosnem polju :guilabel:'Ime pravila' najprej. Ime se pozneje uporabi za identifikacijo pravila in je prikazano na seznamu pravil. Za namene dokumentacije lahko v vnosno polje :guilabel:`Opis pravila' dodate dodatni opis.

en: You can use the :guilabel:`Invert all conditions` option to determine that all activated conditions are inverted before evaluation, meaning that activated conditions must not apply. For example, if the condition *No user logged on* is activated, the rule only applies if one or more users are logged on. If a condition is configured so that a user must be a member of a specific group, the rule only applies, if the said user is *not* a member of the group.
sl: Uporabite lahko možnost :guilabel:`Invert all conditions`, da ugotovite, ali so vsi aktivirani pogoji obrnjeni pred vrednotenjem, kar pomeni, da aktivirani pogoji ne smejo veljati. Na primer, če je vključen pogoj *Noben uporabnik ni prijavljen*, pravilo velja le, če je prijavljen eden ali več uporabnikov. Če je pogoj konfiguriran tako, da mora biti uporabnik član določene skupine, se pravilo uporablja le, če je navedeni uporabnik *ni* član skupine.

en: Conditions
sl: Pogoji

en: For a rule to be processed, one or more conditions must apply.
sl: Za obdelavo pravila je treba uporabiti enega ali več pogojev.

en: User is member of group
sl: Uporabnik je član skupine

en: With this condition you can define that either the accessing or the locally logged on user must be a member of a specific group. The desired group can be chosen. If no or only wrong groups are selectable, the *User groups backend* under the general settings for :ref:`ComputerAccessControl` may have to be adjusted.
sl: S tem pogojem lahko določite, da mora biti bodisi dostopanje ali lokalno prijavljeni uporabnik član posebne skupine. Izberete lahko želeno skupino. Če ne morete izbrati nobene ali samo napačne skupine, bo morda treba prilagoditi funkcijo *Ozadje uporabniške skupine* pod splošnimi nastavitvami za :ref:`ComputerAccessControl`.

en: Computer is located at
sl: Računalnik se nahaja na

en: With this condition you can define that either the accessing or the local computer has to be located at a specific location. The desired location can be chosen. If no or only wrong locations are selectable the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` has to be adjusted.
sl: S tem pogojem lahko določite, da mora biti dostop do lokalnega računalnika lociran na določeni lokaciji. Izberete lahko želeno lokacijo. Če ni mogoče izbrati nobenih ali samo napačne lokacije, je treba prilagoditi :ref:`RefNetworkObjectDirectory`.

en: Accessing computer and local computer are at the same location
sl: Dostop do računalnika in lokalni računalnik sta na isti lokaciji

en: With this condition you can determine that the accessing computer and the local computer have to be located at the same location. This can for example be used to prevent teachers from accessing computers in different classroom.
sl: S tem pogojem lahko ugotovite, da morata biti računalnik za dostop in lokalni računalnik locirana na isti lokaciji. To se lahko na primer uporabi za preprečevanje dostopa učiteljem do računalnikov v različnih razredih.

en: Accessing computer is localhost
sl: Dostopni računalnik je lokalni gostitelj

en: If this condition is enabled, the rule applies only if the accessing computer is the local computer. This ensures for example that teachers can access the local Veyon Service. This access is necessary for the Veyon Master to execute specific functions via the Veyon Service (e.g. the server for demo mode).
sl: Če je ta pogoj omogočen, se pravilo uporablja le, če je računalnik dostopen kot lokalni računalnik. To na primer zagotavlja, da lahko učitelji dostopajo do lokalne storitve Veyon. Ta dostop je potreben, da Veyon Master izvede določene funkcije prek storitve Veyon (npr. strežnik za demo način).

en: Accessing user has one or more groups in common with local (logged on) user
sl: Dostopni uporabnik ima eno ali več skupnin, skupnih z lokalnim (prijavljenim) uporabnikom

en: You can use this condition to specify that the accessing and the local user have to be members of at least one common group, for example a user group for a class or a seminar.
sl: S tem pogojem lahko določite, da morajo biti dostop in lokalni uporabniki člani vsaj ene skupne skupine, na primer uporabniške skupine za razred ali seminar.

en: Accessing user is logged on user
sl: Dostopni uporabnik je prijavljen na uporabnik

en: As an alternative to the condition *accessing computer is localhost* you can also allow a user to access his own sessions. This condition must be activated for this purpose.
sl: Kot alternativa pogoju *dostop do računalnika je localhost* lahko uporabniku omogočite tudi dostop do svojih sej. Ta pogoj mora biti v ta namen aktiviran.

en: Accessing user is already connected
sl: Dostopni uporabnik je že povezan

en: In conjunction with the condition *Accessing computer and local computer are at the same location* an extended ruleset can be created allowing access to computer at other locations under certain conditions. This includes the possibility to access a computer if the accessing user is already connected. For example, if the teacher logs on to a teacher computer in room A and B simultaneously and displays the computers of room B displayed in Veyon Master, the computers in room B have a connection from the teacher. Then the teacher can also access room B from Veyon Master in room A if this condition is activated with an allow action.
sl: V povezavi s pogojem *Dostop do računalnika in lokalnega računalnika sta na istem mestu* lahko ustvarite razširjen nabor pravil, ki omogočajo dostop do računalnika na drugih lokacijah pod določenimi pogoji. To vključuje možnost dostopa do računalnika, če je uporabnik že dostopen. Na primer, če se učitelj prijavi v računalnik učitelja v sobi A in B hkrati in prikaže računalnike v sobi B, prikazane v Veyon Master, imajo računalniki v sobi B povezavo učitelja. Nato lahko učitelj dostopa tudi v sobo B iz Veyon Master v sobi A, če se ta pogoj aktivira z dovoljenim dejanjem.

en: No user logged on
sl: Uporabnik ni prijavljen na

en: This condition determines how a computer can be accessed when no user is logged on. For easier computer administration, it can be helpful to always be able to access a computer when no user is logged on.
sl: Ta pogoj določa, kako dostopati do računalnika, ko ni prijavljen noben uporabnik. Za lažje upravljanje računalnika je lahko koristno, da lahko vedno dostopate do računalnika, ko ni prijavljen noben uporabnik.

en: Action
sl: Dejanje

en: If all the enabled conditions of a rule apply, a specific action is performed with respect to computer access. You can define this action in section :guilabel:`Action`:
sl: Če veljajo vsi omogočeni pogoji pravila, se izvede določen postopek v zvezi z dostopom do računalnika. To dejanje lahko definirate v razdelku :guilabel:`Action`:

en: Allow access
sl: Dovoli dostop

en: Access to a computer is allowed and further rules are not processed. If there is a rule in the rules list below that would deny access, access is still allowed. There must be at least one rule with this action.
sl: Dostop do računalnika je dovoljen in nadaljnja pravila niso obdelana. Če je v spodnjem seznamu pravil pravilo, ki bi zavrnilo dostop, je dostop še vedno dovoljen. S tem dejanjem mora biti vsaj eno pravilo.

en: Deny access
sl: Prepovej dostop

en: Access to a computer is denied and further rules are not processed. If there is a rule in the rules list below that would allow access, access is still denied.
sl: Dostop do računalnika je zavrnjen in nadaljnja pravila niso obdelana. Če v spodnjem seznamu pravil obstaja pravilo, ki omogoča dostop, je dostop še vedno zavrnjen.

en: Ask logged on user for permission
sl: Vprašaj prijavljenega uporabnika za dovoljenje

en: This action displays a dialog on the computer that allows the logged-in user to choose whether to allow or deny access. No further rules are processed regardless of the user's decision.
sl: To dejanje prikaže pogovorno okno v računalniku, ki omogoča prijavljenemu uporabniku, da izbere, ali naj dovoli ali zavrne dostop. Nadaljnja pravila se ne obdelujejo ne glede na odločitev uporabnika.

en: None (rule disabled)
sl: Brez (pravila onemogočena)

en: This action makes the rule being ignore. Access control will be continued by processing the next rule. This option can be used to create an inactive dummy entry to visually subdivide the rules list.
sl: S tem ukrepom se pravilo ne upošteva. Nadzor dostopa se nadaljuje z obdelavo naslednjega pravila. To možnost lahko uporabite za ustvarjanje nedejavnega vnosa spremenljivke za vizualno razdelitev seznama pravil.

en: By clicking the :guilabel:`OK` button the rule and the changes made are accepted and the dialog is closed.
sl: S klikom na gumb :guilabel:`V redu` se sprejme pravilo in sprejete spremembe, pogovorno okno pa se zapre.

en: Sorting rules
sl: Razvrščanje pravil

en: The defined access control rules are processed one after the other in the order of the list. The action of the first matching rule is executed, even if subsequent rules would also apply and lead to a different action.
sl: Opredeljena pravila za nadzor dostopa se obdelajo eden za drugim v vrstnem redu seznama. Dejanje prvega ujemajočega pravila se izvede, tudi če se bodo uporabila tudi naslednja pravila, ki vodijo do drugačnega dejanja.

en: All rules can be reordered via the buttons with the arrow symbols. Rules that should fundamentally prevent or allow access based on certain criteria should be placed as high up as possible. Rules to cover special cases can follow below. Rules for the implementation of fallback behaviour should be at the bottom.
sl: Vsa pravila je mogoče preurediti preko gumbov s simboli s puščicami. Pravila, ki bi morala temeljito preprečevati ali dovoljevati dostop na podlagi določenih meril, bi morala biti čim višje. Spodaj lahko sledijo pravila, ki urejajo posebne primere. Pravila za izvajanje nadomestnega vedenja morajo biti na dnu.

en: Logical concatenation of rules
sl: Logično združevanje pravil

en: If more than one condition is activated in a rule, *each* condition must apply for the rule to be applied (logical AND). If only one of several rules should apply (logical OR), several access control rules must be defined.
sl: Če je v pravilu aktivirano več pogojev, mora *vsako* pravilo, ki naj se uporabi (logično AND), veljati. Če velja samo eno od več pravil (logični OR), je treba določiti več pravil za nadzor dostopa.

en: If there is no matching access control rule so that all activated conditions apply, access is denied and the connection is closed. This prevents an attacker from being accidentally allowed access due to an incomplete ruleset.
sl: Če ni ustreznega pravila za nadzor dostopa, tako da veljajo vsi aktivirani pogoji, je dostop zavrnjen in povezava je zaprta. To prepreči, da bi napadalec imel naključno dovoljen dostop zaradi nepopolnega nabora pravil.

en: Testing a ruleset
sl: Testiranje nabora pravil

en: In section :guilabel:`Computer access control` the configured ruleset can be checked with various scenarios using the :guilabel:`Test` button. In the test dialog you can enter the parameters to simulate a scenario. With the button :guilabel:`OK` the rules are processed with the given parameters and a message with the test result is displayed.
sl: V razdelku :guilabel:`Nadzor dostopa do računalnika` lahko nastavljen nabor pravilnikov preverite z različnimi scenariji z uporabo gumba :guilabel:`Test`. V pogovornem oknu za testiranje lahko vnesete parametre za simulacijo scenarija. Z gumbom :guilabel:`V redu` se pravila obdelajo z danimi parametri in prikaže se sporočilo s testnim rezultatom.

en: Access control
sl: Nadzor dostopa

en: Computer access control
sl: Nadzor dostopa do računalnika

en: Ruleset
sl: Nabor pravil

en: Computer access rules
sl: Pravila za dostop do računalnika

en: Fallback access rule
sl: Pravilo za nadomestni dostop

en: Access control rule condition
sl: Pravilo za pogojni nadzor dostopa

en: Access control rule action
sl: Pravilo za akcijski nadzor dostopa

en: Negation operator
sl: Operator negacije

en: Inverse rule
sl: Inverzno pravilo

en: Inverse condition
sl: Inverzni pogoj

en: Command line interface
sl: Vmesnik ukazne vrstice

en: If the program is called with the ``help`` parameter, a list of all available modules is displayed. The list can vary depending on the installed Veyon plugins:
sl: Če je program klican s parametrom ``pomoč``, se prikaže seznam vseh razpoložljivih modulov. Seznam se lahko razlikuje glede na nameščene dodatke Veyon:

en: Each CLI module supports the ``help`` command, so that a list of all available commands can be displayed for each module. Sample output for the ``config`` module:
sl: Vsak modul CLI podpira ukaz ``pomoč``, tako da se lahko prikaže seznam vseh razpoložljivih ukazov za vsak modul. Vzorčni izhod za modul ``config``:

en: For some modules the ``help`` command can be supplied with a command name as an additional argument to get specific help for a command:
sl: Za nekatere module lahko ukaz ``pomoč`` dobite z imenom ukaza kot dodatnim argumentom, da dobite posebno pomoč za ukaz:

en: Authentication key management
sl: Upravljanje ključev za preverjanje pristnosti

en: The ``authkeys`` module allows the management of authentication keys so that common operations such as importing an authentication key or assigning a user group can be automated easily.
sl: Modul ``authkeys`` omogoča upravljanje s ključi za preverjanje pristnosti, tako da lahko preproste operacije, kot je uvoz ključa za overjanje ali dodeljevanje uporabniške skupine, zlahka avtomatizirate.

en: This command creates a authentication key pair with name <NAME> and saves private and public key to the configured key directories. The parameter must be a name for the key, which may only contain letters.
sl: Ta ukaz ustvari par ključev za preverjanje pristnosti z imenom <NAME> in shrani zasebni in javni ključ v konfigurirane ključne imenike. Parameter mora biti ime za ključ, ki lahko vsebuje le črke.

en: This command deletes the authentication key <KEY> from the configured key directory. Please note that a key can't be recovered once it has been deleted.
sl: Ta ukaz izbriše ključ za overjanje <KEY> iz nastavljenega imenika ključev. Upoštevajte, da ključa ni mogoče obnoviti, ko je bil izbrisan.

en: This command exports the <KEY> to <FILE> authentication key. If <FILE> is not specified a name will be constructed from name and type of <KEY>.
sl: Ta ukaz izvozi ključ za preverjanje pristnosti <KEY> v <FILE>. Če <FILE> ni podana, bo ime sestavljeno iz imena in tipa <KEY>.

en: This command extracts the public key part from the private key <KEY> and saves it as the associated public key. When setting up another master computer, it is therefore sufficient to transfer the private key only. The public key can then be extracted.
sl: Ta ukaz izdela del javnega ključa iz zasebnega ključa <KEY> in ga shrani kot povezani javni ključ. Pri nastavljanju drugega glavnega računalnika je torej dovolj, da prenesete samo zasebni ključ. Nato se lahko izvleče javni ključ.

en: This command imports the authentication key <KEY> from <FILE>. If <FILE> is not specified a name will be constructed from name and type of <KEY>.
sl: Ta ukaz uvozi ključ za preverjanje pristnosti <KEY> iz<FILE>. Če <FILE> ni določena, bo ime zgrajeno iz imena in tipa <KEY>.

en: This command lists all available authentication keys in the configured key directory. If the ``details`` option is specified a table with key details will be displayed instead. Some details might be missing if a key is not accessible e.g. due to the lack of read permissions.
sl: Ta ukaz prikaže vse razpoložljive ključe za preverjanje pristnosti v konfiguriranem ključnem imeniku. Če je podana možnost ``podrobnosti``, se namesto tega prikaže tabela s ključnimi podrobnostmi. Nekateri podatki morda manjkajo, če ključ ni dostopen, npr. zaradi pomanjkanja dovoljenj za branje.

en: This command adjusts file access permissions to <KEY> so that only the user group <ACCESS GROUP> has read access to it.
sl: Ta ukaz prilagodi dovoljenja za dostop do datotek <KEY>, tako da ima bralni dostop samo skupina uporabnikov <ACCESS GROUP>.

en: Configuration management
sl: Upravljanje konfiguracije

en: The local Veyon configuration can be managed using the ``config`` module. Both the complete configuration as individual configuration keys can be read or written.
sl: Lokalno konfiguracijo Veyona lahko upravljate z modulom ``config``. Tako celotna konfiguracija kot posamezni konfiguracijski ključi se lahko berejo ali zapišejo.

en: This command resets the entire local configuration by deleting all configuration keys. Use this command to recreate a defined state without old settings before importing a configuration.
sl: Ta ukaz ponastavi celotno lokalno konfiguracijo z brisanjem vseh konfiguracijskih ključev. Ta ukaz uporabite za ponovno definiranje stanja brez starih nastavitev, preden uvozite konfiguracijo.

en: This command exports the local configuration to a file. The name of the destination file must be specified as an additional parameter:
sl: Ta ukaz izvozi lokalno konfiguracijo v datoteko. Ime ciljne datoteke mora biti podano kot dodatni parameter:

en: This command imports a previously exported configuration file into the local configuration. The name of the configuration file to be imported must be specified as an additional argument:
sl: Ta ukaz uvozi predhodno izvoženo konfiguracijsko datoteko v lokalno konfiguracijo. Ime konfiguracijske datoteke, ki jo želite uvoziti, morate podati kot dodatni argument:

en: This command allows reading a single configuration key. The name of the key must be supplied as a parameter.
sl: Ta ukaz omogoča branje enega konfiguracijskega ključa. Ime ključa mora biti podano kot parameter.

