Veyon 4.9.1 - en to sr translation catalogue (512 entries)

en: Access control rules
sr: Pravila kotrole pristupa

en: Introduction
sr: Uvod

en: Access control rules can be used to provide detailed control over which users can access specific computers under specific circumstances. In the following, the term *rule* is used as a synonym for *access control rule*.
sr: Pravila kontrole pristupa mogu se koristiti za pružanje potpune detaljne kontrole koji korisnici mogu da pristupe određenim kompjuterima pod određenim okolnostima. U nastavku se izraz *rule* koristi kao sinonim za *access control rule*.

en: When a user attempts to access a computer, the defined access control rules are processed one after another until all conditions of a rule apply. As soon as all activated conditions of a rule apply, no further rules are processed and the stored action is executed (exception: rule is disabled).
sr: Kada korisnik pokušava pristupiti kompjuteru, definisana pravila kontrole pristupa obrađuju se jedno za drugim sve dok se ne primene svi uslovi pravila. Čim se primene svi aktivirani uslovi pravila, daljnja pravila se ne obrađuju i pohranjena radnja se izvršava (izuzetak: pravilo je onemogućeno).

en: The rules can be configured through the Veyon Configurator on the configuration page :ref:`ConfAccessControl` in section :guilabel:`Access control rules`. The rules list is empty by default. In this case, all access attempts are denied since there is no rule that explicitly allows access. This means that at least one rule must be defined that allows access under certain conditions.
sr: Pravila se mogu konfigurisati putem Veion Configurator-a na konfiguracijskoj stranici: ref: `ConfAccessControl` u odeljku: guilabel:` Pravila kontrole pristupa`. Lista pravila je podrazumevano prazna. U ovom slučaju su svi pokušaji pristupa odbijeni jer ne postoji pravilo koje izričito dozvoljava pristup. To znači da se mora definisati barem jedno pravilo koje omogućava pristup pod određenim uslovima.

en: Add and modify rules
sr: Dodaj i promeni pravila

en: Upon clicking the button :guilabel:`+` a dialog opens which allows the creation of a new rule. Existing rules can be opened or edited by double-clicking them or by clicking the button with the pen symbol.
sr: Nakon klika na dugme: guilabel: `+` otvara se dijalog koji omogućava kreiranje novog pravila. Postojeća pravila se mogu otvoriti ili urediti dvostrukim klikom na njih ili klikom na dugme sa simbolom olovke.

en: A rule basically consists of general settings, conditions and an action that is executed when all conditions apply. The dialog is divided into three sections. The meanings of the individual options in the various dialog sections are explained below.
sr: Pravilo se u osnovi sastoji od opštih postavki, uslova i radnje koja se izvršava kada se primenjuju svi uslovi. Dijalog je podeljen u tri dela. Značenja pojedinih opcija u različitim odeljcima dijaloga objašnjena su u nastavku.

en: General
sr: Opšte

en: A name for the rule should be defined in input field :guilabel:`Rule name` first. The name is later used to identify the rule and is displayed in the rules list. For documentation purposes an optional description can be added to the :guilabel:`Rule description` input field.
sr: Naziv pravila treba da bude definisan u polju za unos :guilabel:`Rule name` prvo. Ime se kasnije koristi za identifikaciju pravila i prikazuje se u listi pravila. Za potrebe dokumentacije opcionalni opis može se dodati u polje za unos :guilabel:`Rule description`.

en: The option :guilabel:`Always process rule and ignore conditions` causes the conditions set below not to be examined for rule processing and the set action is always executed. This particularly useful for fallback rules at the bottom of the rules list, where you can specify that the logged on user is asked for permission if no other rules apply.
sr: Opcija :guilabel: „Uvek obrađuj pravilo i ignoriši uslove“ uzrokuje da se dole navedeni uslovi ne pregledaju za obradu pravila i zadata radnja je uvek izvršena. Ovo je posebno korisno za rezervna pravila na dnu liste pravila, gde možete navesti da se prijavljeni korisnik traži dozvolu ako se ne primjenjuju druga pravila.

en: You can use the :guilabel:`Invert all conditions` option to determine that all activated conditions are inverted before evaluation, meaning that activated conditions must not apply. For example, if the condition *No user logged on* is activated, the rule only applies if one or more users are logged on. If a condition is configured so that a user must be a member of a specific group, the rule only applies, if the said user is *not* a member of the group.
sr: Možete da koristite opciju :guilabel: `Invert all conditions` da biste utvrdili da su svi aktivirani uslovi preokrenuti pre procene, što znači da aktivirani uslovi ne smeju da važe. Na primer, ako je uslov *Korisnik nije prijavljen* aktiviran, pravilo se primenjuje samo ako je jedan ili više korisnika prijavljeno. Ako je uslov konfigurisan tako da korisnik mora biti član određene grupe, pravilo se primjenjuje samo ako je navedeni korisnik *nije* član grupe.

en: Conditions
sr: Uslovi

en: For a rule to be processed, one or more conditions must apply.
sr: Da bi se neko pravilo obradilo, mora se primeniti jedan ili više uslova.

en: User is member of group
sr: Korisnik je član grupe

en: With this condition you can define that either the accessing or the locally logged on user must be a member of a specific group. The desired group can be chosen. If no or only wrong groups are selectable, the *User groups backend* under the general settings for :ref:`ComputerAccessControl` may have to be adjusted.
sr: Uz ovaj uvjet možete definisati da korisnik ili korisnik koji je lokalno prijavljen moraju biti članovi određene grupe. Može se izabrati željena grupa. Ako se ne mogu izabrati nijedna ili samo pogrešne grupe, *Pomoćne korisničke grupe* pod opštim podešavanjima za: ref: `ComputerAccessControl` možda će biti potrebno podesiti.

en: Computer is located at
sr: Računar se nalazi na

en: With this condition you can define that either the accessing or the local computer has to be located at a specific location. The desired location can be chosen. If no or only wrong locations are selectable the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` has to be adjusted.
sr: Uz ovaj uslov možete definisati da se ili pristupni ili se lokalni kompjuter mora nalaziti na određenoj lokaciji. Željena lokacija može biti izabrana. Ako se ne mogu odabrati nijedne ili samo pogrešne lokacije, mora se prilagoditi: ref: `RefNetvorkObjectDirectori`.

en: Accessing computer and local computer are at the same location
sr: Pristupni računar i lokalni računar su na istoj lokaciji

en: With this condition you can determine that the accessing computer and the local computer have to be located at the same location. This can for example be used to prevent teachers from accessing computers in different classroom.
sr: Uz ovaj uslov možete odrediti da se kompjuter koji pristupa i lokalni kompjuter mora biti smješten na istoj lokaciji. Ovo se, na primer, može koristiti za sprečavanje nastavnika da pristupe kompjuterima u različitim učionicama.