en: This command can be used to write a single configuration key. The name of the key and the desired value must be passed as additional arguments:
sl: Ta ukaz se lahko uporabi za pisanje enega konfiguracijskega ključa. Ime ključa in želena vrednost morata biti podana kot dodatni argumenti:

en: With this command a single configuration key can be deleted, i.e. Veyon then uses the internal default value. The name of the key must be passed as an additional argument:
sl: S tem ukazom lahko izbrišete en sam konfiguracijski ključ, tj. Veyon nato uporabi notranjo privzeto vrednost. Ime ključa je treba posredovati kot dodatni argument:

en: With this command the configuration of Veyon and all plugins can be updated and saved. This may be necessary if settings or configuration formats have changed due to program or plugin updates.
sl: S tem ukazom je mogoče posodobiti in shraniti konfiguracijo Veyona in vseh vtičnikov. To bo morda potrebno, če se nastavitve ali konfiguracijske oblike spremenijo zaradi posodobitev programa ali vtičnika.

en: Feature control
sl: Funkcija nadzora

en: The commands available in the ``ldap`` module are documented in section :ref:`LDAPCLI` in chapter :ref:`LDAP`.
sl: Ukazi, ki so na voljo v modulu ``ldap``, so dokumentirani v razdelku :ref :`LDAPCLI` v poglavju :ref:`LDAP`.

en: Network object directory
sl: Imenik omrežnih objektov

en: As described in the section :ref:`ConfLocationsAndComputers`, Veyon provides a built-in network object directory that can be used when no LDAP server is available. This network object directory can be managed in the Veyon Configurator as well as on the command line. Certain operations such as CSV import are currently only available on the command line. For most commands, a detailed description with examples is available in the command-specific help. The following commands can be used in the ``networkobjects`` module:
sl: Kot je opisano v poglavju :ref:`ConfLocationsAndComputers`, Veyon ponuja vgrajen imenik omrežnih objektov, ki se lahko uporablja, ko ni na voljo strežnika LDAP. Ta omrežni imenik objektov je mogoče upravljati v Veyon konfiguratorju in v ukazni vrstici. Nekatere operacije, kot je uvoz CSV, so trenutno na voljo samo v ukazni vrstici. Za večino ukazov je podroben opis s primeri na voljo v pomoči, ki je specifična za ukaz. Naslednji ukazi se lahko uporabljajo v modulu ``networkobjects``:

en: This command adds an object, where ``<TYPE>`` can be ``location`` or ``computer``. ``<PARENT>`` can be specified as name or UUID.
sl: Ta ukaz doda objekt, pri čemer je ``<TYPE>`` lahko "lokacija" ali "računalnik". `<PARENT>``` se lahko določi kot ime ali UUID.

en: This command resets the entire network object directory, i.e. all locations and computers are removed. This operation is particularly useful before any automated import.
sl: Ta ukaz ponastavi celoten imenik omrežnih objektov, tj. odstranijo se vse lokacije in računalniki. Ta operacija je še posebej uporabna pred vsakim samodejnim uvozom.

en: This command outputs the complete network object directory as a flat table. Each property such as object UID, type or name is displayed as a separate column.
sl: Ta ukaz izpiše celoten imenik omrežnih objektov kot ravno tabelo. Vsaka lastnost, kot je UID objekta, tip ali ime, se prikaže kot ločen stolpec.

en: This command prints the complete network object directory as a formatted list. Unlike the ``dump`` command, the hierarchy of locations and computers is represented by appropriate formatting.
sl: Ta ukaz natisne celoten imenik omrežnih objektov kot oblikovan seznam. Za razliko od ukaza ``dump`` je hierarhija lokacij in računalnikov predstavljena z ustreznim oblikovanjem.

en: This command removes the specified object from the directory. OBJECT can be specified by name or UUID. Removing a location will also remove all related computers.
sl: Ta ukaz odstrani podani objekt iz imenika. OBJEKT lahko določite z imenom ali UUID. Če odstranite lokacijo, boste odstranili tudi vse povezane računalnike.

en: Power
sl: Moč

en: This command broadcasts a Wake-on-LAN (WOL) packet to the network in order to power on the computer with the given MAC address.
sl: Ta ukaz oddaja paket Wake-on-LAN (WOL) v omrežje, da bi lahko vklopil računalnik z danim naslovom MAC.

en: Remote access
sl: Oddaljen dostop

en: This command opens a window with the remote control function that can be used to control a remote computer. The computer name or IP address (and optionally the TCP port) must be passed as an argument:
sl: Ta ukaz odpre okno s funkcijo daljinskega upravljanja, ki se lahko uporablja za nadzor oddaljenega računalnika. Ime računalnika ali naslov IP (in po izbiri vrata TCP) je treba posredovati kot argument:

en: This command opens a window with the remote view function to monitor a remote computer. In this mode the screen content is displayed in real time, but interaction with the computer is not possible until the corresponding button on the tool bar has been clicked. The computer or IP address (and optionally the TCP port) has to be passed as an argument:
sl: Ta ukaz odpre okno s funkcijo pogleda na daljavo za nadzor oddaljenega računalnika. V tem načinu se vsebina zaslona prikaže v realnem času, vendar interakcija z računalnikom ni mogoča, dokler se ne klikne ustrezen gumb na orodni vrstici. Računalnik ali naslov IP (in po izbiri vrata TCP) je treba posredovati kot argument:

en: Service control
sl: Nadzor storitve

en: The ``service`` module can be used to control the local Veyon Service.
sl: Modul ``storitev`` se lahko uporablja za nadzor lokalne Veyon storitve.

en: This command registers the Veyon Service as a service in the operating system so that it is automatically started when the computer boots.
sl: Ta ukaz registrira storitev Veyon kot storitev v operacijskem sistemu, tako da se samodejno zažene, ko se zažene računalnik.

en: This command starts the Veyon Service.
sl: Ta ukaz zažene storitev Veyon.

en: This command stops the Veyon Service.
sl: Ta ukaz ustavi storitev Veyon.

en: This command restarts the Veyon Service.
sl: Ta ukaz ponovno zažene storitev Veyon.

en: This command queries and displays the status of the Veyon Service.
sl: Ta ukaz poizveduje in prikaže stanje storitve Veyon.

en: Shell
sl: Lupina

en: Simple shell functionalities are provided by the ``shell`` module. If this module is called without further arguments, an interactive mode is started. In this mode, all CLI commands can be entered directly without having to specify and call the ``veyon-cli`` program for each command. The mode can be left by entering the keyword ``exit``.
sl: Funkcionalnosti preproste lupine zagotavlja modul ``lupina``. Če je ta modul klican brez dodatnih argumentov, se zažene interaktivni način. V tem načinu lahko vse ukaze CLI vnesete neposredno, ne da bi morali za vsak ukaz klicatii ``veyon-cli`` program. Način lahko zapustite tako, da vnesete ključno besedo ``izhod``.

en: Furthermore the module can be used for automated processing of commands in a text file in order to implement simple batch processing:
sl: Modul se lahko uporablja tudi za avtomatizirano obdelavo ukazov v tekstovni datoteki tako, da se izvede enostavna paketna obdelava:

en: This command executes the commands specified in the text file line by line. Operations are executed independently of the result of previous operations, i.e. an error does not lead to termination.
sl: Ta ukaz izvede ukaze, podane v vrstici za vrstico besedilne datoteke. Operacije se izvajajo neodvisno od rezultatov prejšnjih operacij, tj. napaka ne povzroči prekinitve.

en: Command line tool
sl: Orodje za ukazno vrstico

en: Command line
sl: Ukazna vrstica

en: Configuration key
sl: Konfiguracijski ključ

en: Service registration
sl: Registracija storitve

en: Configuration
sl: Nastavitve

en: To begin with the setup, start the Veyon Configurator if this has not already been done automatically after the installation. With this program a local Veyon installation can be set up and customized. The graphical user interface is divided into different topic- or component-related configuration pages. Depending on the installed plugins there may be additional configuration pages.
sl: Za začetek namestitve zaženite Veyon konfiguratorja, če to po namestitvi še ni bilo izvedeno samodejno. S tem programom lahko nastavite in prilagodite lokalno instalacijo Veyona. Grafični uporabniški vmesnik je razdeljen na različne nastavitvene strani, povezane s temo ali komponento. Glede na nameščene vtičnike so lahko dodatne nastavitvene strani.

en: The :ref:`ConfigurationReference` describes all configuration pages and configuration options with their individual definitions and possible configuration values.
sl: :ref:`ConfigurationReference` opisuje vse konfiguracijske strani in možnosti nastavitev z njihovimi posameznimi definicijami in možnimi vrednostmi nastavitev.

en: Overview
sl: Pregled

en: The basic settings on the configuration page :ref:`RefGeneral` apply to all :ref:`components` of Veyon. These include settings for the :ref:`RefUserInterface`, :ref:`RefLogging`, :ref:`RefAuthentication` as well as the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` which stores the locations and computers displayed in the Veyon Master.
sl: Osnovne nastavitve na konfiguracijski strani :ref:`RefGeneral` veljajo za vse :ref:`components` Veyona. Te vključujejo nastavitve za :ref:`RefUserInterface`, :ref:`RefLogging`, :ref:`RefAuthentication` kot tudi :ref:`RefNetworkObjectDirectory`, ki shranjuje lokacije in računalnike, prikazane v Veyon Master.

en: For a quick start to get to know the software you only need to add a location and individual computers on configuration page :ref:`ConfLocationsAndComputers`. After the configuration has been :ref:`exported to all computers <ConfImportExport>` the Veyon Master application can already be started and used. It should be ensured that the user used at logon exists with the same password on all computers.
sl: Za hiter začetek spoznavanja programske opreme morate le dodati lokacijo in posamezne računalnike na konfiguracijski strani :ref:`ConfLocationsAndComputers`. Po konfiguraciji :ref:`exported to all computers <ConfImportExport>` je Veyon Master aplikacijo že mogoče zagnati in uporabiti. Zagotoviti je treba, da uporabnik pri prijavi obstaja z istim geslom na vseh računalnikih.

en: Authentication
sl: Preverjanje pristnosti

en: In order to access a computer running the Veyon Service the accessing user must first authenticate himself, i.e. he has to prove his identity and usage authorization. Otherwise unrestricted access from any user to any computer running the Veyon Service would be possible. Access without authentication is not supported. The setup is done via the configuration page :ref:`RefGeneral` in section :ref:`RefAuthentication` in Veyon Configurator.
sl: Za dostop do računalnika, ki upravlja Veyon storitev, se mora uporabnik, ki dostopa, najprej overiti, tj. mora dokazati svojo identiteto in pooblastilo za uporabo. V nasprotnem primeru bi bil možen neomejen dostop katerega koli uporabnika do katerega koli računalnika, ki izvaja storitev Veyon. Dostop brez preverjanja pristnosti ni podprt. Nastavitev poteka preko konfiguracijske strani :ref:`RefGeneral` v razdelku :ref:`RefAuthentication` v Veyon konfiguratorju.

en: Authentication methods
sl: Načini overjanja

en: Basically Veyon offers two different authentication methods: key file authentication and logon authentication.
sl: V bistvu Veyon ponuja dve različni metodi preverjanja pristnosti: preverjanje pristnosti datoteke ključev in preverjanje pristnosti pri prijavi.

en: Both methods have advantages and disadvantages so the choice of the right method depends on the environment, security requirements and desire for user comfort.
sl: Obe metodi imata prednosti in slabosti, zato je izbira prave metode odvisna od okolja, varnostnih zahtev in želje po udobju uporabnika.

en: **Key file authentication**
sl: **Preverjanje pristnosti ključa datoteke**

en: Advantages
sl: Prednosti

en: Disadvantages
sl: Slabosti

en: no login with username and password required when starting Veyon Master
sl: pri zagonu Veyon Master se ni potrebno prijaviti z uporabniškim imenom in geslom

en: access to computers can be handled centrally by access rights to the file containing the private key
sl: dostop do računalnikov lahko centralno obdelujete s pravicami dostopa do datoteke, ki vsebuje zasebni ključ

en: more effort for the setup
sl: več truda za nastavitev

en: user identity can not be assured even after successful signature check
sl: identitete uporabnika ni mogoče zagotoviti tudi po uspešnem preverjanju podpisa

en: system-wide exchange of key files necessary if compromised
sl: sistemska izmenjava datotek ključev, ki so potrebne, če je ogrožena

en: **Logon authentication**
sl: **Preverjanje pristnosti pri prijavi**

en: easy and effortless setup
sl: preprosta in enostavna nastavitev

en: identity of counterpart can be assured, allowing to use :ref:`AccessControlRules`
sl: identiteta nasprotne stranke se lahko zagotovi, kar omogoča uporaba :ref:`AccessControlRules`

en: login with username and password necessary whenever Veyon Master is used
sl: prijavite se z uporabniškim imenom in geslom, kadar se uporablja Veyon Master

en: The respective authentication method can be chosen and configured as described in section :ref:`RefAuthentication` in the configuration reference.
sl: Ustrezno metodo avtentikacije lahko izberete in konfigurirate, kot je opisano v poglavju :ref:`RefAuthentication` v referenčni konfiguraciji.

en: Key management
sl: Upravljanje ključev

en: In order to use the key file authentication, first a key pair consisting of a public and a private key has to be created. The configuration page :ref:`RefAuthenticationKeys` is available for this purpose. A new key pair is generated via the :guilabel:`Create key pair` button. A short, concise term such as ``teacher`` should be chosen as the name. Then an access group must be set for both private and public keys. Only users who are to be allowed to access computers using Veyon Master should be member of the access group set for private keys. The public key should be assigned to a global access group so that the key is readable for all users and the operating system.
sl: Za uporabo avtentikacije z datoteko ključa je treba najprej ustvariti par ključev, sestavljen iz javnega in zasebnega ključa. Konfiguracijska stran :ref:`RefAuthenticationKeys` je na voljo za ta namen. Nov par ključev se generira preko gumba :guilabel:`Create key pair`. Za ime je treba izbrati kratek, jedrnat izraz, kot je ``teacher``. Nato je treba nastaviti skupino za dostop za zasebne in javne ključe. Samo uporabniki, ki jim je dovoljen dostop do računalnikov, ki uporabljajo Veyon Master, morajo biti člani skupine za dostop do zasebnih ključev. Javni ključ mora biti dodeljen globalni skupini za dostop, tako da je ključ berljiv za vse uporabnike in operacijski sistem.

en: Once key file authentication is set up and working with one client computer, the keys can also be transferred to a shared network drive and the :ref:`RefKeyFileDirectories` can be changed accordingly. On the client computers only the Veyon configuration has to be imported, while the key files do not have to be imported manually.
sl: Ko je ključna datoteka za preverjanje pristnosti nastavljena in deluje z enim odjemalskim računalnikom, se lahko ključi prenesejo tudi v omrežni pogon v skupni rabi in ustrezno spremenijo :ref:`RefKeyFileDirectories`. Na odjemalskih računalnikih je treba uvoziti le konfiguracijo Veyona, medtem ko ključnih datotek ni treba ročno uvažati.

en: The private key file may only be accessible to users who should have access to other computers. If the file is stored on a network drive, it is therefore crucial to ensure that file access is restricted with using file ACLs or similar!
sl: Datoteka z zasebnim ključem je lahko dostopna samo uporabnikom, ki bi morali imeti dostop do drugih računalnikov. Če je datoteka shranjena na omrežnem pogonu, je zato bistveno zagotoviti, da je dostop do datotek omejen z uporabo datoteke ACL-ov ali podobnih datotek!

en: The access control module can be used to specify in detail which users may access certain computers. Access control is performed during connection initialization after a successful authentication. While authentication assures the authenticity of an accessing user, the access control functionality restricts computer access to authorized users such as teachers.
sl: Modul za nadzor dostopa se lahko uporablja za podrobno določanje, kateri uporabniki lahko dostopajo do določenih računalnikov. Nadzor dostopa se izvaja med inicializacijo povezave po uspešni overitvi. Medtem ko preverjanje pristnosti zagotavlja pristnost uporabnika, ki dostopa, funkcionalnost nadzora dostopa omejuje dostop računalnika do pooblaščenih uporabnikov, kot so učitelji.

en: Like all other settings the access control configuration is part of the local Veyon configuration. The configuration must therefore be :ref:`transferred to all other computers <ConfImportExport>` to work properly.
sl: Kot vse druge nastavitve je konfiguracija nadzora dostopa del lokalne konfiguracije Veyona. Konfiguracija mora biti torej :ref:`transferred to all other computers <ConfImportExport>`za pravilno delovanje.

en: Locations & computers
sl: Lokacije in računalniki

en: On the configuration page :guilabel:`Locations & computers` you can create the locations and computers displayed in the Veyon Master application when the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` backend *Builtin* is used. Unlike backends such as :ref:`LDAP <LDAP>` this information is stored in the local configuration and must therefore be transferred to all computers.
sl: Na konfiguracijski strani :guilabel:`Locations & computers` lahko ustvarite lokacije in računalnike, ki so prikazani v aplikaciji Veyon Master, ko uporabite *vgrajeno* ozadje :ref:`RefNetworkObjectDirectory`.  Za razliko od ozadij, kot so :ref:`LDAP ` so te informacije shranjene v lokalni konfiguraciji in jih je zato treba prenesti na vse računalnike.

en: The configuration page consists of two lists. The left list contains all configured locations. Using the two buttons below the list, locations may be added or removed. Existing locations can be edited and renamed by double-clicking.
sl: Konfiguracijska stran je sestavljena iz dveh seznamov. Na levem seznamu so vse nastavljene lokacije. Z uporabo dveh gumbov pod seznamom se lahko dodajo ali odstranijo lokacije. Obstoječe lokacije lahko urejate in preimenujete z dvojnim klikom.

en: All information about connecting Veyon to an LDAP-compatible server such as *OpenLDAP* or *Active Directory* can be found in chapter :ref:`LDAP`.
sl: Vse informacije o povezovanju Veyona z LDAP združljivim strežnikom, kot je *OpenLDAP* ali *Active Directory*, lahko najdete v poglavju :ref:`LDAP`.

en: Importing/exporting a configuration
sl: Uvoz/izvoz konfiguracije

en: An imported prerequisite for the use of Veyon is an identical configuration on all computers. Transferring the Veyon configuration to another computer can be done manually at first, but should be automated later. Different methods are available for both ways.
sl: Uvožen predpogoj za uporabo Veyona je identična konfiguracija na vseh računalnikih. Prenos konfiguracije Veyona na drug računalnik je mogoče najprej opraviti ročno, vendar je treba kasneje avtomatizirati. Za oba načina so na voljo različne metode.

en: The :ref:`ConfigurationManagement` module of the :ref:`CommandLineInterface` can be used to automate/script configuration import and export.
sl: :ref:`ConfigurationManagement` modul :ref:`CommandLineInterface` se lahko uporablja za avtomatizacijo /skriptno konfiguriran uvoz in izvoz.

en: Reset configuration
sl: Ponastavitev konfiguracije

en: In some error situations it may be advisable to completely reset the Veyon configuration and then restart with the default values. For this purpose you can use the entry :guilabel:`Reset configuration` in the :guilabel:`File` menu in the Veyon Configurator.
sl: V nekaterih situacijah z napakami je priporočljivo povsem ponastaviti konfiguracijo Veyona in nato ponovno zagnati s privzetimi vrednostmi. V ta namen lahko uporabite vnos :guilabel:`Ponastavi konfiguracijo` v :guilabel:`Datoteka` meniju v Veyon konfiguratorju.

en: Alternatively the configuration can also be reset using the :ref:`ConfigurationManagement` module of the :ref:`CommandLineInterface`.
sl: Druga možnost je ponastavitev konfiguracije z uporabo modula :ref:`ConfigurationManagement` v :ref:`CommandLineInterface`.

en: Furthermore the saved configuration can be reset on operating system level. On Linux the file :file:`/etc/xdg/Veyon Solutions/Veyon.conf` has to be deleted, while on Windows the registry key :file:`HKLM\\Software\\Veyon Solutions` and all of its subkeys have to be deleted.
sl: Poleg tega se lahko shranjena konfiguracija ponastavi na ravni operacijskega sistema. V Linuxu je potrebno izbrisati datoteko :file:`/etc/xdg/Veyon Solutions/Veyon.conf`, v Windows pa registrski ključ :file:`HKLM\\Software\\Veyon Solutions` in vse njegove podključe.

en: Quick start
sl: Hiter začetek

en: Key file authentication
sl: Preverjanje pristnosti z datotečnim ključem

en: Public-key-cryptography
sl: Kriptografija javnega ključa

en: Public key
sl: Javni ključ

en: Private key
sl: Zasebni ključ

en: Key file
sl: Datoteka ključa

en: Logon authentication
sl: Preverjanje pristnosti prijave

en: Username
sl: Uporabniško ime

en: Password
sl: Geslo

en: Key pair
sl: Par ključev

en: Locations and computers
sl: Lokacije in računalniki

en: Export configuration
sl: Izvozi konfiguracijo

en: Import configuration
sl: Uvozi konfiguracijo

en: Load settings
sl: Naloži nastavitve

en: Save settings
sl: Shrani nastavitve

en: Reset settings
sl: Ponastavi nastavitve

en: Clear configuration
sl: Počisti konfiguracijo

en: Delete configuration
sl: Izbriši konfiguracijo

en: FAQ - Frequently Asked Questions
sl: PZV - Pogosto zastavljena vprašanja

en: Does Veyon run under Chrome OS (ChromeBooks) or MacOS?
sl: Ali Veyon deluje pod Chrome OS (ChromeBooks) ali MacOS?

en: Currently Veyon is only available for Linux- and Windows-based environments. Support for other platforms is being worked on though. The Veyon project relies on the help of experienced software developers, especially for porting Veyon to macOS and Android.
sl: Trenutno je Veyon na voljo samo za okolja Linux in Windows. Podpora za druge platforme se še razvija. Projekt Veyon se opira na pomoč izkušenih razvijalcev programske opreme, zlasti za prenos Veyona v macOS in Android.

en: How can I add computers in order to access them?
sl: Kako lahko dodam računalnike za dostop do njih?

en: If the default :ref:`RefNetworkObjectDirectory` is used, all you need to do is add the appropriate locations and computers on the :ref:`ConfLocationsAndComputers` configuration page. Afterwards the added resources are available in Veyon Master.
sl: Če je uporabljena privzeta vrednost :ref:`RefNetworkObjectDirectory`, je vse, kar morate storiti, dodati ustrezne lokacije in računalnike na konfiguracijski strani :ref:`ConfLocationsAndComputers`. Zatem so dodani viri na voljo v Veyon Master.

en: If :ref:`LDAP` is configured the network object directory has to be changed to the appropriate LDAP backend so that the computers from the directory are displayed in the Veyon Master.
sl: Če je :ref:`LDAP` konfiguriran, je treba imenik omrežnih objektov spremeniti v ustrezen LDAP v ozadju, tako da bodo računalniki iz imenika prikazani v Veyon Master.

en: How can I migrate an existing iTALC installation to Veyon?
sl: Kako lahko prenesem obstoječo namestitev iTALC v Veyon?

en: Although iTALC and Veyon are conceptually similar, a complete new installation and configuration is necessary to use Veyon, since configuration and file formats as well as their paths have changed and are not compatible. For a migration iTALC has to be uninstalled completely first. It is recommended to reboot the computer afterwards. Veyon can then be installed and configured in the same way as iTALC.
sl: Čeprav sta iTALC in Veyon konceptualno podobna, je za uporabo Veyona potrebna popolna nova namestitev in konfiguracija, saj so se konfiguracije in oblike datotek ter njihove poti spremenile in niso združljive. Za selitev je treba najprej odstraniti iTALC. Priporočljivo je, da znova zaženete računalnik. Veyon lahko nato namestite in konfigurirate na enak način kot iTALC.

en: While the configuration of authentication methods is very similar, the configuration of locations and computers is done via the Veyon Configurator and no longer in the Master application. In this context you should check whether the new :ref:`LDAP` can be used to make locations and computers automatically available in Veyon.
sl: Konfiguracija metod preverjanja pristnosti je zelo podobna, konfiguracija lokacij in računalnikov pa poteka preko Veyon konfiguratorja in ne več v glavni aplikaciji. V tem kontekstu morate preveriti, ali se lahko za novo lokacijo in računalnike samodejno uporabi v Veyonu.

en: Is it possible to use Veyon Master on more than one computer?
sl: Ali je mogoče uporabiti Veyon Master na več kot enem računalniku?

en: How can an existing VNC server be used in conjunction with Veyon?
sl: Kako se lahko uporablja obstoječi strežnik VNC v povezavi z Veyonom?

en: In some environments a VNC server is already installed (e. g. UltraVNC) or is provided by the system (e. g. VNC-based access to virtual desktops in VDI environments). This may result in degraded performance or conflicts with the Veyon-internal VNC server. In such cases it is recommended to configure Veyon to use the existing (external) VNC server instead of starting the internal VNC server. The configuration is done through the Veyon Configurator on the configuration page :ref:`RefService` in section :ref:`RefVNCServer`.
sl: V nekaterih okoljih je VNC strežnik že nameščen (npr. UltraVNC) ali pa ga zagotavlja sistem (npr. dostop do virtualnih namizij v okolju VDI, ki temelji na VNC). To lahko povzroči poslabšanje delovanja ali konflikt z VNC strežnikom Veyon. V takih primerih je priporočljivo, da Veyon konfigurirate za uporabo obstoječega (zunanjega) VNC strežnika namesto zagona notranjega strežnika VNC. Konfiguracija poteka preko Veyon konfiguratorja na konfiguracijski strani :ref:`RefService` v razdelku :ref:`RefVNCServer`.

en: Can I import/use an existing or generated file with location and computer information?
sl: Ali lahko uvozim/uporabim obstoječo ali ustvarjeno datoteko s podatki o lokaciji in računalniku?

en: As of Veyon 4.1, there is a new :ref:`module for the command line interface <CLINetworkObjectDirectory>`. This module can be used to import locations and computers from any kind of text files (including CSV files) into the builtin network object directory.
sl: Od Veyona 4.1 obstaja nov :ref:`module for the command line interface <CLINetworkObjectDirectory>`. Ta modul se lahko uporablja za uvoz lokacij in računalnikov iz vseh vrst besedilnih datotek (vključno z datotekami CSV) v vgrajeni imenik omrežnih objektov.

en: How can I view or control all monitors of a remote computer?
sl: Kako si lahko ogledam ali nadziram vse monitorje oddaljenega računalnika?

en: On Windows by default only the primary monitor of a computer is accessible with Veyon. You can however change this behaviour in the :ref:`RefVNCServer` configuration. Select the VNC server plugin :guilabel:`Builtin VNC server` and enable the option :guilabel:`Enable multi monitor support`.
sl: V sistemu Windows je privzeto dostopen samo primarni monitor računalnika z Veyonom. Lahko pa spremenite to vedenje v konfiguraciji :ref:`RefVNCServer`. Izberite vtičnik za strežnik VNC :guilabel:`Vgrajen strežnik VNC' in omogočite možnost :guilabel:`Omogoči podporo za več monitorjev`.

en: How can I import or export the selection of displayed computers?
sl: Kako lahko uvozim ali izvozim izbrane prikazane računalnike?

en: The selection of displayed computers is saved in the personal :ref:`user configuration <RefUserConfiguration>`. There are two ways to share this configuration with multiple users. Either the user configuration file can be copied into the profile of the user, e.g. via login scripts. Alternatively, the user configuration can be also be stored in a shared directory (e.g. a network drive) and the :ref:`user configuration setting <RefUserConfiguration>` has to be changed accordingly so that the user configuration is loaded from this directory. Please note that the access rights may have to be adjusted so that changes made by users are not written back into the global user configuration.
sl: Izbira prikazanih računalnikov se shrani v osebno :ref:`user configuration <RefUserConfiguration>`. Obstajata dva načina za skupno rabo te konfiguracije z več uporabniki. Uporabniško konfiguracijsko datoteko lahko kopirate v profil uporabnika, npr. prek prijavnih skriptov. Druga možnost je, da je uporabniška konfiguracija lahko shranjena tudi v imeniku v skupni rabi (npr. Omrežni pogon) in :ref:`user configuration setting <RefUserConfiguration>` mora biti ustrezno spremenjena, tako da je uporabniška konfiguracija naložena iz tega imenika. Upoštevajte, da je treba pravice dostopa prilagoditi tako, da se spremembe, ki jih naredijo uporabniki, ne zapišejo nazaj v globalno uporabniško konfiguracijo.

en: In this context please also refer the function :ref:`Automatic switch to current classroom <RefAutoSelectLocation>`, which can be used to directly realize the desired behavior.
sl: V tem kontekstu navedite tudi funkcijo :ref:`Automatic switch to current classroom <RefAutoSelectLocation>`, ki se lahko uporabi za neposredno realizacijo želenega vedenja.

en: How can I hide the master computer from computer locations?
sl: Kako lahko skrijem glavni računalnik od lokacij računalnika?

en: All you need to do is enable the option :ref:`Hide local computer <RefAutoHideLocalComputer>` in the master configuration page.
sl: Vse kar morate storiti je, da omogočite možnost :ref:`Hide local computer <RefAutoHideLocalComputer>`na glavni strani konfiguracije.

en: What happens if there is no matching access control rule?
sl: Kaj se zgodi, če ni ustreznega pravila za nadzor dostopa?

en: If there is no rule where all activated conditions apply when processing the configured access control rules, access is denied and the connection is closed. This prevents an attacker from being accidentally granted access due to an incomplete ruleset.
sl: Če ne obstaja pravilo, kjer veljajo vsi aktivirani pogoji pri obdelavi konfiguriranih pravil za nadzor dostopa, je dostop zavrnjen in povezava je zaprta. S tem preprečite, da bi napadalec imel naključni dostop zaradi nepopolnega nabora pravil.

en: Veyon Administrator Manual
sl: Priročnik za skrbnike programa Veyon

en: Installation
sl: Namestitev

en: Hardware and software requirements
sl: Zahteve glede strojne in programske opreme

en: Veyon is designed to run on standard computers running Windows or Linux. The minimum requirements for the hardware depend on the usage scenario and size of the environment in which Veyon is deployed. While there are no special requirements for client computers all master computers should be equipped with enough RAM and CPU cores to monitor the desired number of client computers.
sl: Veyon je zasnovan za delovanje na standardnih računalnikih z operacijskim sistemom Windows ali Linux. Minimalne zahteve za strojno opremo so odvisne od scenarija uporabe in velikosti okolja, v katerem je Veyon uporabljen. Čeprav ni posebnih zahtev za odjemalske računalnike, morajo biti vsi glavni računalniki opremljeni z dovolj RAM-a in CPE jeder za spremljanje želenega števila odjemalskih računalnikov.

en: At least 2 GB RAM - Veyon Master requires 20-30 MB per client computer, depending on the client's screen resolution
sl: Vsaj 2 GB RAM-a - Veyon Master potrebuje 20-30 MB prostora na odjemalski računalnik, odvisno od odjemalčeve ločljivosti zaslona

en: Multi-core system (2-4 CPU cores) highly recommended
sl: Zelo priporočljiv je večjedrni sistem (2-4 procesorska jedra)

en: All computers must be connected through a TCP-/IP-compatible network. Both wired and wireless network connections work. For using Veyon with more than 10 computers a Gigabit network is recommended, otherwise the performance of the demo mode feature (see user manual) may not be satisfactory. The same applies to wireless networks (*Wifi*) where at least the IEEE 802.11n standard should be used.
sl: Vsi računalniki morajo biti povezani prek omrežja TCP/IP. Delujejo tako žične kot brezžične omrežne povezave. Za uporabo Veyona z več kot 10 računalniki se priporoča gigabitno omrežje, v nasprotnem primeru zmogljivost demonstracijskega načina (glejte uporabniški priročnik) morda ni zadovoljiva. Enako velja za brezžična omrežja (*Wifi*), kjer je treba uporabiti vsaj standard IEEE 802.11n.

en: From a software point of view, an up-to-date operating system supported by the manufacturer or the community must be used. The following operating systems are supported:
sl: S programskega vidika je treba uporabiti posodobljen operacijski sistem, ki ga podpira proizvajalec ali skupnost. Podprti so naslednji operacijski sistemi:

en: The mixed operation of Veyon on Windows and Linux computers works without any restrictions.
sl: Mešano delovanje Veyona na računalnikih Windows in Linux deluje brez omejitev.

en: Preparing the installation
sl: Priprava namestitve

en: Installation on a Windows computer
sl: Namestitev na računalnik z operacijskim sistemom Windows

en: Run the installer file with administrative privileges and follow the displayed instructions. On computers that do not require the Veyon Master application (e.g. student computers) you can deselect the component *Veyon Master* in the *Choose Components* dialog.
sl: Zaženite namestitveno datoteko s skrbniškimi pravicami in sledite prikazanim navodilom. Na računalnikih, ki ne zahtevajo aplikacije Veyon Master (npr. študentski računalniki), lahko v pogovornem oknu *Izberite komponente* prekličete izbiro komponente *Veyon Master*.