en: Accessing computer is localhost
sr: Pristup kompjuteru je lokalni

en: If this condition is enabled, the rule applies only if the accessing computer is the local computer. This ensures for example that teachers can access the local Veyon Service. This access is necessary for the Veyon Master to execute specific functions via the Veyon Service (e.g. the server for demo mode).
sr: Ako je ovo stanje omogućeno, pravilo se primenjuje samo ako je računar kojem se pristupa lokalni računar. Ovo osigurava, na primer, da nastavnici mogu da pristupe lokalnom Veyon Service. Ovaj pristup je potreban da bi Veyon Master izvršio određene funkcije putem Veyon Service (npr. server za demo režim).

en: Accessing user has one or more groups in common with local (logged on) user
sr: Korisnik koji ima pristup ima jednu ili više grupa zajedničkih s lokalnim (prijavljenim) korisnikom

en: You can use this condition to specify that the accessing and the local user have to be members of at least one common group, for example a user group for a class or a seminar.
sr: Možete koristiti ovaj uslov da odredite da pristupni i lokalni korisnik moraju biti članovi najmanje jedne zajedničke grupe, na primer korisničke grupe za predavanje ili seminar.

en: Accessing user is logged on user
sr: Pristupni korisnik je prijavljen

en: As an alternative to the condition *accessing computer is localhost* you can also allow a user to access his own sessions. This condition must be activated for this purpose.
sr: Kao alternativa stanju *accessing computer is localhost*, možete takođe dozvoliti korisniku pristup sopstvenim sesijama. Ovaj uslov mora biti aktiviran u tu svrhu.

en: Accessing user is already connected
sr: Pristupni korisnik je već povezan

en: In conjunction with the condition *Accessing computer and local computer are at the same location* an extended ruleset can be created allowing access to computer at other locations under certain conditions. This includes the possibility to access a computer if the accessing user is already connected. For example, if the teacher logs on to a teacher computer in room A and B simultaneously and displays the computers of room B displayed in Veyon Master, the computers in room B have a connection from the teacher. Then the teacher can also access room B from Veyon Master in room A if this condition is activated with an allow action.
sr: Zajedno sa uslovom *Accessing computer and local computer are at the same location* može se kreirati prošireni skup pravila koji omogućava pristup računaru na drugim lokacijama pod određenim uslovima. Ovo uključuje mogućnost pristupa računaru ako je korisnik koji je pristupio već povezan. Na primer, ako se nastavnik istovremeno prijavi na učiteljski računar u sobi A i B istovremeno i prikaže računare sobe B prikazane u Veyon Master-u, računari u sobi B imaju vezu sa nastavnikom. Tada nastavnik može pristupiti i sobi B iz Veyon Master-a u sobi A ako se ovaj uslov aktivira sa dozvoljenom akcijom.

en: No user logged on
sr: Nijedan korisnik nije prijavljen

en: This condition determines how a computer can be accessed when no user is logged on. For easier computer administration, it can be helpful to always be able to access a computer when no user is logged on.
sr: Ovaj uslov određuje kako se računaru može pristupiti ako nijedan korisnik nije prijavljen. Radi lakše administriranja računara, može biti korisno da uvek možete da pristupite računaru kada nijedan korisnik nije prijavljen.

en: Action
sr: Akcija

en: If all the enabled conditions of a rule apply, a specific action is performed with respect to computer access. You can define this action in section :guilabel:`Action`:
sr: Ako se primenjuju svi omogućeni uslovi nekog pravila, izvodi se određena radnja u vezi s pristupom računaru. Možete definisati ovu radnju u odeljku :guilabel: `Action ':

en: Allow access
sr: Dozvoli pristup

en: Access to a computer is allowed and further rules are not processed. If there is a rule in the rules list below that would deny access, access is still allowed. There must be at least one rule with this action.
sr: Pristup računaru je dozvoljen i daljnja pravila se ne obrađuju. Ako na donjem spisku pravila postoji neko pravilo koje bi zabranilo pristup, pristup je i dalje dozvoljen. Mora postojati barem jedno pravilo kod ove akcije.

en: Deny access
sr: Odbi pristup

en: Access to a computer is denied and further rules are not processed. If there is a rule in the rules list below that would allow access, access is still denied.
sr: Pristup računaru je uskraćen i daljnja pravila se ne obrađuju. Ako na donjem spisku pravila postoji neko pravilo koje bi omogućilo pristup, pristup je i dalje onemogućen.

en: Ask logged on user for permission
sr: Pitajte prijavljenog korisnika za dozvolu

en: This action displays a dialog on the computer that allows the logged-in user to choose whether to allow or deny access. No further rules are processed regardless of the user's decision.
sr: Ova radnja prikazuje dijalog na računaru koji omogućava prijavljenom korisniku da odabere da li će dozvoliti ili odbiti pristup. Daljnja pravila se ne obrađuju bez obzira na odluku korisnika.

en: None (rule disabled)
sr: Nema (pravilo onemogućeno)

en: This action makes the rule being ignore. Access control will be continued by processing the next rule. This option can be used to create an inactive dummy entry to visually subdivide the rules list.
sr: Ovom radnjom se pravilo ignoriše. Kontrola pristupa će se nastaviti obradom sledećeg pravila. Ova opcija se može koristiti za kreiranje neaktivnog lažnog unosa za vizuelnu podelu liste pravila.

en: By clicking the :guilabel:`OK` button the rule and the changes made are accepted and the dialog is closed.
sr: Klikom na dugme :guilabel: `OK` pravilo i promene su prihvaćene i dijalog je zatvoren.

en: Sorting rules
sr: Pravila sortiranja

en: The defined access control rules are processed one after the other in the order of the list. The action of the first matching rule is executed, even if subsequent rules would also apply and lead to a different action.
sr: Definisana pravila kontrole pristupa obrađuju se jedno za drugim redosledom liste. Akcija prvog podudarnog pravila  se izvršava, čak i ako bi se primenila naknadna pravila i dovela do druge radnje.

en: All rules can be reordered via the buttons with the arrow symbols. Rules that should fundamentally prevent or allow access based on certain criteria should be placed as high up as possible. Rules to cover special cases can follow below. Rules for the implementation of fallback behaviour should be at the bottom.
sr: Sva pravila se mogu presložiti preko tastera sa simbolima strelice. Pravila koja bi u osnovi trebalo da spreče ili omoguće pristup na osnovu određenih kriterijuma treba postaviti prva u nizu. Pravila koja pokrivaju posebne slučajeve mogu se pridodati u nastavku. Pravila za sprovođenje rezervnog ponašanja trebaju biti na dnu.