en: Installation on a Linux computer
sl: Namestitev na računalnik z Linuxom

en: Automated/silent installation
sl: Samodejna/tiha namestitev

en: Basics
sl: Osnove

en: The Veyon Windows installer provided by the community can be executed in *silent* mode, meaning that there is no user interaction and the installation is performed automatically. This is especially useful for automated deployments in larger environments. This way Veyon can be easily integrated with all common software distribution solutions and mechanisms.
sl: Namestitveni program Veyon Windows, ki ga zagotavlja skupnost, se lahko izvede v načinu *tiho*, kar pomeni, da ni interakcije uporabnika in se namestitev izvede samodejno. To je še posebej uporabno za avtomatizirano razmestitev v večjih okoljih. Na ta način lahko Veyon enostavno integrirate z vsemi običajnimi rešitvami in mehanizmi za distribucijo programske opreme.

en: By running the installer with the command line parameter ``/S``, all operations are performed without further questions and dialogs. The same applies to the uninstaller.
sl: Z izvajanjem namestitvenega programa z parametrom ukazne vrstice ``/S`` se vse operacije izvajajo brez dodatnih vprašanj in pogovornih oken. Enako velja za odstranjevalca.

en: Examples
sl: Primeri

en: Install Veyon in *silent* mode:
sl: Namestitev Veyona v načinu *tiho*:

en: Uninstall Veyon in *silent* mode:
sl: Odstranitev Veyona v načinu *tiho*:

en: Specify an installation directory for an automated installation:
sl: Podajte namestitveni imenik za samodejno namestitev:

en: Because of a shortcoming of the installer software (NSIS) the option ``/D=...`` always has to be the last argument.
sl: Zaradi pomanjkljivosti namestitvene programske opreme (NSIS) mora biti možnost ``/D =...`` vedno zadnji argument.

en: Import and apply a given Veyon configuration automatically after the installation:
sl: Po namestitvi samodejno uvozite in uporabite določeno konfiguracijo Veyona:

en: Automated installation without the Veyon Master component:
sl: Samodejna namestitev brez komponente Veyon Master:

en: Delete all Veyon-related settings during uninstallation:
sl: Med odstranjevanjem izbrišite vse nastavitve, povezane z Veyonom:

en: Operating system
sl: Operacijski sistem

en: Automated installation
sl: Samodejna namestitev

en: Unattended installation
sl: Namestitev brez nadzora

en: Silent installation
sl: Tiha namestitev

en: Uninstallation
sl: Odstranitev

en: Uninstalling
sl: Odstranjevanje

en: Installation directory
sl: Imenik namestitve

en: About this manual
sl: O priročniku

en: This manual describes the installation and configuration of Veyon in a computer network and is addressed to system administrators and technically experienced users. For end users there is a separate user manual which describes the usage and individual functions of the user program (Veyon Master).
sl: Ta priročnik opisuje namestitev in konfiguracijo Veyona v računalniškem omrežju in je naslovljen na sistemske administratorje in tehnično izkušene uporabnike. Za končne uporabnike obstaja ločen uporabniški priročnik, ki opisuje uporabo in posamezne funkcije uporabniškega programa (Veyon Master).

en: In the following sections of this chapter you will find basic information about Veyon and its components which are of fundamental importance for putting Veyon into operation.
sl: V naslednjih razdelkih tega poglavja boste našli osnovne informacije o Veyonu in njegovih sestavnih delih, ki so temeljnega pomena za delovanje Veyona.

en: Chapter :ref:`Installation` covers the installation of Veyon on a Windows or Linux computer. It also contains information on how to perform or implement an automated installation.
sl: Poglavje :ref:`Installation` zajema namestitev Veyona na računalniku z operacijskim sistemom Windows ali Linux. Vsebuje tudi informacije o tem, kako izvesti ali izvajati avtomatizirano namestitev.

en: Chapter :ref:`Configuration` explains how to configure and integrate Veyon using the graphical configuration tool, whereas the :ref:`ConfigurationReference` describes all available configuration settings and options in detail. Information and examples on how to connect Veyon to an LDAP or ActiveDirectory server can be found in chapter :ref:`LDAP`.
sl: Poglavje :ref:`Configuration` pojasnjuje, kako konfigurirati in integrirati Veyon z orodjem za grafično konfiguracijo, medtem ko :ref:`ConfigurationReference` podrobno opisuje vse razpoložljive konfiguracijske nastavitve in možnosti. Informacije in primeri, kako povezati Veyon s strežnikom LDAP ali ActiveDirectory, lahko najdete v poglavju :ref:`LDAP`.

en: Veyon also has a command line interface (CLI) which can be used to modify the configuration, automate Veyon-related tasks and to use or control certain program features. All modules and commands of the command line tool are listed and explained in chapter :ref:`CommandLineInterface`.
sl: Veyon ima tudi vmesnik ukazne vrstice (CLI), ki se lahko uporablja za spreminjanje konfiguracije, avtomatizacijo Veyonovih nalog in uporabo ali nadzor nekaterih programskih funkcij. Vsi moduli in ukazi orodja ukazne vrstice so navedeni in razloženi v poglavju :ref:`CommandLineInterface`.

en: In case Veyon causes problem during its installation or configuration actions can be taken as described in chapter :ref:`Troubleshooting`. Frequently asked questions are answered in chapter :ref:`FAQ`.
sl: V primeru, da Veyon povzroča težave med namestitvijo ali konfiguracijo, je mogoče ukrepati, kot je opisano v poglavju :ref:`Troubleshooting`. Pogosto zastavljena vprašanja najdete v poglavju :ref:`FAQ`.

en: About Veyon
sl: O programu

en: Monitoring: overview of a (class) room with screen contents of computers being shown in thumbnails
sl: Spremljanje: pregled (učilnice) sobe s prikazom vsebine računalnikov v sličicah

en: Remote view or control computers
sl: Oddaljeni pogled ali nadzor računalnikov

en: Broadcast the teacher's screen to all other computers in real time (full screen/window demo)
sl: Prenos zaslona učitelja na vse druge računalnike v realnem času (prikaz celotnega zaslona/demonstracijskega okna)

en: Lock computers to control attention
sl: Zaklepanje računalnikov za nadzor pozornosti

en: Distribute documents and other files to students
sl: Razdelitev dokumentov in drugih datotek študentom

en: Send text messages to students
sl: Pošiljanje besedilnih sporočil študentom

en: Power on, reboot or shutdown computers remotely
sl: Vklapljanje, ponovni zagon ali zaustavitev računalnikov na daljavo

en: Log out users
sl: Odjava uporabnikov

en: Launch programs and open websites
sl: Zagon programov in odpiranje spletnih strani

en: Components
sl: Komponente

en: Veyon basically consists of a master and a service component which realize the interaction between teacher and student computers (also referred to as *master computer* and *client computer*):
sl: Veyon je v osnovi sestavljen iz glavne in storitvene komponente, ki uresničujeta interakcijo med računalniki učitelja in učenca (imenovana tudi *glavni računalnik* in *računalnik odjemalca*):

en: In detail there are several software components that interact with each other in different ways:
sl: Podrobno je na voljo več komponent programske opreme, ki med seboj delujejo na različne načine:

en: An application program that can be used to monitor and control other computers and utilize further Veyon features. In normal use, the program is started by the end user and accesses other computers via the Veyon Service.
sl: Uporabniški program, ki se lahko uporablja za spremljanje in nadzor drugih računalnikov ter uporabo dodatnih funkcij Veyona. Pri normalni uporabi program zažene končni uporabnik in prek storitve Veyon dostopa do drugih računalnikov.

en: Veyon Service
sl: Veyon storitev

en: Veyon Server
sl: Veyon strežnik

en: A server application which provides access to a computer as well as control and application functions. In regular operation this program is started by the Veyon Service automatically and with elevated privileges so it can't be terminated by users.
sl: Strežniška aplikacija, ki omogoča dostop do računalnika, kot tudi nadzor in uporabo funkcij. V rednem delovanju ta program samodejno zažene Veyon storitve in s povišanimi privilegiji, tako da ga uporabniki ne morejo prekiniti.

en: Veyon Worker
sl: Veyon delavec

en: Veyon Configurator
sl: Veyon konfigurator

en: A command line tool that in addition to the Veyon Configurator allows various configuration adjustments, automated tasks and the use of some Veyon features without graphical interaction. The program is run either interactively on the command line or script-controlled with usually administrative privileges.
sl: Orodje ukazne vrstice, ki poleg konfiguratorja Veyon omogoča različne prilagoditve konfiguracije, avtomatizirane naloge in uporabo nekaterih Veyon funkcij brez grafične interakcije. Program se izvaja interaktivno v ukazni vrstici ali skriptno nadzorovan z običajnimi skrbniškimi pravicami.

en: Network architecture
sl: Arhitektura omrežja

en: From a network perspective the following components and TCP ports are involved:
sl: Z vidika omrežja so vključene naslednje komponente in vrata TCP:

en: Teacher computer
sl: Učiteljev računalnik

en: Student computer
sl: Učenčev računalnik

en: Master computer
sl: Glavni računalnik

en: Client computer
sl: Odjemalski računalnik

en: Software components
sl: Komponente programske opreme

en: Configuration tool
sl: Orodje za konfiguracijo

en: LDAP/AD integration
sl: LDAP/AD integracija

en: This chapter covers the setup of Veyon for connecting it to LDAP-compatible servers. In the following the generic term *LDAP* will be used and refers to all LDAP-compatible products and technologies such as *OpenLDAP*, *Samba* or *Active Directory*. LDAP integration enables you to use information about users, user groups, computers and locations that already exist in most environments, instead of manually replicating it in the Veyon configuration. Once configured Veyon Master can retrieve locations and computers to be displayed directly from the directory service. Additionally LDAP users and user groups can serve as a base for :ref:`ComputerAccessControl`.
sl: To poglavje zajema namestitev Veyona za povezavo z LDAP-združljivimi strežniki. V nadaljevanju bo uporabljen splošni izraz *LDAP* in se nanaša na vse LDAP združljive izdelke in tehnologije, kot so *OpenLDAP*, *Samba* ali *Active Directory*. Integracija LDAP vam omogoča, da uporabite informacije o uporabnikih, uporabniških skupinah, računalnikih in lokacijah, ki že obstajajo v večini okolij, namesto da bi jih ročno posnemali v konfiguraciji Veyon. Ko je Veyon Master konfiguriran, lahko naloži lokacije in računalnike, ki bodo prikazani neposredno iz storitve imenika. Poleg tega lahko uporabniki LDAP in uporabniške skupine služijo kot osnova za :ref:`ComputerAccessControl`.

en: The configuration of the LDAP integration is done on configuration page :guilabel:`LDAP` in Veyon Configurator. The page is divided into several subpages for :ref:`LDAPBasicSettings`, :ref:`LDAPEnvironmentSettings`, :ref:`LDAPAdvancedSettings` and :ref:`LDAPIntegrationTests`.
sl: Konfiguracija integracije LDAP se izvede na konfiguracijski strani :guilabel:`LDAP` v Veyon konfiguratorju. Stran je razdeljena na več podstrani za :ref:`LDAPBasicSettings`, :ref:`LDAPEnvironmentSettings`, :ref:`LDAPAdvancedSettings` in :ref:`LDAPIntegrationTests`.

en: Basic settings
sl: Osnovne nastavitve

en: The basic settings affect all basic parameters for accessing an LDAP server. They are mandatory for a properly working LDAP integration.
sl: Osnovne nastavitve vplivajo na vse osnovne parametre za dostop do strežnika LDAP. Obvezne so za pravilno delovanje LDAP integracije.

en: LDAP server and port
sl: LDAP strežnik in vrata

en: Enter the address of the LDAP server (hostname or IP address) here. If a port other than the default LDAP port 389 is used, the port parameter has to be adjusted accordingly.
sl: Tukaj vnesite naslov strežnika LDAP (ime gostitelja ali naslov IP). Če uporabljate vrata, ki niso privzeta vrata LDAP 389, je treba parameter vrat ustrezno prilagoditi.

en: Anonymous bind / Use bind credentials
sl: Anonimna povezava / Uporabi poverilnice za povezovanje

en: Depending on the environment and configuration of the LDAP server, LDAP queries can be performed either as an anonymous user or with valid usernames and passwords only. If the server access requires a username and password, the option :guilabel:`Use bind credentials` has to be selected and the credentials have to be entered in the input fields below. Otherwise the default option :guilabel:`Anonymous bind` can be used.
sl: Glede na okolje in konfiguracijo strežnika LDAP se lahko poizvedbe LDAP izvedejo kot anonimni uporabnik ali samo z veljavnimi uporabniškimi imeni in gesli. Če je za dostop do strežnika potrebno uporabniško ime in geslo, je treba izbrati možnost :guilabel:`Use bind credentials` in v spodnja polja za vnos vpisati poverilnice. V nasprotnem primeru lahko uporabite privzeto možnost :guilabel:`Anonymous bind`.

en: Bind DN
sl: DN povezave

en: The bind DN is the username used to log in at the server in order to perform LDAP operations. However, the required format heavily depends on the LDAP server and its configuration. Possible formats include ``User``, ``DOMAIN\User`` or ``cn=User,…,dc=example,dc=org``.
sl: Povezava DN je uporabniško ime, ki se uporablja za prijavo na strežnik za izvajanje operacij LDAP. Vendar pa je zahtevana oblika močno odvisna od strežnika LDAP in njegove konfiguracije. Možni formati vključujejo ``Uporabnik``, ``DOMENA\Uporabnik`` ali ``cn=uporabnik,…,dc=primer,dc=org``.

en: Bind password
sl: Geslo za povezovanje

en: In addition to the bind DN the corresponding password has to be entered.
sl: Poleg DN povezave morate vnesti tudi ustrezno geslo.

en: You can use the :guilabel:`Test` button to verify, whether server access is working with the supplied parameters.
sl: Uporabite lahko gumb :guilabel:`Test` za preverjanje, ali strežniški dostop deluje s podanimi parametri.

en: Veyon only requires read access to the LDAP directory. As an additional security measure on the LDAP server a dedicated user with read-only access to the LDAP directory can be created, e.g. "Veyon-LDAP-RO". Access to relevant attributes can be further restricted for this user.
sl: Veyon zahteva samo dostop za branje v imeniku LDAP. Kot dodatni varnostni ukrep na strežniku LDAP lahko ustvarite namenskega uporabnika z dostopom samo za branje do imenika LDAP, npr. "Veyon-LDAP-RO". Dostop do ustreznih atributov je lahko za tega uporabnika še bolj omejen.

en: Connection security
sl: Varnost povezave

en: Encryption protocol
sl: Protokol šifriranja

en: You can choose between the encryption protocols *None*, *TLS* and *SSL*. The use of the modern TLS protocol is recommended.
sl: Izbirate lahko med protokoli za šifriranje *Brez*, *TLS* in *SSL*. Priporoča se uporaba sodobnega protokola TLS.

en: **Default:** *None*
sl: **Privzeto:** *Brez*

en: TLS certificate verification
sl: Preverjanje TLS certifikata

en: **Default:** *System defaults*
sl: **Privzeto:** *Privzete nastavitve sistema*

en: Custom CA certificate file
sl: CA certifikatna datoteka po meri

en: If you use your own certification authority (CA), it may be necessary to store their certificate in a PEM file format so that Veyon can check the certificate of the LDAP server.
sl: Če uporabljate lastnega overitelja (CA), bo morda potrebno shraniti potrdilo v obliki datoteke PEM, tako da lahko Veyon preveri potrdilo strežnika LDAP.

en: Base DN
sl: Osnovni DN

en: The base DN defines the address of the root object in the directory. All objects are stored below the base DN. Usually the base DN comes from the DNS or AD domain (see also `RFC 2247 <https://www.ietf.org/rfc/rfc2247.txt>`_).
sl: Osnovni DN opredeli naslov korenskega objekta v imeniku. Vsi predmeti so shranjeni pod osnovnim DN. Običajno osnovni DN prihaja iz domene DNS ali AD (glej tudi `RFC 2247 <https://www.ietf.org/rfc/rfc2247.txt>`_).

en: If a generic Veyon configuration is to be used across multiple sites with different base DNs, Veyon can be configured so that the base DN is always queried dynamically using LDAP naming contexts. For this to work the :guilabel:`Discover base DN by naming context` has to be chosen and the naming context attribute must be adapted. You can use the :guilabel:`Test` button to verify, whether a Base DN could be determined.
sl: Če naj se generična konfiguracija Veyona uporablja na več mestih z različnimi osnovnimi DN-ji, je Veyon mogoče konfigurirati tako, da je osnovni DN vedno povprašan dinamično z uporabo LDAP kontekstov za poimenovanje. Da bi to delovalo, je treba izbrati :guilabel:`Discover base DN by naming context` in prilagoditi atribut konteksta poimenovanja. Uporabite lahko gumb :guilabel:`Test`, da preverite, ali je mogoče določiti osnovni DN.

en: After importing a generic Veyon configuration without a fixed base DN it is also possible to determine the base DN through the :ref:`LDAPCLI` and write it to the local configuration.
sl: Po uvozu generične konfiguracije Veyona brez stalne baze DN je mogoče določiti osnovni DN preko :ref:`LDAPCLI` in ga zapisati v lokalno konfiguracijo.

en: Environment settings
sl: Nastavitve okolja

en: After the basic settings have been configured and tested, the environment-specific settings can now be made. These settings determine which trees contain objects of certain types as well as the names of certain object attributes. With these parameters Veyon can retrieve all required information from the LDAP directory.
sl: Ko so osnovne nastavitve konfigurirane in preizkušene, lahko nastavite specifične nastavitve okolja. Te nastavitve določajo, katera drevesa vsebujejo objekte določenih vrst, kot tudi imena določenih atributov objektov. S temi parametri Veyon lahko pridobi vse zahtevane informacije iz imenika LDAP.

en: Object trees
sl: Objektna drevesa

en: Object trees are organizational or structural units in which certain types of objects (users, groups, computers) are stored. The respective CNs (Common Names) or OUs (Organizational Units) must be entered **without the base DN part** in the respective input field. Next to each input field there are buttons for opening browse dialogs and for testing the individual setting.
sl: Objektna drevesa so organizacijske ali strukturne enote, v katerih so shranjene določene vrste objektov (uporabniki, skupine, računalniki). Ustrezne CN-je (skupna imena) ali OU-je (organizacijske enote) je treba vnesti **brez osnovnega dela DN** v ustrezno vnosno polje. Poleg vsakega vnosnega polja so gumbi za odpiranje pogovornih oken za iskanje in za testiranje posamezne nastavitve.

en: User tree
sl: Uporabniško drevo

en: The LDAP tree (without base DN) in which the user objects are located must be entered here, e.g. ``OU=Users`` or ``CN=Users``.
sl: Drevo LDAP (brez osnovne DN), v katerem se nahajajo uporabniški objekti, je treba vnesti tukaj, npr. ``OU=Uporabniki`` ali ``CN=Uporabniki``.

en: Group tree
sl: Skupinsko drevo

en: The LDAP tree (without base DN) in which the group objects are located must be entered here, e.g. ``OU=Groups`` or ``CN=Groups``.
sl: Drevo LDAP (brez osnove DN), v katerem se nahajajo objekti skupine, je treba vnesti tukaj, npr.``OU=skupine`` ali ``CN=skupine``.

en: Computer tree
sl: Računalniško drevo

en: The LDAP tree (without base DN) in which the computer objects are located must be entered here, e.g. ``OU=Computers`` or ``CN=Computers``.
sl: Drevo LDAP (brez osnovne DN), v katerem so računalniški objekti, je treba vnesti tukaj, npr. ``OU=Računalniki`` ali ``CN=Računalniki``.

en: Computer group tree
sl: Drevo računalniške skupine

en: If the computer groups are located in a different tree than the regular user groups or in a subtree, the corresponding LDAP tree can be specified here. Otherwise the group tree is used to query computer groups and to filter them with a specific :ref:`object filter <LDAPObjectFilters>` if necessary.
sl: Če se skupine računalnikov nahajajo v drugem drevesu kot običajne uporabniške skupine ali poddrevo, lahko tukaj podate ustrezno drevo LDAP. V nasprotnem primeru se drevo skupine uporablja za poizvedovanje skupin računalnikov in njihovo filtriranje s posebnim :ref:`object filter <LDAPObjectFilters>`, če je to potrebno.

en: Perform recursive search operations in object trees
sl: Opravite rekurzivne operacije iskanja predmetnih dreves

en: This option can be used to control whether objects should be queried recursively. The search then takes place not only in the specified tree but also in any existing subtrees.
sl: To možnost lahko uporabite za nadzor, ali naj se objekti rekurzivno poizvedujejo. Iskanje se izvede ne samo v podanem drevesu, ampak tudi v vseh obstoječih podrejenih.

en: **Default:** *disabled*
sl: **Privzeto:** *onemogočeno*

en: If objects of one type are stored in different object trees (e.g. users in both ``CN=Teachers`` and in ``CN=Students``), the parameter for the corresponding object tree can be left empty and the option :guilabel:`Perform recursive search operations in object trees` can be activated. A recursive search is then performed in the entire LDAP directory starting from the base DN. In this case, however it is strongly recommended to set the :ref:`object filters <LDAPObjectFilters>` for the respective object type.
sl: Če so objekti enega tipa shranjeni v različnih drevesih objektov (npr. Uporabniki v obeh ``CN=Učitelji`` in v ``CN=Študenti``), lahko parameter za ustrezno drevo objekta pustite prazen in možnost :guilabel:`Perform recursive search operations in object trees` lahko aktivirate. Rekurzivno iskanje se nato izvede v celotnem imeniku LDAP, začenši z osnovnim DN. V tem primeru pa je zelo priporočljivo nastaviti :ref:`object filters <LDAPObjectFilters>` za ustrezen tip objekta.

en: Object attributes
sl: Atributi objekta

en: For Veyon to be able to retrieve the required information from the queried objects, the names of some object attributes have to be configured, as these differ substantially depending on the environment and LDAP server. Next to each input field buttons for browsing the attribute of an existing object and testing the respective attribute name are available.
sl: Da bi Veyon lahko pridobil zahtevane informacije iz poizvedenih predmetov, je treba konfigurirati imena nekaterih atributov objektov, saj se ti bistveno razlikujejo glede na okolje in strežnik LDAP. Poleg vsakega vnosnega polja so na voljo gumbi za brskanje po atributu obstoječega objekta in preskušanje ustreznega imena atributa.

en: User login name attribute
sl: Atribut uporabniškega imena za prijavo

en: This attribute must hold the login name of a user. The attribute is used to determine the LDAP user object associated with a particular username. In an OpenLDAP environment often the attribute name ``uid`` is used while the name ``sAMAccountName`` is common in Active Directories.
sl: Ta atribut mora vsebovati prijavno ime uporabnika. Atribut se uporablja za določitev objekta uporabnika LDAP, povezanega z določenim uporabniškim imenom. V okolju OpenLDAP se pogosto uporablja ime atributa ``uid``, medtem ko je ime ``sAMAccountName`` običajno v aktivnih imenikih.

en: Group member attribute
sl: Atribut člana skupine

en: Computer display name attribute
sl: Atribut prikaznega imena računalnika

en: The content of this optional attribute is used to determine the name of a computer displayed in Veyon Master. If left blank the common name (``cn``) is used instead.
sl: Vsebina tega neobveznega atributa se uporablja za določitev imena računalnika, prikazanega v Veyon Master. Če se pusti prazno, se namesto tega uporablja skupno ime (``cn``).

en: **Default:** *cn*
sl: **Privzeto:** *cn*

en: Computer host name attribute
sl: Atribut gostiteljskega imena računalnika

en: This attribute must hold the DNS name of the computer. It is used to determine the LDAP computer object associated with a particular computer hostname. In an OpenLDAP environment often the attribute name ``name`` is used while the name ``dNSHostName`` is common in Active Directories.
sl: Ta atribut mora imeti DNS ime računalnika. Uporablja se za določanje računalniškega objekta LDAP, povezanega z določenim imenom računalnika. V okolju OpenLDAP se pogosto uporablja ime atributa ``name``, medtem ko je ime ``dNSHostName`` običajno v aktivnih imenikih.

en: Hostnames stored as fully qualified domain names (FQDN, e.g. myhost.example.org)
sl: Imena gostiteljev so shranjena kot popolna imena domen (FQDN, npr. myhost.example.org)

en: This option specifies whether to use the `fully qualified domain name (FQDN) <https://en.wikipedia.org/wiki/Fully_qualified_domain_name>`_ for mapping computer names to LDAP computer objects. If the computer names are stored without the domain part in the LDAP directory, this option has to be left disabled, otherwise it must be enabled.
sl: Ta možnost podaja, ali naj uporabite `popolnoma kvalificirano ime domene (FQDN) <https://en.wikipedia.org/wiki/Fully_qualified_domain_name>` _ za preslikavo imen računalnikov v računalniške objekte LDAP. Če so imena računalnika shranjena brez domenskega dela v imeniku LDAP, je treba to možnost onemogočiti, sicer mora biti omogočena.

en: Computer MAC address attribute
sl: Atribut MAC naslova računalnika

en: In addition to the computer name the MAC addresses of computers are stored in the LDAP directory in some environments, for example if the DHCP server also accesses the LDAP directory. If the Veyon feature is to be used to switch on computers via `Wake-on-LAN <https://en.wikipedia.org/wiki/Wake-on-LAN>`_, the corresponding attribute name must be entered here, since the MAC address is required for this functionality. Typical attribute names are ``hwAddress`` or ``dhcpAddress``.
sl: Poleg imena računalnika so MAC naslovi računalnikov shranjeni v imeniku LDAP v nekaterih okoljih, na primer če strežnik DHCP dostopa tudi do imenika LDAP. Če želite uporabiti funkcijo Veyon za vklop računalnikov prek `Wake-on-LAN <https://en.wikipedia.org/wiki/Wake-on-LAN>` _, morate vnesti ustrezno ime atributa, ker je za to funkcijo potreben naslov MAC. Tipična imena atributov so ``hwAddress`` ali ``dhcpAddress``.

en: In a standard Active Directory there is no attribute which stores MAC addresses. You must therefore populate MAC addresses manually in an existing unused attribute such as ``wwwHomepage`` or extend the AD schema. Additionally you can grant computers group write access to ``SELF`` and use a PowerShell script to make each computer automatically store the MAC address of its first physical LAN adapter when booting.
sl: V standardnem imeniku Active Directory ni atributov, ki bi shranjevali naslove MAC. Zato morate naslove MAC ročno zapolniti v obstoječem neuporabljenem atributu, kot je ``wwwHomepage`` ali razširiti shemo AD. Poleg tega lahko dovolite skupini računalnikov dostop do pisanja na ``SELF`` in uporabite skript PowerShell, da vsak računalnik samodejno shrani naslov MAC svojega prvega fizičnega LAN adapterja ob zagonu.

en: Computer location attribute
sl: Atribut lokacije računalnika

en: If the LDAP schema for computer objects provides a special attribute for the mapping to a location, this attribute name can be entered here. The :guilabel:`Test` button can be used to verify whether the computers at a location can be queried correctly using the configured attribute. In the advanced settings, you can then specify in section :ref:`LDAPComputerLocations` that the computer location attribute is used.
sl: Če shema LDAP za računalniške objekte vsebuje poseben atribut za preslikavo na lokacijo, lahko to ime atributa vnesete tukaj. Gumb :guilabel:`Test` lahko uporabite za preverjanje, ali je mogoče računalnike na lokaciji pravilno preveriti z uporabo konfiguriranega atributa. V naprednih nastavitvah lahko v razdelku :ref:`LDAPComputerLocations` določite, da je uporabljen atribut lokacije računalnika.

en: Location name attribute
sl: Atribut imena mesta

en: When identifying computer locations via computer groups or computer containers, the value of a certain attribute can be displayed as the location name instead of the *Common Names* of these groups or objects. If, for example, computer groups have an attribute called ``name`` or ``description``, a meaningful location name can be stored in this attribute and the attribute name can be entered here.
sl: Pri določanju lokacij računalnika prek računalniških skupin ali računalniških vsebnikov se lahko vrednost določenega atributa prikaže kot ime lokacije namesto * skupnih imen * teh skupin ali predmetov. Če imajo na primer računalniške skupine atribut, imenovan ``name`` ali ``description``, se lahko v tem atributu shrani smiselno ime lokacije in tukaj lahko vnesete ime atributa.

en: Advanced settings
sl: Napredne nastavitve

en: With the advanced settings the LDAP integration and the use of the information from the LDAP directory can be customized to individual needs.
sl: Z naprednimi nastavitvami lahko integracijo LDAP in uporabo podatkov iz imenika LDAP prilagodite individualnim potrebam.

en: Optional object filters
sl: Izbirni filtri objektov

en: With LDAP filters, the LDAP objects used by Veyon can be narrowed down if, for example, computer objects such as printers are not to be displayed in the Veyon Master. Next to each input field there is a button for checking the respective object filter.
sl: S filtri za LDAP se lahko predmeti LDAP, ki jih uporablja Veyon, zožijo, če na primer računalniški objekti, kot so tiskalniki, ne bodo prikazani v Veyon Master. Poleg vsakega vnosnega polja je gumb za preverjanje ustreznega filtra objektov.

en: As of Veyon 4.1 the optional filters follow the well-known scheme for LDAP filters (see for example `RFC 2254 <https://www.ietf.org/rfc/rfc2254.txt>`_ or `Active Directory: LDAP Syntax Filters <https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/5392.active-directory-ldap-syntax-filters.aspx>`_) such as ``(objectClass=XYZ)``.
sl: Od Veyona 4.1 izbirni filtri sledijo dobro znani shemi za filtre LDAP (glej na primer `RFC 2254 <https://www.ietf.org/rfc/rfc2254.txt>`_ ali `Active Directory: LDAP Syntax Filters <https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/5392.active-directory-ldap-syntax-filters.aspx> `_, kot je ``(objectClass=XYZ)``.

en: Filter for users
sl: Filter za uporabnike

en: You can define an LDAP filter for users here, e.g. ``(objectClass=person)`` or ``(&(objectClass=person)(objectClass=veyonUser))``.
sl: Tu lahko določite filter LDAP za uporabnike, npr. ``(objectClass=person)`` ali ``(&(objectClass=person)(objectClass=veyonUser))``.

en: Filter for user groups
sl: Filter za skupine uporabnikov

en: You can define an LDAP filter for user groups here, e.g. ``(objectClass=group)`` or ``(|(cn=teachers)(cn=students)(cn=admins))``.
sl: Tu lahko definirate filter LDAP za uporabniške skupine, npr. ``(objectClass=group)`` or ``(|(cn=teachers)(cn=students)(cn=admins))``.

en: Filter for computers
sl: Filter za računalnike

en: You can define an LDAP filter for computers here, e.g. ``(objectClass=computer)`` or ``(&(!(cn=printer*))(!(cn=scanner*)))``.
sl: Tu lahko določite filter LDAP za računalnike, npr. ``(objectClass=computer)`` or ``(&(!(cn=printer*))(!(cn=scanner*)))``.

en: Filter for computer groups
sl: Filter za računalniške skupine

en: You can define an LDAP filter for computer groups here, e.g. ``(objectClass=room)`` or ``(cn=Room*)``. If computer groups are used as locations, you can filter the displayed locations this way.
sl: Tu lahko definirate filter LDAP za skupine računalnikov, npr. ``(objectClass=room)`` or ``(cn=Room*)``. Če se kot lokacije uporabljajo računalniške skupine, lahko prikazane lokacije filtrirate na ta način.

en: Filter for computer containers
sl: Filter za računalniške vsebnike

en: Group member identification
sl: Identifikacija članov skupine

en: The content of the group membership attributes varies across different LDAP implementations. While in Active Directory the *distinguished name (DN)* of an object is stored in the member attribute, OpenLDAP usually stores the user login name (``uid`` or similar) or the computer name. In order for Veyon to use the correct value for querying groups of a user or computer, the appropriate setting must be chosen here.
sl: Vsebina atributov članov skupine se razlikuje med različnimi implementacijami LDAP. Medtem ko je v imeniku Active Directory *razločevalno ime (DN)* objekta shranjeno v atributu člana, OpenLDAP običajno shrani uporabniško ime za prijavo (``uid`` ali podobno) ali ime računalnika. Da bi Veyon uporabil pravilno vrednost za poizvedovanje skupin uporabnikov ali računalnikov, je treba tukaj izbrati ustrezno nastavitev.

en: Distinguished name (Samba/AD)
sl: Razločno ime (Samba/AD)

en: This option has to be chosen, if the distinguished name (DN) of an object is stored in a member attribute of the group. Usually Samba and AD server use this scheme.
sl: To možnost je treba izbrati, če je razločevalno ime (DN) objekta shranjeno v atributu člana skupine. Običajno strežnika Samba in AD uporabljata to shemo.

en: Configured attribute for user login name or computer hostname (OpenLDAP)
sl: Konfiguriran atribut za uporabniško ime za prijavo ali ime gostitelja računalnika (OpenLDAP)

en: This option has to be chosen, if the login name of a user (username) or the hostname of a computer is stored in the member attributes of a group. Usually OpenLDAP server use this scheme.
sl: To možnost je treba izbrati, če je v uporabniških atributih skupine shranjeno prijavno ime uporabnika (uporabniško ime) ali ime gostitelja računalnika. Ponavadi strežnik OpenLDAP uporablja to shemo.