en: Logical concatenation of rules
sr: Logično spajanje pravila

en: If more than one condition is activated in a rule, *each* condition must apply for the rule to be applied (logical AND). If only one of several rules should apply (logical OR), several access control rules must be defined.
sr: Ako je u pravilu aktivirano više uslova, *each* uslov mora da se prijavi da bi se pravilo primenjivalo (logičko I). Ako treba primeniti samo jedno od nekoliko pravila (logičko ILI), mora se definisati nekoliko pravila kontrole pristupa.

en: With basic knowledge of Boolean algebra, the option *Invert all conditions* can be used as negation operator in conjunction with inverted actions to model extended scenarios. For example, if a user must be a member of two specific groups to allow access to a computer, two separate rules can be created that deny access, if the user is *not* a member of either group.
sr: Uz osnovno poznavanje Boolean algebra-logičke algebre, opcija *Invert all conditions* može se koristiti kao operator negacije u kombinaciji sa invertiranim akcijama za modeliranje proširenih scenarija. Na primer, ako korisnik mora biti član dve određene grupe da bi omogućio pristup računaru, mogu se stvoriti dva odvojena pravila koja uskraćuju pristup, ako korisnik, *not*, nije član ni jedne grupe.

en: If there is no matching access control rule so that all activated conditions apply, access is denied and the connection is closed. This prevents an attacker from being accidentally allowed access due to an incomplete ruleset.
sr: Ako ne postoji odgovarajuće pravilo kontrole pristupa tako da se primenjuju svi aktivirani uslovi, pristup je odbijen i veza je zatvorena. Ovo sprečava da napadaču ne bude slučajno dozvoljen pristup zbog nepotpunog skupa pravila.

en: Testing a ruleset
sr: Skup pravila testiranja

en: In section :guilabel:`Computer access control` the configured ruleset can be checked with various scenarios using the :guilabel:`Test` button. In the test dialog you can enter the parameters to simulate a scenario. With the button :guilabel:`OK` the rules are processed with the given parameters and a message with the test result is displayed.
sr: U odeljku  :guilabel:`Computer access control`, konfigurisani skup pravila može se proveriti sa različitim scenarijima pomoću :guilabel:`Test` tastera. U testnom dijalogu možete unijeti parametre za simuliranje scenarija. Pomoću dugmeta :guilabel:`OK` pravila se obrađuju sa datim parametrima i prikazuje se poruka sa rezultatom testa.

en: Access control
sr: Pristup kontroli

en: Computer access control
sr: Kontrola pristupa računaru

en: Ruleset
sr: Skup pravila

en: Computer access rules
sr: Pravila pristupa računaru

en: Fallback access rule
sr: Rezervno pravilo pristupa

en: Access control rule condition
sr: Uslov pravila kontrole pristupa

en: Access control rule action
sr: Akcija pravila kontrole pristupa

en: Negation operator
sr: Operator negacije

en: Inverse rule
sr: Obrnuto pravilo

en: Inverse condition
sr: Obrnuti uslov

en: Command line interface
sr: Interfejs komandne linije

en: If the program is called with the ``help`` parameter, a list of all available modules is displayed. The list can vary depending on the installed Veyon plugins:
sr: Ako se program poziva pomoću parametra "help", prikazuje se lista svih dostupnih modula. Lista može varirati u zavisnosti od instaliranih Veyon dodataka:

en: Each CLI module supports the ``help`` command, so that a list of all available commands can be displayed for each module. Sample output for the ``config`` module:
sr: Svaki CLI modul podržava naredbu "help" tako da se za svaki modul može prikazati lista svih dostupnih naredbi. Uzorak izlaza za "config" modul:

en: For some modules the ``help`` command can be supplied with a command name as an additional argument to get specific help for a command:
sr: Za neke module naredba "help" može se dobiti sa imenom naredbe kao dodatni argument da bi se dobila posebna pomoć za naredbu:

en: Authentication key management
sr: Upravitelj ključa za provjeru atentifikacije

en: The ``authkeys`` module allows the management of authentication keys so that common operations such as importing an authentication key or assigning a user group can be automated easily.
sr: Modul "authkeys" omogućava upravljanje ključevima za autentifikaciju tako da se uobičajene operacije poput uvoza ključa za autentifikaciju ili dodeljivanja korisničke grupe mogu biti lako automatizovane

en: The ``<KEY>`` parameter always refers to a key name consisting of a name identifier and a type, e.g. ``teacher/public``. A name identifier must consist of letters only. The type has to be either ``private`` or ``public``.
sr: Parametar "<KEY>" se uvek odnosi na ime ključa koji se sastoji od identifikatora imena i vrste, npr. "nastavnik/javni". A name identifier must consist of letters only. Identifikator imena mora se sastojati samo od slova. Tip mora biti "privatni" ili "javni".

en: This command creates a authentication key pair with name <NAME> and saves private and public key to the configured key directories. The parameter must be a name for the key, which may only contain letters.
sr: Ova naredba stvara par ključeva za autentifikaciju sa imenom <NAME> i sprema privatni i javni ključ u konfigurirane direktorijume ključeva. Parametar mora biti ime ključa koji može sadržavati samo slova.

en: This command deletes the authentication key <KEY> from the configured key directory. Please note that a key can't be recovered once it has been deleted.
sr: Ova naredba briše ključ za proveru autentičnosti <KEY> iz konfiguracionog direktorija ključeva. Imajte na umu da ključ nije moguće vratiti nakon što ga izbrišete.

en: This command exports the <KEY> to <FILE> authentication key. If <FILE> is not specified a name will be constructed from name and type of <KEY>.
sr: Ova komanda izvozi <KEY> u <FILE> ključ autentifikacije. Ako <FILE> nije određeno ime će biti konstruisano iz imena i tipa od <KEY>.

en: This command extracts the public key part from the private key <KEY> and saves it as the associated public key. When setting up another master computer, it is therefore sufficient to transfer the private key only. The public key can then be extracted.
sr: Ova naredba izvlači deo javnog ključa iz privatnog ključa <KEY> i čuva ga kao pridruženi javni ključ. Pri podešavanju drugog glavnog računara dovoljno je prenijeti samo privatni ključ. Javni ključ se zatim može izvući.

en: This command imports the authentication key <KEY> from <FILE>. If <FILE> is not specified a name will be constructed from name and type of <KEY>.
sr: Ova komanda uvozi autentičnost ključa <KEY> od <FILE>.Ako <FILE> nije specifičan ime će biti konstruisano od imena i tipa <KEY>.