en: Computer locations
sl: Lokacije računalnika

en: Veyon offers several methods to represent computer locations in an LDAP directory. In the simple case there is one computer group for every location (e.g. room). All computers at a specific location are members of the corresponding group. If computers instead are organized in containers or organizational units (OUs), these parent objects can be used as locations. Both procedures do not require any adaptation of the LDAP schema. As a third possibility, the location name can also be stored as a special attribute in each computer object.
sl: Veyon ponuja več metod za predstavitev računalniških lokacij v imeniku LDAP. V enostavnem primeru obstaja ena računalniška skupina za vsako lokacijo (npr. Soba). Vsi računalniki na določeni lokaciji so člani ustrezne skupine. Če so namesto tega računalniki organizirani v zabojnikih ali organizacijskih enotah (OU), se lahko ti nadrejeni objekti uporabijo kot lokacije. Oba postopka ne zahtevata nobene prilagoditve sheme LDAP. Kot tretja možnost se lahko ime lokacije shrani kot poseben atribut v vsakem računalniškem objektu.

en: Computer groups
sl: Računalniške skupine

en: This option specifies that computer locations are identified through computer groups. All computer groups are then displayed as locations in the Veyon Master. For each location all computers that are members of the corresponding group are displayed. If not all LDAP groups are to be displayed as locations, either a dedicated :ref:`computer group tree <LDAPComputerGroupTree>` must be configured or the computer groups must be restricted using a :ref:`computer group filter <LDAPComputerGroupsFilter>`.
sl: Ta možnost določa, da so lokacije računalnika identificirane preko skupin računalnikov. Vse skupine računalnikov se nato prikažejo kot lokacije v Veyon Master. Za vsako lokacijo so prikazani vsi računalniki, ki so člani ustrezne skupine. Če se ne prikažejo vse skupine LDAP kot lokacije, je treba konfigurirati namensko :ref:`computer group tree <LDAPComputerGroupTree>` ali pa morajo biti skupine računalnikov omejene z uporabo :ref:`computer group filter <LDAPComputerGroupsFilter>`.

en: **Default:** *enabled*
sl: **Privzeto:** *omogočeno*

en: Computer containers or OUs
sl: Računalniški vsebniki OU

en: This option specifies that the containers/OUs containing computer objects are used as computer locations. Containers are objects that are parents to computer objects in the LDAP tree. If not all containers are to be displayed as locations, a corresponding :ref:`computer container filter <LDAPComputerContainersFilter>` can be set up.
sl: Ta možnost določa, da se vsebniki / organizacijske enote, ki vsebujejo računalniške objekte, uporabljajo kot lokacije računalnika. Vsebniki so predmeti, ki so starši računalniških objektov v drevesu LDAP. Če ne bodo vse vsebine prikazane kot lokacije, lahko nastavite ustrezen :ref:`computer container filter <LDAPComputerContainersFilter>`.

en: Location attribute in computer objects
sl: Atribut lokacije v računalniških objektih

en: If the LDAP schema for computer objects provides a special attribute for mapping computer objects to locations, this option can be enabled and the attribute name can be entered. The :guilabel:`Test` button can be used to check whether the members of a computer location can be queried correctly using the configured attribute.
sl: Če shema LDAP za računalniške objekte vsebuje poseben atribut za preslikavo računalniških objektov na lokacije, je mogoče omogočiti to možnost in vnesti ime atributa. Gumb :guilabel:`Test` lahko uporabite za preverjanje, ali je mogoče člane lokacije računalnika pravilno preveriti z uporabo konfiguriranega atributa.

en: Integration tests
sl: Integracijski testi

en: The integration tests can be used to check the LDAP integration as a whole. The buttons allow various tests to be performed. All tests should be successful and provide valid results before the LDAP connection is used in production.
sl: Integracijski testi se lahko uporabljajo za preverjanje integracije LDAP kot celote. Gumbi omogočajo izvedbo različnih testov. Vsi preskusi morajo biti uspešni in zagotoviti veljavne rezultate, preden se pri proizvodnji uporablja povezava LDAP.

en: Using LDAP backends
sl: Uporaba LDAP ozadja

en: With the successful configuration and testing of the LDAP integration, the LDAP backends can now be activated. For this, the :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>` and the user groups backend for the :ref:`computer access control <ComputerAccessControl>` must be adapted. Only after switching the network object directory to *LDAP* the location and computer information from the LDAP directory are used in the Veyon Master.
sl: Z uspešno konfiguracijo in preizkušanjem integracije LDAP se lahko aktivirajo ozadja LDAP. Za to je treba prilagoditi :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>` in ozadje skupin uporabnikov za :ref:`computer access control <ComputerAccessControl>`. Le po preklopu imenika omrežnih objektov na *LDAP* se lokacija in računalniški podatki iz imenika LDAP uporabljajo v Veyon Master.

en: After changing the backend for the computer access control, all previously configured access rules should under all circumstances be checked, since group and location information change and in most cases access rules will no longer be valid or not be processed correctly.
sl: Po spremembi podpornega dela za nadzor dostopa do računalnika je treba v vseh okoliščinah preveriti vse prej konfigurirane predpise za dostop, saj se informacije o skupini in lokaciji spreminjajo in v večini primerov pravila dostopa ne bodo več veljavna ali ne bodo pravilno obdelana.

en: The :ref:`CommandLineInterface` of Veyon allows some LDAP-specific operations. All operations are available using the ``ldap`` module. A list of all supported commands is displayed via ``veyon-cli ldap help``, while command-specific help texts can be displayed via ``veyon-cli ldap help <command>``.
sl: :ref:`CommandLineInterface` Veyona omogoča nekatere operacije, specifične za LDAP. Vse operacije so na voljo z modulom ``ldap``. Seznam vseh podprtih ukazov se prikaže preko ``veyon-cli ldap help``, medtem ko je lahko besedilo pomoči, ki je specifično za ukaz, prikazano preko ``veyon-cli ldap help <command>``.

en: This command can be used to automatically determine the used base DN and permanently write it to the configuration. An LDAP server URL and optionally a naming context attribute have to be supplied as parameters:
sl: Ta ukaz se lahko uporablja za samodejno določanje uporabljene osnovne DN in trajno zapisovanje v konfiguracijo. URL parametra strežnika LDAP in opcijsko atribut konteksta poimenovanja morata biti podana kot parametra:

en: Special characters such as ``@`` or ``:`` – especially in the password - can be specified by using `URL percent-encoding <https://en.wikipedia.org/wiki/Percent-encoding>`_.
sl: Posebne znake, kot so ``@`` or ``:``- zlasti v geslu - lahko določite z uporabo `URL percent-encoding <https://en.wikipedia.org/wiki/Percent-encoding>`_.

en: Active Directory
sl: Aktivni imenik

en: Directory service
sl: Imenik storitev

en: LDAP server
sl: LDAP strežnik

en: Anonymous bind
sl: Anonimna povezava

en: Use bind credentials
sl: Uporabi povezovalne poverilnice

en: LDAP naming contexts
sl: LDAP konteksti poimenovanja

en: LDAP object trees
sl: LDAP drevesa objektov

en: LDAP Common Names
sl: LDAP skupna imena

en: LDAP Organizational Units
sl: LDAP organizacijske enote

en: Recursive search operations
sl: Rekurzivne operacije iskanja

en: LDAP object attributes
sl: LDAP atributi objektov

en: LDAP user object
sl: LDAP objekt uporabnik

en: LDAP computer object
sl: LDAP objekt računalnik

en: Fully qualified domain names
sl: Polna kvalificirana domenska imena

en: MAC address
sl: MAC naslov

en: Computer location
sl: Lokacija računalnika

en: Object filters
sl: Filtri objekta

en: LDAP object filter
sl: LDAP filter objekta

en: LDAP filters
sl: LDAP filtri

en: LDAP integration tests
sl: LDAP integracijski testi

en: LDAP backend
sl: LDAP ozadje

en: Enable SAS generation by software (Ctrl+Alt+Del)
sl: Omogoči generiranje SAS s programsko opremo (Ctrl+Alt+Del)

en: On Windows per default it's impossible for applications to generate the *Secure Attention Sequence* (Ctrl+Alt+Del) in order to simulate the press of these keys. When enabling this option a policy is written to the Windows registry which changes this behavior. It is recommended to leave this option enabled in order to be able to send :kbd:`Ctrl+Alt+Del` when remote controlling a computer. Otherwise it may be impossible to unlock a remotely controlled computer or logging on a user since in most cases the shortcut :kbd:`Ctrl+Alt+Del` has to be issued first.
sl: V Windows je privzeto za aplikacije nemogoče ustvariti *Varno sekvenco pozornosti* (Ctrl+Alt+Del), da simulira pritisk teh tipk. Ko omogočite to možnost, se pravilnik zapiše v register sistema Windows, ki spremeni to vedenje. Priporočljivo je, da pustite to možnost omogočeno, da lahko pošljete :kbd:`Ctrl+Alt+Del` pri daljinskem upravljanju računalnika. V nasprotnem primeru je nemogoče odkleniti oddaljeni računalnik ali se prijaviti na uporabnika, saj je v večini primerov treba najprej dodati bližnjico :kbd:`Ctrl+Alt+Del`.

en: Use alternative user authentication mechanism
sl: Uporabite alternativni mehanizem za preverjanje pristnosti uporabnika

en: **Default:** *1000 ms*
sl: **Privzeto:** *1000 ms*

en: Enable capturing of layered (semi-transparent) windows
sl: Omogoči zajemanje plastnih (delno prosojnih) oken

en: Enable multi monitor support
sl: Omogoči podporo za več monitorjev

en: Enable Desktop Duplication Engine on Windows 8 and newer
sl: Omogoči pogon za podvajanje namizja računalnika na Windows 8 in novejših

en: Poll full screen (leave this enabled per default)
sl: Prenašaj polni zaslon (pustite to omogočeno na privzeto)

en: Low accuracy (turbo mode)
sl: Majhna natančnost (turbo način)

en: SAS generation
sl: Generacija SAS

en: Secure Attention Sequence
sl: Varno zaporedje pozornosti

en: Ctrl+Alt+Del
sl: Ctrl+Alt+Delete

en: Configuration reference
sl: Navodila za konfiguracijo

en: In this chapter all configuration pages within Veyon Configurator as well as all configuration options with their respective meanings are explained in detail. It mainly serves as a reference for looking up detailed configuration options. A manual and hints for the installation can be found in chapter :ref:`Configuration`.
sl: V tem poglavju so podrobno razložene vse konfiguracijske strani znotraj Veyon konfiguratorja, kot tudi vse konfiguracijske možnosti z njihovim pomenom. V glavnem služi kot referenca za iskanje podrobnih konfiguracijskih možnosti. Priročnik in namige za namestitev najdete v poglavju :ref:`Configuration`.

en: Some advanced settings are hidden in the standard view. You can switch to the advanced view using the menu.
sl: Nekatere napredne nastavitve so skrite v standardnem pogledu. V meniju lahko preklopite na napredni pogled.

en: User interface
sl: Uporabniški vmesnik

en: Language
sl: Jezik

en: **Default:** *Use system language setting*
sl: **Privzeto: ** *Uporabite nastavitev sistemskega jezika*

en: The :ref:`Configuration` chapter describes the :ref:`ConfAuthenticationMethods` available in Veyon.
sl: Poglavje :ref:`Configuration` opisuje :ref:`ConfAuthenticationMethods`, ki je na voljo v Veyonu.

en: Method
sl: Metoda

en: This option defines which authentication method to use. :ref:`Logon authentication <ConfLogonAuthentication>` does not require any further setup and can be used immediately. To use the :ref:`key file authentication <ConfKeyFileAuthentication>`, appropriate authentication keys must first be created and distributed.
sl: Ta možnost določa, katera metoda overjanja bo uporabljena. :ref:`Logon authentication <ConfLogonAuthentication>` ne zahteva nadaljnje nastavitve in jo lahko takoj uporabite. Če želite uporabiti :ref:`key file authentication <ConfKeyFileAuthentication>`, morate najprej ustvariti in distribuirati ustrezne ključe za preverjanje pristnosti.

en: **Default:** *Logon authentication*
sl: **Privzeto:** *Preverjanje pristnosti pri prijavi*

en: In Veyon a network object directory provides information about network objects. Network objects can either be computers or their locations. The data supplied by the network object directory is used by Veyon Master to populate the :guilabel:`Locations & computers` view with entries. The data from the network object directory is also used for access control rules making use of computer location information. By default a backend is used which stores computers and locations in the local Veyon configuration and queries them from the configuration whenever required. See section :ref:`ConfLocationsAndComputers` for details.
sl: V Veyonu imenik omrežnih objektov nudi informacije o omrežnih objektih. Omrežni objekti so lahko računalniki ali njihove lokacije. Podatke, ki jih posreduje omrežni imenik objektov, uporablja Veyon Master za zapolnitev :guilabel:`Locations & computers` z vnosi. Podatki iz imenika omrežnih objektov se uporabljajo tudi za pravila nadzora dostopa z uporabo informacij o lokaciji računalnika. Privzeto se uporablja ozadje, ki shranjuje računalnike in lokacije v lokalni konfiguraciji Veyon in jih po potrebi povprašuje iz konfiguracije. Za podrobnosti glejte razdelek :ref:`ConfLocationsAndComputers`.

en: Backend
sl: Ogrodje

en: You can use this setting to set the desired backend for the network object directory. Depending on the installation there may be several backends such as :ref:`LDAP` available beside the default backend.
sl: To nastavitev lahko uporabite za nastavitev želenega ozadja za mapo objektov omrežja. Odvisno od namestitve lahko obstaja več ozadij, kot so :ref:`LDAP`, ki je na voljo poleg privzetega ozadja.

en: **Default:** *Builtin (computers and locations in local configuration)*
sl: **Privzeto:** *Vgrajeni (računalniki in lokacije v lokalni konfiguraciji)*

en: Update interval
sl: Interval posodobitve

en: The network object directory automatically updates in background which especially is useful for dynamic backends such as LDAP. The time interval for these updates can be altered with this option.
sl: Imenik omrežnih objektov se samodejno posodablja v ozadju, kar je še posebej koristno za dinamična ozadja, kot je LDAP. S to možnostjo lahko časovni interval za te posodobitve spremenite.

en: **Default:** *60 seconds*
sl: **Privzeto:** *60 sekund*

en: A user group backend provides user groups and their members (users) required for access control. While the default backend is suitable for system user groups the LDAP backends will make LDAP/AD user groups available for access control.
sl: Podpora uporabniške skupine zagotavlja uporabniške skupine in njihove člane (uporabnike), ki so potrebni za nadzor dostopa. Medtem ko je privzeta podpora primerna za skupine sistemskih uporabnikov, bo podpora LDAP omogočilo dostop do skupin uporabnikov LDAP/AD za nadzor dostopa.

en: When using access control in combination with the default backend only the local system groups are available per default. By enabling this option all groups of the domain which a computer belongs to can be queried and used. This option is not enabled per default for performance reasons. In environments with a huge number of domain groups performing access control can take a long time. In such scenarios you should consider setting up the :ref:`LDAP/AD integration <LDAP>` and use one of the *LDAP* backends.
sl: Ko uporabljate nadzor dostopa v kombinaciji s privzetim podpornim sistemom, so za privzeto na voljo samo lokalne sistemske skupine. Če to možnost omogočite, lahko vse skupine v domeni, ki ji računalnik pripada, preverimo in uporabimo. Ta možnost ni na voljo za privzeto zaradi učinkovitosti delovanja. V okoljih z velikim številom skupin v domeni, ki opravljajo nadzor dostopa, lahko to traja veliko časa. V takšnih scenarijih bi morali razmisliti o nastavitvi :ref:`LDAP/AD integration <LDAP>` in uporabiti eno od *LDAP * ozadij.

en: Logging
sl: Beleženje

en: Log file directory
sl: Imenik datoteke dnevnikov

en: **Default:** *%TEMP%*
sl: **Privzeto:** *%TEMP%*

en: Log level
sl: Nivo beleženja

en: **Default:** *Warnings and errors*
sl: **Privzeto:** *Opozorila in napake*

en: Limit log file size
sl: Omeji velikost dnevniške datoteke

en: In order for log files not to become too large and occupy disk space unnecessarily their size can be limited through this setting. When enabled an upper limit for the size of a single log file can be configured.
sl: Da datoteke dnevnika ne bi postale prevelike in da bi po nepotrebnem zavzele prostor na disku, jih lahko s to nastavitvijo omejite. Ko je omogočena, lahko nastavite zgornjo mejo za velikost posamezne datoteke dnevnika.

en: **Default:** *disabled / 100 MB*
sl: **Privzeto:** *onemogočeno / 100 MB*

en: Rotate log files
sl: Zavrti datoteke dnevnika

en: In conjunction with limiting the size of log files it additionally may be useful to rotate the log files. When enabled each log file is renamed to ``Veyon...log.0`` after exceeding the configured limit. Previously rotated files are renamed so that the number of the file suffix is increased by 1. If the configured number of rotations is reached the oldest file (i.e. the one with the highest number as a suffix) is deleted.
sl: V povezavi z omejevanjem velikosti dnevniških datotek je lahko koristno tudi obrniti datoteke dnevnika. Ko je to omogočeno, se vsaka datoteka dnevnika preimenuje v ``Veyon...log.0`` po prekoračitvi nastavljene omejitve. Prej vrnjene datoteke se preimenujejo, tako da se število končnice datoteke poveča za 1. Če je doseženo konfigurirano število rotacij, se izbriše najstarejša datoteka (tj. tista z najvišjo številko pripone).

en: **Default:** *disabled / 10x*
sl: **Privzeto:** *onemogočeno / 10x*

en: Log to standard error output
sl: Dnevnik na standardni izhod za napako

en: When program components of Veyon are executed from a command line window (shell), you can use this option to specify, whether logging messages shall be printed to ``stderr`` or ``stdout``. This setting primarily is relevant for scripting operations only.
sl: Ko se komponente programa Veyon izvedejo iz okna ukazne vrstice (lupina), lahko s to možnostjo določite, ali naj bodo sporočila zapisovanja natisnjena na ``stderr`` ali ``stdout``. Ta nastavitev je primarno pomembna samo za skriptne operacije.

en: Write to logging system of operating system
sl: Zapiši v sistem beleženja operacijskega sistema

en: You can use the :guilabel:`Clear all log files` button to delete all Veyon log files in the log file directory of the current user as well as the ones of the system service. This will stop the Veyon Service temporarily.
sl: Uporabite lahko gumb :guilabel:`Počisti vse datoteke dnevnika`, da izbrišete vse Veyon datoteke dnevnika v imeniku dnevnika trenutnega uporabnika kot tudi sistemske storitve. To bo začasno ustavilo storitev Veyon.

en: Service
sl: Storitev

en: Hide tray icon
sl: Skrij ikono v orodni vrstici

en: By default the Veyon Service displays a tray icon (also called *system control panel*, *info area* or similar) to indicate proper operation and provide basic information such as the program version and network port which the service is listening at. The tray icon can be hidden by enabling this option.
sl: Privzeto Veyon Service prikaže ikono pladnja (imenovano tudi *sistemska nadzorna plošča*, *informacijska površina* ali podobno), ki označuje pravilno delovanje in zagotavlja osnovne informacije, kot so različica programa in omrežna vrata, ki jih storitev posluša. Če omogočite to možnost, lahko ikono pladnja skrijete.

en: Show notification on remote connection
sl: Prikaži obvestilo o oddaljeni povezavi

en: In some environments it may be desired or even required to inform the user that his computer is being accessed remotely. This behaviour can be achieved by enabling this option. In case the user has to be asked for permission instead appropriate access control rules have to be configured. More information can be found in chapter :ref:`AccessControlRules`.
sl: V nekaterih okoljih je lahko zaželeno ali celo potrebno obvestiti uporabnika, da je njegov računalnik dostopen na daljavo. To obnašanje lahko dosežete z omogočanjem te možnosti. V primeru, da morate uporabnika zaprositi za dovoljenje, je treba konfigurirati ustrezna pravila za nadzor dostopa. Več informacij je na voljo v poglavju :ref:`AccessControlRules`.

en: Autostart
sl: Samodejni zagon

en: Upon the installation of Veyon the Veyon Service is registered as a system service in order to launch the Veyon Server automatically for user sessions. The start of the Veyon Service can be prevented by disabling this option. You'll then have to start the Veyon Server in user sessions manually. The logon screen will not be accessible in this case.
sl: Po namestitvi Veyona je storitev Veyon registrirana kot sistemska storitev za samodejni zagon Veyon strežnika za uporabniške seje. Zagon storitve Veyon lahko preprečite tako, da onemogočite to možnost. Nato boste morali ročno zagnati strežnik Veyon v uporabniških sejah. V tem primeru prijavni zaslon ne bo dostopen.

en: **Default:** *11100*
sl: **Privzeto:** *11100*

en: Internal VNC server
sl: Notranji VNC strežnik

en: **Default:** *11200*
sl: **Privzeto:** *11200*

en: Feature manager
sl: Upravitelj funkcij

en: **Default:** *11300*
sl: **Privzeto:** *11300*

en: Demo server
sl: Demonstracijski strežnik

en: **Default:** *11400*
sl: **Privzeto:** *11400*

en: Enable firewall exception
sl: Omogoči izjemo požarnega zidu

en: Allow connections from localhost only
sl: Omogočite povezave samo z lokalnega gostitelja

en: VNC server
sl: VNC strežnik

en: Plugin
sl: Vtičnik

en: By default Veyon uses an internal platform-specific VNC server implementation to provide the screen data of a computer. In some cases, however, it may be desirable to use a plugin with a different implementation. If a separate VNC server is already running on the computer, this server instance can be used instead of the internal VNC server by choosing the plugin :guilabel:`External VNC server`. In this case the password and network port of the installed VNC server have to be supplied.
sl: Privzeto Veyon uporablja notranjo implementacijo VNC strežnika, specifično za platformo, da zagotovi podatke o zaslonu računalnika. V nekaterih primerih pa je morda zaželeno uporabiti vtičnik z drugačno izvedbo. Če se v računalniku že izvaja ločen strežnik VNC, lahko ta primer strežnika uporabite namesto notranjega strežnika VNC tako, da izberete vtičnik :guilabel:`Zunanji VNC strežnik'. V tem primeru je treba zagotoviti geslo in omrežna vrata nameščenega strežnika VNC.

en: **Default:** *Builtin VNC server*
sl: **Privzeto:** *Vgrajen VNC strežnik*

en: Master
sl: Glavni

en: All settings on this page influence the appearance, behaviour and features of the Veyon Master application.
sl: Vse nastavitve na tej strani vplivajo na videz, obnašanje in funkcije aplikacije Veyon Master.

en: **Directories**
sl: **Imeniki**

en: User configuration
sl: Uporabniška konfiguracija

en: The user specific configuration of Veyon Master is stored in this directory. The configuration contains settings for the user interface as well as the computer selection of the last session.
sl: V tem imeniku je shranjena uporabniška konfiguracija Veyon Masterja. Konfiguracija vsebuje nastavitve za uporabniški vmesnik in računalniško izbiro zadnje seje.

en: **Default:** *%APPDATA%/Config*
sl: **Privzeto:** *%APPDATA%/Config*

en: Screenshots
sl: Zaslonske slike

en: All image files that have been generated by using the screenshot feature are stored in this directory. In case you want to collect the files in a central folder, a different directory path can be supplied here.
sl: Vse slikovne datoteke, ki so bile ustvarjene z uporabo funkcije posnetka zaslona, so shranjene v tem imeniku. V primeru, da želite zbrati datoteke v osrednji mapi, lahko tu določite drugačno pot imenikov.

en: **Default:** *%APPDATA%/Screenshots*
sl: **Privzeto:** *%APPDATA%/Screenshots*

en: **User interface**
sl: **Uporabniški vmesnik**

en: Thumbnail update interval
sl: Interval posodabljanja sličic

en: This setting determines the time interval in which the computer thumbnails in Veyon Master are updated. The shorter the interval, the higher the processor load on the master machine and the overall network load.
sl: Ta nastavitev določa časovni interval, v katerem se posodobijo sličice računalnika v Veyon Master. Krajši je interval, večja je obremenitev procesorja na glavnem stroju in celotna obremenitev omrežja.

en: Background color
sl: Barva ozadja

en: **Default:** *white*
sl: **Privzeto:** *bela*

en: Text color
sl: Barva besedila

en: **Default:** *black*
sl: **Privzeto:** *črna*

en: Computer thumbnail caption
sl: Napis sličice računalnika

en: **Default:** *User and computer name*
sl: **Privzeto:** *Uporabnik in ime računalnika*

en: Sort order
sl: Vrstni red

en: **Default:** *Computer and user name*
sl: **Privzeto:** *Računalnik in ime uporabnika*

en: Behaviour
sl: Obnašanje

en: In the tab :guilabel:`Behaviour` settings are available to change the behaviour of Veyon Master regarding to *program start*, *computer locations* as well as *modes and features*.
sl: V zavihku :guilabel:`Obnašanje`so na voljo nastavitve za spreminjanje vedenja Veyon Master glede na *zagon programa*, *mesto računalnika* tako dobro, kot *načini in funkcije*.

en: **Program start**
sl: **Zagon programa**

en: Perform access control
sl: Opravite nadzor dostopa

en: Automatically select current location
sl: Samodejno izberi trenutno lokacijo

en: By default all computers that have been selected the previous time are displayed after starting Veyon Master. If you want to display all computers at the master computer's location instead, this option can be enabled. Veyon Master will then try to determine the location of the local computer by using the configured :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>`. All computers at the same location will then be selected and displayed. For this function to work properly, a correctly functioning DNS setup in the network is required so that both computer names can be resolved to IP addresses and reverse lookups for IP addresses return valid computer names.
sl: Privzeto so vsi računalniki, ki so bili izbrani pred tem, prikazani po zagonu Veyon Master. Če želite namesto tega prikazati vse računalnike na lokaciji glavnega računalnika, lahko to možnost omogočite. Veyon Master bo nato poskusil določiti lokacijo lokalnega računalnika s pomočjo konfiguriranega :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>`. Vsi računalniki na isti lokaciji bodo nato izbrani in prikazani. Da bi ta funkcija delovala pravilno, je potrebna pravilna nastavitev DNS v omrežju, tako da je mogoče obe imeni računalnikov razrešiti na naslove IP in iz povratne poizvedbe za naslove IP vrniti veljavna imena računalnikov.

en: Automatically adjust computer thumbnail size
sl: Samodejno prilagodi velikost računalniške sličice

en: If the size of the computer thumbnails should be adjusted automatically upon starting Veyon Master (same effect as clicking the :guilabel:`Auto` button manually), this option can be enabled. The previously configured size will be ignored. This functionality is especially useful in conjunction with the :ref:`automatic location change <RefAutoSelectLocation>`.
sl: Če je velikost sličic računalnika samodejno nastavljena ob zagonu Veyon Master (enak učinek kot ročni klik gumba :guilabel:`Samodejno`), lahko to možnost omogočite. Prej nastavljena velikost bo prezrta. Ta funkcionalnost je še posebej uporabna v povezavi z :ref:'automatic location change <RefAutoSelectLocation>'.

en: Automatically open computer select panel
sl: Samodejno odpri izbrano okno računalnika

en: **Computer locations**
sl: **Lokacije računalnika**

en: Show current location only
sl: Prikaži samo trenutno lokacijo

en: Allow adding hidden locations manually
sl: Dovolite ročno dodajanje skritih lokacij

en: Hide local computer
sl: Skrij lokalni računalnik

en: In regular usage scenarios it often is not desired to display the own computer as this would start globally started features on the own computer as well (e.g. screen lock). Enabling this option will always hide the local computer to prevent such issues.
sl: Pri običajnih scenarijih uporabe pogosto ni zaželeno prikazati lastnega računalnika, saj bi s tem zagnali tudi globalno zagnane funkcije na svojem računalniku (npr. zaklepanje zaslona). Če omogočite to možnost, bo lokalni računalnik vedno prikrit za preprečitev takšnih težav.

en: Hide empty locations
sl: Skrij prazne lokacije

en: Hide computer filter field
sl: Skrij polje računalniškega filtra

en: **Modes and features**
sl: **Načini in funkcije**

en: Enforce selected mode for client computers
sl: Sproži izbrani način za odjemalske računalnike

en: Some of Veyon's features change the operating mode of a computer e.g. the demo mode or the screen lock mode. These modes are enabled only once and are not restored in case of a physical computer reboot. If this option is enabled, the mode will even be enforced after a connection has been closed.
sl: Nekatere Veyonove funkcije spreminjajo način delovanja računalnika, npr. predstavitveni način ali način zaklepanja zaslona. Ti načini so omogočeni le enkrat in se v primeru fizičnega ponovnega zagona računalnika ne obnovijo. Če je ta možnost omogočena, se bo način uveljavil tudi po tem, ko bo povezava zaprta.

en: Show confirmation dialog for potentially unsafe actions
sl: Pokaži potrditveno okno za morebitna nevarna dejanja

en: Actions such as rebooting a computer or logging off users can have undesired side effects such as data loss due to unsaved documents. In order to prevent unintentional activation of such features a confirmation dialog can be enabled through this option.
sl: Dejanja, kot sta ponovni zagon računalnika ali odjava uporabnikov, lahko povzročijo neželene stranske učinke, kot je izguba podatkov zaradi neshranjenih dokumentov. Da bi preprečili nenamerno aktiviranje takšnih funkcij, lahko s to možnostjo omogočite potrditveno pogovorno okno.

en: Feature on double click
sl: Funkcija z dvojnim klikom

en: **Default:** *no function*
sl: **Privzeto:** *brez funkcije*

en: Features
sl: Funkcije

en: The two lists in the :guilabel:`Features` allow to define which features are made available in Veyon Master. Single features can be disabled if necessary so that respective buttons and context menu entries are not displayed. This can help to simplify the user interface if certain features are never used anyway.
sl: Dva seznama v :guilabel:`Features` omogočata, da določite, katere funkcije so na voljo v Veyon Master. Posamezne funkcije lahko po potrebi onemogočite, tako da ustrezni gumbi in vnosi v kontekstnem meniju niso prikazani. To lahko pomaga poenostaviti uporabniški vmesnik, če se nekatere funkcije nikoli ne uporabljajo.

en: A feature can be moved from one list to the other by selecting it and clicking the respective button with the arrow icon. Alternatively a feature can simply be double-clicked to move it to the other list.
sl: Funkcijo lahko premaknete iz enega seznama v drugega, tako da jo izberete in kliknete ustrezni gumb s puščico. Druga možnost je, da jo preprosto dvakrat kliknete, da jo premaknete na drug seznam.

en: Grant access to every authenticated user (default)
sl: Dodeli dostop do vsakega preverjenega uporabnika (privzeto)

en: If the selected authentication scheme is sufficient (e.g. when using a key file authentication with restricted access to the key files), this option can be enabled. In this mode no further access control is performed.
sl: Če je izbrana shema za preverjanje pristnosti zadostna (npr. če uporabljate preverjanje pristnosti s ključnimi datotekami z omejenim dostopom do ključnih datotek), lahko to možnost omogočite. V tem načinu ni nadaljnje kontrole dostopa.

en: Restrict access to members of specific user groups
sl: Omejite dostop do članov določenih skupin uporabnikov

en: In this mode access to a computer is restricted to members of specific user groups. These authorized user groups can be configured in section :ref:`RefAuthorizedUserGroups`.
sl: V tem načinu je dostop do računalnika omejen na člane določenih skupin uporabnikov. Te pooblaščene skupine uporabnikov lahko konfigurirate v razdelku :ref:`RefAuthorizedUserGroups`.

en: Process access control rules
sl: Pravila za nadzor dostopa do procesov

en: This mode allows detailed access control based on user-defined access control rules and offers the greatest flexibility. However, its initial setup may be slightly more complicated and time-consuming, so you should choose one of the other two access control modes for initial testing.
sl: Ta način omogoča podroben nadzor dostopa na podlagi uporabniško določenih pravil za nadzor dostopa in ponuja največjo prilagodljivost. Vendar pa je lahko njegova začetna nastavitev nekoliko bolj zapletena in zamudna, zato morate za začetno testiranje izbrati enega od drugih dveh načinov nadzora dostopa.

en: User groups authorized for computer access
sl: Uporabniške skupine, pooblaščene za dostop do računalnika

en: Configuration of this access control mode is straightforward. The left list contains all user groups provided by the selected backend. By default these are all local user groups. If :ref:`LDAP/AD Integration <LDAP>` is configured, all LDAP user groups are displayed. You can now select one or more groups and move them to the right list using the corresponding buttons between the two lists. All members of each group in the right list can access the computer. Do not forget to transfer the configuration to all computers afterwards.
sl: Konfiguracija tega načina nadzora dostopa je enostavna. Na levem seznamu so vse uporabniške skupine, ki jih ponuja izbrana osnova. Privzeto so to vse lokalne uporabniške skupine. Če je :ref:`LDAP/AD Integration <LDAP>` konfiguriran, so prikazane vse skupine uporabnikov LDAP. Zdaj lahko izberete eno ali več skupin in jih premaknete na seznam desno z ustreznimi gumbi med dvema seznamoma. Vsi člani vsake skupine na seznamu pravic lahko dostopajo do računalnika. Ne pozabite pozneje prenesti konfiguracije na vse računalnike.