en: This command lists all available authentication keys in the configured key directory. If the ``details`` option is specified a table with key details will be displayed instead. Some details might be missing if a key is not accessible e.g. due to the lack of read permissions.
sr: Ova naredba navodi sve dostupne ključeve za autentifikaciju u konfiguriranom direktorijumu ključeva. Ako je navedena opcija "details", umesto nje će se prikazati tabela sa ključnim detaljima. Neki detalji možda nedostaju ako ključ nije dostupan, npr. zbog nedostatka dozvola za čitanje.

en: This command adjusts file access permissions to <KEY> so that only the user group <ACCESS GROUP> has read access to it.
sr: Ova naredba prilagođava dozvole za pristup datoteci na <KEY> tako da samo korisnička grupa <ACCESS GROUP> ima pristup čitanja istoj.

en: Configuration management
sr: Upravitelj konfiguracijom

en: The local Veyon configuration can be managed using the ``config`` module. Both the complete configuration as individual configuration keys can be read or written.
sr: Lokalnom Veyon konfiguracijom može se upravljati pomoću modula "config". Oba kompletna konfiguracija kao pojedinačni konfiguracioni ključevi mogu se čitati ili pisati.

en: This command resets the entire local configuration by deleting all configuration keys. Use this command to recreate a defined state without old settings before importing a configuration.
sr: Ova naredba resetira celu lokalnu konfiguraciju brisanjem svih konfiguracijskih ključeva. Ovom naredbom ponovo stvarate definisano stanje bez starih postavki pre uvoza konfiguracije.

en: This command exports the local configuration to a file. The name of the destination file must be specified as an additional parameter:
sr: Ova naredba izvozi lokalnu konfiguraciju u datoteku. Naziv odredišne datoteke mora biti naveden kao dodatni parametar:

en: This command imports a previously exported configuration file into the local configuration. The name of the configuration file to be imported must be specified as an additional argument:
sr: Ova naredba uvozi prethodno izvezenu konfiguracijsku datoteku u lokalnu konfiguraciju. Ime konfiguracione datoteke koja se uvozi mora biti navedena kao dodatni argument:

en: This command shows a list of all configuration keys and their corresponding values. This way you can get the names of the configuration keys in order to read or write them individually via the ``get`` or ``set`` commands. When additionally specifying ``defaults`` the default value for each configuration key is printed instead of the actual configured value. Alternatively the data types of the configuration keys can be inspected by specifying ``types``.
sr: Ova naredba prikazuje listu svih konfiguracionih ključeva i njihovih odgovarajućih vrednosti. Na ovaj način možete dobiti imena konfiguracijskih ključeva kako biste ih pojedinačno pročitali ili upisali pomoću komandi "get" ili "set". Kada dodatno navedete "defaults", štampa se zadana vrednost za svaki konfiguracioni ključ umesto trenutne konfigurisane vrednosti. Alternativno tipovi podataka konfiguracionih ključeva mogu se pregledati navođenjem "types".

en: This command allows reading a single configuration key. The name of the key must be supplied as a parameter.
sr: Ova naredba omogućava čitanje jednog konfiguracijskog ključa. Naziv ključa mora biti naveden kao parametar.

en: This command can be used to write a single configuration key. The name of the key and the desired value must be passed as additional arguments:
sr: Ova naredba se može koristiti za pisanje jednog konfiguracijskog ključa. Naziv ključa i željena vrednost moraju se dodati kao dodatni argumenti:

en: With this command a single configuration key can be deleted, i.e. Veyon then uses the internal default value. The name of the key must be passed as an additional argument:
sr: Pomoću ove naredbe jedan konfiguracioni ključ se može izbrisati, tj. Veyon tada koristi unutrašnju zadanu vrednost. Naziv ključa mora se dodati kao dodatni argument:

en: With this command the configuration of Veyon and all plugins can be updated and saved. This may be necessary if settings or configuration formats have changed due to program or plugin updates.
sr: Ovom naredbom konfiguracija Veyon-a i svih dodataka može se ažurirati i sačuvati. Ovo može biti potrebno ako su se postavke ili konfiguracioni formati promenili zbog ažuriranja programa ili dodatka.

en: Feature control
sr: Kontrola funkcija

en: The commands available in the ``ldap`` module are documented in section :ref:`LDAPCLI` in chapter :ref:`LDAP`.
sr: Naredbe dostupne u modulu ``ldap`` dokumentuju se u odeljku ref:`LDAPCLI` u poglavlju :ref:`LDAP`.

en: Network object directory
sr: Mrežni direktorijum objekata

en: As described in the section :ref:`ConfLocationsAndComputers`, Veyon provides a built-in network object directory that can be used when no LDAP server is available. This network object directory can be managed in the Veyon Configurator as well as on the command line. Certain operations such as CSV import are currently only available on the command line. For most commands, a detailed description with examples is available in the command-specific help. The following commands can be used in the ``networkobjects`` module:
sr: Kao što je opisano u odeljku :ref:`ConfLocationsAndComputers`, Veyon pruža ugrađeni direktorij mrežnih objekata koji se može koristiti kada nije dostupan LDAP server. Ovim direktorijom mrežnih objekata može se upravljati u Veyon Configurator-u, kao i u komandnoj liniji. Određene operacije kao što je uvoz CSV-a trenutno su dostupne samo u komandnoj liniji. Za većinu naredbi detaljan opis sa primerima dostupan je u pomoći specifičnoj za komande. Sledeće naredbe se mogu koristiti u modulu ``networkobjects`:

en: This command adds an object, where ``<TYPE>`` can be ``location`` or ``computer``. ``<PARENT>`` can be specified as name or UUID.
sr: Ova komanda dodaje objekt, gde ``<TYPE>`` može biti ``location`` ili ``computer``. ``<PARENT>`` se može navesti kao ime ili UUID.

en: This command resets the entire network object directory, i.e. all locations and computers are removed. This operation is particularly useful before any automated import.
sr: Ova naredba resetira celokupni mrežni direktorij objekata, tj. uklanjaju se sve lokacije i računari. Ova operacija je posebno korisna pre bilo kog automatizovanog uvoza.

en: This command outputs the complete network object directory as a flat table. Each property such as object UID, type or name is displayed as a separate column.
sr: Ova naredba prikazuje kompletnu mrežnu mapu objekata kao ravnu tablicu. Svako svojstvo, poput UID-a objekta, tipa ili imena, prikazuje se kao posebna kolona.

en: When using this command in batch files or through scheduled tasks on Windows make sure to properly escape the percent sign, i.e. use ``%%type%%`` instead of ``%type%``. Otherwise the individual parts of the format strings will be treated as environment variables and substituted with empty strings in most cases. This will lead to unexpected parse errors.
sr: Kada koristite ovu naredbu u batch datotekama ili kroz zakazane zadatke u Windows provjerite je li pravilno izbjegao znak postotka, tj. koristite ``%%type%%`` umesto ``%type%``. U suprotnom će se pojedini delovi stringova formata u većini slučajeva tretirati kao promenljive okoline i zameniti ih praznim nizovima. To će dovesti do neočekivanih grešaka pri raščlanjivanju.