en: The :guilabel:`Test` button in the :guilabel:`Computer access control` section can be used to check whether a particular user is allowed to access a computer via the defined groups.
sl: Gumb :guilabel:`Test` v razdelku :guilabel:`Kontrola dostopa` lahko uporabite za preverjanje, ali ima določen uporabnik dostop do računalnika prek določenih skupin.

en: The setup of a ruleset for access control including use cases is described in detail in chapter :ref:`AccessControlRules`.
sl: Nastavitev nabora pravil za nadzor dostopa, vključno s primeri uporabe, je podrobno opisana v poglavju :ref:`AccessControlRules`.

en: Authentication keys
sl: Ključi preverjanja pristnosti

en: Key file directories
sl: Imeniki datoteke ključa

en: Public key file base directory
sl: Imenik datoteke z javnim ključem

en: **Default:** *%GLOBALAPPDATA%/keys/public*
sl: **Privzeto:** *%GLOBALAPPDATA%/keys/public*

en: Private key file base directory
sl: Imenik datoteke z zasebnim ključem

en: **Default:** *%GLOBALAPPDATA%/keys/private*
sl: **Privzeto:** *%GLOBALAPPDATA%/keys/private*

en: In the configuration page for the demo server, you can make some fine tunings to improve the performance of the demo mode. These settings should only be changed if the performance is not satisfactory or if only a small network bandwidth is available for data transfer.
sl: Na konfiguracijski strani za demonstracijski strežnik lahko naredite nekaj finih nastavitev, da izboljšate delovanje demonstracijskega načina. Te nastavitve je treba spremeniti le, če zmogljivost ni zadovoljiva ali če je za prenos podatkov na voljo le majhna pasovna širina omrežja.

en: This option can be used to set the interval between two screen updates. The smaller the interval, the higher the refresh rate and the smoother the screen transfer. However, a lower value leads to a higher CPU load and increased network traffic.
sl: S to možnostjo lahko nastavite interval med dvema posodobitvama zaslona. Čim manjši je interval, tem večja je hitrost osveževanja in bolj gladek je prenos zaslona. Nižja vrednost pa povzroči višjo obremenitev procesorja in večji omrežni promet.

en: **Default:** *100 ms*
sl: **Privzeto:** *100 ms*

en: Key frame interval
sl: Interval ključnega okvira

en: During a screen broadcast, only changed screen areas are sent to the client computers (incremental updates) in order to minimize the network traffic. These updates are performed individually and asynchronously for each client, so that after a while the clients may no longer run synchronously depending on bandwidth and latency. Therefore, complete screen contents (*key frames*) are transmitted at regular intervals, so that a synchronous image is displayed on all clients at the latest when the key frame interval expires. The lower the value, the higher the processor and network traffic.
sl: Med oddajanjem zaslona se na odjemalske računalnike pošljejo samo spremenjena območja zaslona (inkrementalne posodobitve), da se zmanjša omrežni promet. Te posodobitve se izvedejo posamično in asinhrono za vsakega odjemalca tako, da po določenem času odjemalci ne morejo več delovati sinhrono, odvisno od pasovne širine in latence. Zato se celotna vsebina zaslona (*ključni okvirji*) prenaša v rednih časovnih presledkih, tako da se sinhronizirana slika prikaže na vseh odjemalcih najkasneje, ko poteče interval ključa. Nižja kot je vrednost, večja je obremenitev procesorja in večji omrežni promet.

en: **Default:** *10 s*
sl: **Privzeto:** *10 s*

en: Memory limit
sl: Omejitev pomnilnika

en: All screen update data is stored by the demo server in an internal buffer and then distributed to clients. To prevent the internal buffer between two key frames from occupying too much memory due to too many incremental updates, the value specified here is used as a limit. This limit is a soft limit, so that if it is exceeded, a key frame update is attempted (even if the key frame interval has not yet expired), but the buffer still retains all data. The buffer is only reset when the double value is exceeded (hard limit). If there are repeated interruptions or delays while broadcasting a screen, this value should be increased.
sl: Vsi podatki o posodobitvah zaslona so shranjeni v demonstracijskem strežniku v notranjem medpomnilniku in nato razdeljeni strankam. Če želite preprečiti, da bi notranji vmesni pomnilnik med dvema ključnima okvirjema zasedel preveč pomnilnika zaradi prevelikih posodobitev, se tukaj navedena vrednost uporabi kot omejitev. Ta omejitev je mehka omejitev, tako da se, če je presežena, poskuša posodobiti ključni okvir (tudi če interval ključnega okvirja še ni potekel), vendar medpomnilnik še vedno ohrani vse podatke. Medtem ko je presežena dvojna vrednost (trda omejitev), se medpomnilnik ponastavi. Če se med oddajanjem zaslona ponavljajo prekinitve ali zamude, je treba to vrednost povečati.

en: **Default:** *128 MB*
sl: **Privzeto:** *128 MB*

en: All options for connecting Veyon to an LDAP-compatible server are described in detail in chapter :ref:`LDAP`.
sl: Vse možnosti povezovanja Veyona z LDAP-združljivim strežnikom so podrobno opisane v poglavju :ref:`LDAP`.

en: File transfer
sl: Prenos datoteke

en: Directories
sl: Imeniki

en: Options
sl: Možnosti

en: Network port
sl: Omrežna vrata

en: Environment variables
sl: Spremenljivke okolja

en: Veyon evaluates various optional environment variables allowing to override default settings for runtime settings such as session ID, log level and authentication keys to use.
sl: Veyon ocenjuje različne neobvezne spremenljivke okolja, ki omogočajo preglasitev privzetih nastavitev za nastavitve izvajanja, kot so ID seje, raven dnevnika in ključi za preverjanje pristnosti.

en: Authentication method
sl: Metoda overjanja

en: Network objects
sl: Omrežni objekti

en: Network object directory backend
sl: Imenik ozadja omrežnih objektov

en: Network object directory update interval
sl: Interval posodobitve imenika omrežnih objektov

en: User groups backend
sl: Ozadje skupin uporabnikov

en: Domain groups
sl: Skupine domene

en: Standard error output
sl: Standardni izhod napake

en: Windows event log
sl: Dnevnik dogodkov sistema Windows

en: Program version
sl: Različica programa

en: Remote connection notification
sl: Obvestilo o oddaljeni povezavi

en: System service
sl: Sistemska storitev

en: Firewall exception
sl: Izjeme požarnega zidu

en: Firewall
sl: Požarni zid

en: Windows firewall
sl: Požarni zid Windows

en: localhost
sl: lokalni gostitelj

en: External VNC server
sl: Zunanji VNC strežnik

en: Current location
sl: Trenutna lokacija

en: Computer thumbnail size
sl: Velikost računalniške sličice

en: Thumbnail size
sl: Velikost sličice

en: Empty locations
sl: Prazne lokacije

en: Computer filter
sl: Računalniški filter

en: Double click
sl: Dvoklik

en: Authorized user groups
sl: Pooblaščene skupine uporabnikov

en: Application data
sl: Podatki o aplikaciji

en: User profile directory
sl: Imenik uporabniškega profila

en: Home directory
sl: Domači imenik

en: Temporary files
sl: Začasne datoteke

en: Troubleshooting
sl: Odpravljanje težav

en: If you encounter interaction or connection problems between master and client computers you should always ensure that an identical Veyon configuration is used on all computers. To avoid problems in general it's recommended to automate the configuration transfer during :ref:`installation <AutoInstall>` or via the :ref:`CommandLineInterface` instead of importing the configuration manually using the Veyon Configurator. The configuration must also be transferred to all affected computers each time a change is made during troubleshooting.
sl: Če naletite na težave z medsebojnim delovanjem ali povezavo med glavnim in odjemalskim računalnikom, morate vedno zagotoviti, da bo na vseh računalnikih uporabljena identična konfiguracija Veyona. Da bi se izognili splošnim težavam, je priporočljivo avtomatizirati prenos konfiguracije med :ref:`installation <AutoInstall>` ali preko :ref:`CommandLineInterface` namesto ročnega uvažanja konfiguracije z Veyon konfiguratorjem. Konfiguracijo je treba prenesti tudi na vse prizadete računalnike vsakič, ko pride do spremembe med odpravljanjem težav.

en: Computers can't be accessed
sl: Do računalnikov ni mogoče dostopati

en: Networking problems
sl: Težave z omrežjem

en: First of all the general network connectivity of the computer should be checked. Use the utility ``ping`` (which is usually included with every operating system) to diagnose connectivity problems.
sl: Najprej je treba preveriti splošno omrežno povezljivost računalnika. Uporabite pripomoček ``ping`` (ki je običajno vključen v vsak operacijski sistem) za diagnosticiranje težav s povezljivostjo.

en: Problems with the Veyon Service
sl: Težave s storitvijo Veyon Service

en: Service and firewall settings
sl: Nastavitve storitev in požarnega zidu

en: If the service is running you have to ensure that it is listening for incoming connections on the correct network port. You can verify that on the local computer using ``telnet``:
sl: Če se storitev izvaja, morate zagotoviti, da posluša za dohodne povezave na ustreznih omrežnih vratih. To lahko preverite na lokalnem računalniku z uporabo ``telnet``:

en: has to indicate that the service is not (only) listening on ``localhost`` or ``127.0.0.1`` (status ``LISTEN`` or similar).
sl: sporočila, da storitev ni (samo) poslušana na ``localhost`` ali ``127.0.0.1`` (stanje ``POSLUŠAJ`` ali podobno).

en: Authentication settings
sl: Nastavitve preverjanja pristnosti

en: Settings for computer access control
sl: Nastavitve za nadzor dostopa do računalnika

en: Improperly configured :ref:`access control rules <AccessControlRules>` can also cause problems with accessing computers. It is necessary to always specify at least one rule to allow access under certain conditions. If this is ensured, a temporary test rule can be inserted at the end of the list for further debugging. This rule should be configured so that the option :guilabel:`Always process rule and ignore conditions` is enabled and the action :guilabel:`Allow access` is selected. This rule can then be moved up in the rule list step by step until the test returns the desired positive results and the access works. The access rule located directly below the test rule is then the cause for the access denial and can be examined more closely and corrected accordingly. Don't forget to remove the test rule afterwards to prevent unauthorized access.
sl: Nepravilno konfigurirana :ref:`access control rules <AccessControlRules>` lahko povzročijo tudi težave z dostopom do računalnikov. Potrebno je vedno določiti vsaj eno pravilo, ki dovoljuje dostop pod določenimi pogoji. Če je to zagotovljeno, lahko začasno preskusno pravilo vstavimo na konec seznama za nadaljnje odpravljanje napak. To pravilo je treba konfigurirati tako, da je omogočena možnost :guilabel:`Always process rule and ignore conditions` in je izbrano dejanje :guilabel:`Allow access`. To pravilo se lahko nato premakne navzgor po seznamu pravil korak za korakom, dokler test ne vrne želenih pozitivnih rezultatov in dostopa. Pravilo dostopa, ki se nahaja neposredno pod preskusnim pravilom, je potem razlog za zavrnitev dostopa in ga je mogoče natančneje pregledati in ustrezno popraviti. Ne pozabite odstraniti testnega pravila, da preprečite nepooblaščen dostop.

en: Settings are not correctly saved/loaded
sl: Nastavitve niso pravilno shranjene / naložene

en: After updating to a new version of Veyon it may happen in rare cases that some configuration keys are inconsistent and need to be recreated. This can result in settings not being saved or reloaded correctly, such as the builtin location and computer information. In this case the :ref:`configuration should be reset <ConfigReset>` and rebuilt based on the default values.
sl: Po posodobitvi nove različice Veyona se lahko v redkih primerih zgodi, da so nekateri konfiguracijski ključi nedosledni in jih je treba ponovno ustvariti. To lahko povzroči, da se nastavitve ne shranijo ali ponovno naložijo pravilno, na primer vgrajena lokacija in informacije o računalniku. V tem primeru je treba :ref:`configuration should be reset <ConfigReset>` in obnoviti na podlagi privzetih vrednosti.

en: Locations and computers from LDAP directory are not displayed in Veyon Master
sl: Lokacije in računalniki iz imenika LDAP niso prikazani v Veyon Master

en: Please make sure that:
sl: Prosimo, prepričajte se, da:

en: the :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>` on configuration page :guilabel:`General` is set to *LDAP Basic* or *LDAP Pro*
sl: :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>` na konfiguracijski strani :guilabel:`General` je nastavljena na *LDAP Basic* ali *LDAP Pro*

en: LDAP integration tests :guilabel:`List all entries of a location` and :guilabel:`List all locations` are successful and return proper objects
sl: Preskusi integracije LDAP :guilabel:`List all entries of a location` in : :guilabel:`List all locations` so uspešni in vrne ustrezne objekte

en: on the configuration page :guilabel:`Master` all options for fine-tuning the behavior are set to their default values
sl: na konfiguracijski strani :guilabel:`Master` so vse možnosti za fino nastavitev obnašanja nastavljene na privzete vrednosti

en: Selecting current location automatically doesn't work
sl: Samodejno izbiranje trenutne lokacije ne deluje

en: If the :ref:`option automatically selecting the current location <RefAutoSelectLocation>` is activated, but has no effect when starting Veyon Master, you should first make sure that the master computer is also listed as a computer for the respective room in the :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>`.
sl: Če je aktivirana možnost :ref:`option automatically selecting the current location <RefAutoSelectLocation>`, vendar nima učinka pri zagonu Veyon Master, se najprej prepričajte, da je glavni računalnik naveden tudi kot računalnik za ustrezno sobo v:ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>`.

en: If the function does not work as desired despite correct DNS setup, in the second step the :ref:`log level <RefLoglevel>` can be set to the highest value (*Debug messages and everything else*). After restarting Veyon Master, you can search the log file ``VeyonMaster.log`` in the :ref:`log file directory <RefLogFileDirectory>` for further error causes. The lines with the messages *"initializing locations"* and *"found locations"* indicate which host names and IP addresses were used to determine the location and which locations were eventually determined on the basis of these information.
sl: Če funkcija kljub pravilni nastavitvi DNS ne deluje po želji, lahko v drugem koraku nastavite :ref:`log level <RefLoglevel>` na najvišjo vrednost (*Sporočila za odpravljanje napak in vse ostalo*). Po ponovnem zagonu Veyon Master lahko v dnevniku datoteke ``VeyonMaster.log`` iščete v :ref:`log file directory <RefLogFileDirectory>` za nadaljnje vzroke napak. Vrstice s sporočili *"inicializacijske lokacije"* in *"najdene lokacije"* označujejo, katera imena gostiteljev in naslovi IP so bili uporabljeni za določanje lokacije in katere lokacije so bile na podlagi teh informacij določene.

en: Screen lock can be bypassed via Ctrl+Alt+Del
sl: Zaklepanje zaslona je mogoče obiti s Ctrl+Alt+Del

en: To completely block all keystrokes and keyboard shortcuts in screen lock mode, you must restart your computer after installing Veyon on Windows. Without a restart, the Veyon-specific driver for input devices is not yet active and keystrokes cannot be intercepted.
sl: Če želite blokirati vse pritiske na tipke in bližnjice na tipkovnici v načinu zaklepanja zaslona, morate po namestitvi naprave Veyon v sistemu Windows ponovno zagnati računalnik. Brez ponovnega zagona gonilnik za vhodne naprave, specifičen za Veyon, še ni aktiven, zato se pritiski tipk ne morejo prestreči.

en: on the configuration page :guilabel:`Service` the firewall exception is enabled on the master computer or a third party firewall is configured to allow incoming connections to TCP port ``11400``
sl: na konfiguracijski strani :guilabel:`Service` je omogočena izjema požarnega zidu na glavnem računalniku ali pa je požarni zid tretje osebe konfiguriran tako, da dovoli vhodne povezave na TCP vratih ``11400``

en: Veyon Server crashes with XIO or XCB errors on Linux
sl: Veyon strežnik na Linux se zruši z napakami XIO ali XCB

en: There are known issues with specific KDE and Qt versions on Linux causing the Veyon Server to crash. This affects several other VNC server implementations as well. If you're affected by such crashes consider upgrading KDE/Qt. As a last resort you can disable the X Damage extension in the VNC server configuration. This will however decrease overall performance and increase the CPU load.
sl: Obstajajo znane težave s specifičnimi različicami KDE in Qt v Linuxu, ki povzročajo zrušitev strežnika Veyon. To vpliva tudi na več drugih implementacij strežnika VNC. Če vas takšne zrušitve prizadenejo, razmislite o nadgradnji KDE/Qt. Kot zadnjo možnost lahko onemogočite razširitev X Damage v konfiguraciji strežnika VNC. To pa bo zmanjšalo celotno zmogljivost in povečalo obremenitev procesorja.

en: Debugging
sl: Razhroščevanje

en: Error analysis
sl: Analiza napak

en: Error correction
sl: Popravljanje napak

en: Connectivity problems
sl: Težave s povezljivostjo