en: This command can be used to import a text file into the network object directory. The processing of the input data can be controlled via a format string or a regular expression containing placeholder variables. This way both CSV files and other types of structured data can be imported. Valid variables are ``%type%``, ``%name%``, ``%host%``, ``%mac%`` and ``%location%``. Various examples are given in the command help (``veyon-cli networkobjects help import``).
sr: Ova naredba se može koristiti za uvoz tekstualne datoteke u direktorij mrežnih objekata. Obrada ulaznih podataka može se kontrolisati putem string formata ili regularnog izraza koji sadrži placeholder promenljive. Na ovaj način se mogu uvesti i CSV datoteke i druge vrste strukturiranih podataka. Važeće promenljive su ``%type%``, ``%name%``, ``%host%``, ``%mac%`` i ``%location%``. U naredbi help nalaze se različiti primeri (``veyon-cli networkobjects help import``).

en: This command prints the complete network object directory as a formatted list. Unlike the ``dump`` command, the hierarchy of locations and computers is represented by appropriate formatting.
sr: Ova naredba štampa kompletnu mrežnu mapu objekata kao formatiranu listu. Za razliku od ``dump`` naredbe, hijerarhija lokacija i računara predstavljena je odgovarajućim oblikovanjem.

en: This command removes the specified object from the directory. OBJECT can be specified by name or UUID. Removing a location will also remove all related computers.
sr: Ova naredba uklanja navedeni objekt iz direktorija. OBJECT se može specificirati imenom ili UUID-om. Ako uklonite lokaciju, takođe ćete ukloniti sve povezane računare.

en: Power
sr: Palenje

en: This command broadcasts a Wake-on-LAN (WOL) packet to the network in order to power on the computer with the given MAC address.
sr: Ova komanda emituje Wake-on-LAN (WOL) paket na mreži da bi bio uključen kompjuter sa datom MAC adresom.

en: Remote access
sr: Udaljeni pristup

en: The ``remoteaccess`` module provides functions for a graphical remote access to computers. These are the same functions that can be accessed from the Veyon Master. The function provided by the command line tool can be used for example to create an program shortcut for direct access to a specific computer.
sr: Modul ``remoteaccess`` pruža funkcije za grafički daljinski pristup računarima. To su iste funkcije kojima se može pristupiti iz Veyon Master-a. Funkcija koju pruža alat naredbenog retka može se koristiti na primer za kreiranje programske prečice za direktan pristup određenom računaru.

en: This command opens a window with the remote control function that can be used to control a remote computer. The computer name or IP address (and optionally the TCP port) must be passed as an argument:
sr: Ova naredba otvara prozor sa funkcijom daljinskog upravljanja koja se može koristiti za kontrolu udaljenog računara. Ime računara ili IP adresa (i opciono TCP port) moraju biti navedeni kao argument:

en: This command opens a window with the remote view function to monitor a remote computer. In this mode the screen content is displayed in real time, but interaction with the computer is not possible until the corresponding button on the tool bar has been clicked. The computer or IP address (and optionally the TCP port) has to be passed as an argument:
sr: Ova naredba otvara prozor sa funkcijom daljinskog pregleda za nadgledanje udaljenog računara. U ovom režimu sadržaj na ekranu se prikazuje u realnom vremenu, ali interakcija sa računarom nije moguća dok se ne klikne odgovarajuće dugme na traci sa alatkama. Računar ili IP adresa (i opciono TCP port) treba da se navede kao argument:

en: Service control
sr: Kontrola servisa

en: The ``service`` module can be used to control the local Veyon Service.
sr: Modul ``service`` može se koristiti za kontrolu lokalne usluge Veyon.

en: This command registers the Veyon Service as a service in the operating system so that it is automatically started when the computer boots.
sr: Ova komanda registruje Veyon Service kao servis u operativnom sistemu tako da se automatski pokreće kada se računar pokrene.

en: This command removes the service registration in the operating system so that the Veyon Service is no longer automatically started at boot time.
sr: Ova naredba uklanja registraciju usluge u operativnom sistemu tako da se Veyon Service više ne pokreće automatski prilikom pokretanja sistema.

en: This command starts the Veyon Service.
sr: Ova komanda pokreće Veyon Service.

en: This command stops the Veyon Service.
sr: Komanda zaustavlja Veyon Service.

en: This command restarts the Veyon Service.
sr: Ova komanda restarta Veyon Service.

en: This command queries and displays the status of the Veyon Service.
sr: Ova komanda ispituje i prikazuje status Veyon Service-a.

en: Shell
sr: Ljuska-omotač

en: Simple shell functionalities are provided by the ``shell`` module. If this module is called without further arguments, an interactive mode is started. In this mode, all CLI commands can be entered directly without having to specify and call the ``veyon-cli`` program for each command. The mode can be left by entering the keyword ``exit``.
sr: Jednostavne funkcionalnosti ljuske obezbeđuje modul ``shell``. Ako se ovaj modul poziva bez dodatnih argumenata, pokreće se interaktivni mod. U ovom režimu se sve CLI komande mogu unositi direktno bez potrebe za specifikacijom i pozivanjem programa ``veyon-cli`` za svaku naredbu. Režim se može napustiti unosom ključne reči ``exit``.

en: Furthermore the module can be used for automated processing of commands in a text file in order to implement simple batch processing:
sr: Nadalje, modul se može koristiti za automatiziranu obradu naredbi u tekstualnoj datoteci kako bi se implementirala jednostavna batch obrada:

en: This command executes the commands specified in the text file line by line. Operations are executed independently of the result of previous operations, i.e. an error does not lead to termination.
sr: Ova naredba izvršava naredbe određene u tekstualnoj datoteci liniju po liniju. Operacije se izvode nezavisno od rezultata prethodnih operacija, tj. greška ne vodi prekidu.

en: Command line tool
sr: Alat u komandoj liniji

en: Command line
sr: Komandna linija

en: Configuration key
sr: Konfiguraciski ključ

en: Service registration
sr: Registracija servisa

en: Configuration
sr: Konfiguracija

en: To begin with the setup, start the Veyon Configurator if this has not already been done automatically after the installation. With this program a local Veyon installation can be set up and customized. The graphical user interface is divided into different topic- or component-related configuration pages. Depending on the installed plugins there may be additional configuration pages.
sr: Za početak prilikom podešavanja, pokrenite Veyon Configurator ako se to već nije učinilo automatski nakon instalacije. Pomoću ovog programa može se postaviti i prilagoditi lokalna Veyon instalacija. Grafičko korisničko okruženje je podijeljeno na različite stranice konfiguracije koje se odnose na teme ili komponente. Ovisno o instaliranim dodacima, mogu biti dodatne stranice za konfiguraciju.

en: The :ref:`ConfigurationReference` describes all configuration pages and configuration options with their individual definitions and possible configuration values.
sr: :ref:`ConfigurationReference` opisuje sve stranice konfiguracije i opcije konfiguracije sa njihovim pojedinačnim definicijama i mogućim vrijednostima konfiguracije.

en: Overview
sr: Pregled

en: The basic settings on the configuration page :ref:`RefGeneral` apply to all :ref:`components` of Veyon. These include settings for the :ref:`RefUserInterface`, :ref:`RefLogging`, :ref:`RefAuthentication` as well as the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` which stores the locations and computers displayed in the Veyon Master.
sr: Osnovna podešavanja na konfiguracionoj stranici :ref:`RefGeneral` odnose se na sve :ref:`components` Veyon-a. Oni uključuju podešavanja za :ref:`RefUserInterface`, :ref:`RefLogging`, :ref:`RefAuthentication`, kao i :ref:`RefNetworkObjectDirectory` koji čuva lokacije i računare prikazane u Veyon Master-u.

en: The settings on the configuration page :ref:`RefService` influence the functionality of the Veyon Service and are used for fine-tuning and adaptation to implement special application scenarios. For smooth operation the default settings should normally not be changed.
sr: Podešavanja na konfiguracionoj stranici :ref:`RefService` utiču na funkcionalnost Veyon Service i koriste se za fino podešavanje i prilagođavanje za implementaciju posebnih scenarija aplikacije. Za nesmetan rad podrazumevane postavke obično ne treba menjati.

en: All settings on configuration page :ref:`RefMaster` only affect the behavior and functions of the Veyon Master application and apply system-wide for all users.
sr: Sva podešavanja na konfiguracionoj stranici :ref:`RefMaster` utiču samo na ponašanje i funkcije Veyon Master aplikacije i primenjuju se na nivou sistema za sve korisnike.

en: For a quick start to get to know the software you only need to add a location and individual computers on configuration page :ref:`ConfLocationsAndComputers`. After the configuration has been :ref:`exported to all computers <ConfImportExport>` the Veyon Master application can already be started and used. It should be ensured that the user used at logon exists with the same password on all computers.
sr: Za brzi početak upoznavanja softvera potrebno je samo da dodate lokaciju i pojedinačne računare na stranici sa konfiguracijom :ref:`ConfLocationsAndComputers`. Nakon što je konfiguracija :ref:`exported to all computers <ConfImportExport>` Veyon Master aplikacija se već može pokrenuti i koristiti. Treba osigurati da korisnik koji se koristi pri prijavi postoji s istom lozinkom na svim računarima.

en: Authentication
sr: Autentifikacija

en: In order to access a computer running the Veyon Service the accessing user must first authenticate himself, i.e. he has to prove his identity and usage authorization. Otherwise unrestricted access from any user to any computer running the Veyon Service would be possible. Access without authentication is not supported. The setup is done via the configuration page :ref:`RefGeneral` in section :ref:`RefAuthentication` in Veyon Configurator.
sr: Da bi pristupio računaru koji pokreće Veyon Service, korisnik koji pristupa mora se prvo overiti, tj. mora dokazati svoj identitet i dozvolu za korišćenje. U suprotnom, neograničen pristup bilo kog korisnika bilo kojem računaru koji pokreće Veyon Service bio bi moguć. Pristup bez autentifikacije nije podržan. Podešavanje se vrši putem stranice konfiguracije :ref:`RefGeneral` u odeljku :ref:`RefAuthentication` u Veyon Configurator-u.

en: Authentication methods
sr: Metoda provjere

en: Basically Veyon offers two different authentication methods: key file authentication and logon authentication.
sr: U osnovi, Veyon nudi dve različite metode autentifikacije: autentifikacija datotekom ključa i autentifikacija prijavom.

en: **Key file authentication** is based on `Public-Key-Cryptography <https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography>`_, meaning that a public key and a associated private key are used. Only certain users may have access to the private key. On each connection request the Veyon Service sends a random character sequence to Veyon Master, which Veyon Master has to sign cryptographically using the private key. The signature is sent back to the Veyon Service and verified with the corresponding public key. This verification only succeeds if the signature was generated with the appropriate private key. The authenticity of the counterpart is then guaranteed. If the signature verification fails, the connection is closed.
sr: **Key file authentication** zasniva se na `Public-Key-Cryptography <https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography>`_, što znači da se koriste javni ključ i pridruženi privatni ključ. Samo određeni korisnici mogu imati pristup privatnom ključu. Na svaki zahtev za vezu Veyon Service šalje slučajni niz znakova Veyon Master-u, koji Veyon Master mora kriptografski potpisati privatnim ključem. Potpis se vraća na Veyon servis i ovjerava odgovarajućim javnim ključem. Ova verifikacija uspeva samo ako je potpis generisan odgovarajućim privatnim ključem. Autentičnost protuvrijednosti je zagarantovana. Ako provjera potpisa ne uspije, veza se prekida.

en: Both methods have advantages and disadvantages so the choice of the right method depends on the environment, security requirements and desire for user comfort.
sr: Obe metode imaju prednosti i nedostatke, tako da odabir prave metode ovisi o okruženju, sigurnosnim zahtjevima i želji za udobnošću korisnika.

en: Advantages
sr: Prednosti

en: Disadvantages
sr: Mane

en: no login with username and password required when starting Veyon Master
sr: prijava sa korisničkim imenom i šifrom nije neophodna kada se pokreće Veyon Master

en: access to computers can be handled centrally by access rights to the file containing the private key
sr: pristup kompjuterima može se centralno upravljati putem prava pristupa datoteci koja sadrži privatni ključ

en: more effort for the setup
sr: više napora za podešavanje

en: user identity can not be assured even after successful signature check
sr: identitet korisnika se ne može osigurati ni nakon uspešne provere potpisa

en: system-wide exchange of key files necessary if compromised
sr: ako je ugrožena razmena ključnih datoteka na nivou sistema je nužna

en: easy and effortless setup
sr: jednostavno i lako postavljanje

en: identity of counterpart can be assured, allowing to use :ref:`AccessControlRules`
sr: identitet duplikata može se osigurati, omogućavajući upotrebu :ref:`AccessControlRules`

en: login with username and password necessary whenever Veyon Master is used
sr: nužna prijava korisničkim imenom i lozinkom kad god se koristi Veyon Master

en: The respective authentication method can be chosen and configured as described in section :ref:`RefAuthentication` in the configuration reference.
sr: Odgovarajuća metoda provjere autentičnosti može se odabrati i konfigurirati kako je opisano u odjeljku :ref:`RefAuthentication` u konfiguracijskoj referenci.

en: Key management
sr: Upravljanje ključem

en: In order to use the key file authentication, first a key pair consisting of a public and a private key has to be created. The configuration page :ref:`RefAuthenticationKeys` is available for this purpose. A new key pair is generated via the :guilabel:`Create key pair` button. A short, concise term such as ``teacher`` should be chosen as the name. Then an access group must be set for both private and public keys. Only users who are to be allowed to access computers using Veyon Master should be member of the access group set for private keys. The public key should be assigned to a global access group so that the key is readable for all users and the operating system.
sr: Da biste koristili autentifikaciju datoteke ključeva, prvo morate kreirati par ključeva koji se sastoji od javnog i privatnog ključa. Stranica za konfiguraciju :ref:`RefAuthenticationKeys` je dostupna u tu svrhu. Novi par ključeva generiše se pomoću dugmeta :guilabel:`Create key pair`. Kao ime treba izabrati kratak, sažet termin kao što je "učitelj". Tada se mora postaviti grupa pristupa i za privatne i za javne ključeve. Samo korisnici kojima je dozvoljen pristup računarima pomoću Veyon Master-a moraju biti članovi pristupne grupe postavljene za privatne ključeve. Javni ključ treba dodeliti globalnoj grupi pristupa tako da je ključ čitljiv za sve korisnike i operativni sistem.

en: Once key file authentication is set up and working with one client computer, the keys can also be transferred to a shared network drive and the :ref:`RefKeyFileDirectories` can be changed accordingly. On the client computers only the Veyon configuration has to be imported, while the key files do not have to be imported manually.
sr: Nakon što se postavi autentifikacija datoteka ključeva i radi sa jednim računarom klijenta, ključevi se takođe mogu prenijeti na zajednički mrežni disk i :ref:`RefKeyFileDirectories` se mogu u skladu s tim promeniti. Na klijentskim računarima mora se uvesti samo konfiguracija Veyon, dok datoteke ključeva ne treba uvesti ručno.

en: The private key file may only be accessible to users who should have access to other computers. If the file is stored on a network drive, it is therefore crucial to ensure that file access is restricted with using file ACLs or similar!
sr: Datoteka privatnog ključa može biti dostupna samo korisnicima koji bi trebali imati pristup drugim računarima. Ako je datoteka sačuvana na mrežnom pogonu, od presudne je važnosti osigurati da je pristup datoteci ograničen korišćenjem ACL datoteka ili sličnim datotekama!

en: The access control module can be used to specify in detail which users may access certain computers. Access control is performed during connection initialization after a successful authentication. While authentication assures the authenticity of an accessing user, the access control functionality restricts computer access to authorized users such as teachers.
sr: Modul za kontrolu pristupa može se koristiti za detaljno određivanje kojim korisnicima može pristupiti određeni računar. Kontrola pristupa se vrši tokom inicijalizacije veze nakon uspešne provere identiteta. Iako se autentifikacijom osigurava autentičnost korisnika koji pristupa, funkcija kontrole pristupa ograničava pristup računaru ovlašćenim korisnicima, poput predavača.

en: The setup is done on the :guilabel:`Access control` configuration page and is described in detail in the :ref:`configuration reference <ConfigurationReference>` as well as chapter :ref:`AccessControlRules`.
sr: Podešavanje se vrši na konfiguracionoj stranici :guilabel:`Access control` i detaljno je opisano u :ref:`configuration reference <ConfigurationReference>` kao i u poglavlju :ref:`AccessControlRules`.

en: Like all other settings the access control configuration is part of the local Veyon configuration. The configuration must therefore be :ref:`transferred to all other computers <ConfImportExport>` to work properly.
sr: Kao i sva druga podešavanja, konfiguracija kontrole pristupa je deo lokalne Veyon konfiguracije. Konfiguracija stoga mora biti :ref:`transferred to all other computers <ConfImportExport>` da bi ispravno radila.

en: Locations & computers
sr: Lokacije & računari

en: On the configuration page :guilabel:`Locations & computers` you can create the locations and computers displayed in the Veyon Master application when the :ref:`RefNetworkObjectDirectory` backend *Builtin* is used. Unlike backends such as :ref:`LDAP <LDAP>` this information is stored in the local configuration and must therefore be transferred to all computers.
sr: Na stranici za konfiguraciju :guilabel:`Locations & computers` možete kreirati lokacije i računare prikazane u Veyon Master aplikaciji :ref:`RefNetworkObjectDirectory` kada se pozadinski koristi *Builtin*. Za razliku od pozadinskog poput :ref:`LDAP <LDAP>` ove informacije se čuvaju u lokalnoj konfiguraciji i zbog toga se moraju preneti na sve računare.

en: The configuration page consists of two lists. The left list contains all configured locations. Using the two buttons below the list, locations may be added or removed. Existing locations can be edited and renamed by double-clicking.
sr: Stranica za konfiguraciju sastoji se od dvije liste. Leva lista sadrži sve konfigurisane lokacije. Pomoću dva dugmeta ispod liste lokacije se mogu dodavati ili uklanjati. Postojeće lokacije možete uređivati i preimenovati dvostrukim klikom.

en: All information about connecting Veyon to an LDAP-compatible server such as *OpenLDAP* or *Active Directory* can be found in chapter :ref:`LDAP`.
sr: Sve informacije o povezivanju Veyon-a sa serverom kompatibilnim sa LDAP-om, poput *OpenLDAP* or *Active Directory*, možete pronaći u poglavlju :ref:`LDAP`.

en: Importing/exporting a configuration
sr: Uvoženje/izvoženje konfiguracije

en: An imported prerequisite for the use of Veyon is an identical configuration on all computers. Transferring the Veyon configuration to another computer can be done manually at first, but should be automated later. Different methods are available for both ways.
sr: Uvezeni preduslov za upotrebu Veyon-a je identična konfiguracija na svim računarima. Prenošenje Veyon konfiguracije na drugi računar može se izvršiti ručno, ali treba kasnije da bude automatizovano. Na raspolaganju su različite metode za oba načina.

en: The :ref:`ConfigurationManagement` module of the :ref:`CommandLineInterface` can be used to automate/script configuration import and export.
sr: :ref:`ConfigurationManagement` modul od :ref:`CommandLineInterface` može se koristiti za automatizaciju/scriptu uvoza i izvoza konfiguracije.

en: Additionally, when performing an :ref:`automated installation <AutoInstall>` the configuration can be imported without requiring any further user interaction. In the example section an :ref:`example <InstallationConfigurationImport>` is given for the installer parameter ``/ApplyConfig``.
sr: Pored toga, prilikom izvođenja :ref:`automated installation <AutoInstall>` konfiguracija se može uvesti bez potrebe za daljom interakcijom korisnika. U primeru odjeljka :ref:`example <InstallationConfigurationImport>` dat je za instalacijski parametar ``/ApplyConfig``.

en: Reset configuration
sr: Resetujte konfiguraciju

en: In some error situations it may be advisable to completely reset the Veyon configuration and then restart with the default values. For this purpose you can use the entry :guilabel:`Reset configuration` in the :guilabel:`File` menu in the Veyon Configurator.
sr: U nekim situacijama sa greškama možda će biti preporučljivo potpuno resetovati Veyon konfiguraciju i zatim ponovo pokrenuti sa podrazumevanim vrednostima. U tu svrhu možete koristiti unos :guilabel:`Reset configuration` u meniju :guilabel:`File` u Veyon Configurator-u.

en: Alternatively the configuration can also be reset using the :ref:`ConfigurationManagement` module of the :ref:`CommandLineInterface`.
sr: Alternativno, konfiguracija se može takođe resetovati koristeći :ref:`ConfigurationManagement` modul u :ref:`CommandLineInterface`.

en: Furthermore the saved configuration can be reset on operating system level. On Linux the file :file:`/etc/xdg/Veyon Solutions/Veyon.conf` has to be deleted, while on Windows the registry key :file:`HKLM\\Software\\Veyon Solutions` and all of its subkeys have to be deleted.
sr: Takođe se sačuvana konfiguracija može resetovati na nivou operativnog sistema. Na Linux-u datoteka :file:`/etc/xdg/Veyon Solutions/Veyon.conf` mora biti izbrisana, dok u Windows-u ključ registra :file:`HKLM\\Software\\Veyon Solutions` i svi potključevi treba da se obrišu.

en: Quick start
sr: Brzi start

en: Key file authentication
sr: Autentičnost ključa datoteke

en: Public-key-cryptography
sr: Kriptografija javnog ključa

en: Public key
sr: Javni ključ

en: Private key
sr: Privatni ključ

en: Key file
sr: Datoteka ključa

en: Logon authentication
sr: Provera autentičnosti

en: Username
sr: Korisničko ime

en: Password
sr: Šifra/lozinka

en: Key pair
sr: Par ključa

en: Locations and computers
sr: Lokacije i kompjuteri

en: Export configuration
sr: Izvoz konfiguracije

en: Import configuration
sr: Uvoz konfiguracije

en: Load settings
sr: Učitavanje postavki

en: Save settings
sr: Snimanje postavki

en: Reset settings
sr: Resetovanje postavki

en: Clear configuration
sr: Čišćenje konfiguracije

en: Delete configuration
sr: Brisanje konfiguracije

en: FAQ - Frequently Asked Questions
sr: FAQ - Frequently Asked Questions - Često postavljena pitanja

en: Does Veyon run under Chrome OS (ChromeBooks) or MacOS?
sr: Radi li  Veyon pod Chrome OS (ChromeBooks) ili MacOS?

en: Currently Veyon is only available for Linux- and Windows-based environments. Support for other platforms is being worked on though. The Veyon project relies on the help of experienced software developers, especially for porting Veyon to macOS and Android.
sr: Trenutno je Veyon dostupan samo za Linux i Windows okruženja. Ali se radi na podršci za druge platforme. Projekt Veyon oslanja se na pomoć iskusnih programera software-a, posebno za prenos Veyon-a na macOS i Android.

en: How can I add computers in order to access them?
sr: Kako mogu dodati kompjutere da bi im se pristupalo?

en: If the default :ref:`RefNetworkObjectDirectory` is used, all you need to do is add the appropriate locations and computers on the :ref:`ConfLocationsAndComputers` configuration page. Afterwards the added resources are available in Veyon Master.
sr: Ako se koristi zadani :ref:`RefNetworkObjectDirectory`, sve što trebate učiniti je dodati odgovarajuće lokacije i računare na :ref:`ConfLocationsAndComputers` konfiguracijskoj stranici. Nakon toga su dodani resursi dostupni u Veyon Master-u.

en: If :ref:`LDAP` is configured the network object directory has to be changed to the appropriate LDAP backend so that the computers from the directory are displayed in the Veyon Master.
sr: Ako je :ref:`LDAP` konfigurisan, direktorij mrežnih objekata mora biti promenjen u odgovarajuću LDAP pozadinu kako bi se računari iz direktorija prikazali u Veyon Master-u.

en: How can I migrate an existing iTALC installation to Veyon?
sr: Kako migrirati postojeću iTALC instalaciju u Veyon?

en: Although iTALC and Veyon are conceptually similar, a complete new installation and configuration is necessary to use Veyon, since configuration and file formats as well as their paths have changed and are not compatible. For a migration iTALC has to be uninstalled completely first. It is recommended to reboot the computer afterwards. Veyon can then be installed and configured in the same way as iTALC.
sr: Iako su iTALC i Veyon konceptualno slični, neophodna je potpuno nova instalacija i konfiguracija za upotrebu Veyon-a jer su se konfiguracija i formati datoteka, kao i njihovi putevi promenili i nisu kompatibilni. Za migraciju iTALC-a, prvo mora biti potpuno deinstalisan. Preporučuje se da ponovo pokrenete računar. Veyon se zatim može instalirati i konfigurisati na isti način kao i iTALC.

en: While the configuration of authentication methods is very similar, the configuration of locations and computers is done via the Veyon Configurator and no longer in the Master application. In this context you should check whether the new :ref:`LDAP` can be used to make locations and computers automatically available in Veyon.
sr: Iako je konfiguracija metoda provjere autentičnosti vrlo slična, konfiguracija lokacija i računara vrši se putem Veyon Configurator-a i više nije u Master aplikaciji. U ovom kontekstu treba da proverite da li se novi :ref:`LDAP` može koristiti da učini automatski dostupnim lokacije i računare u Veyon-u.

en: Is it possible to use Veyon Master on more than one computer?
sr: Je li moguća upotreba Veyon Master-a na više od jednog kompjutera?

en: The usage of Veyon Master on multiple computers is possible without any restrictions. For this to work an identical configuration has to be used on all master computers like it's required for client computers in general. If logon authentication is used no further steps are necessary. If key file authentication is used the same private key has to be distributed to all master computers.
sr: Upotreba Veyon Master-a na više računara moguća je bez ikakvih ograničenja. Da bi ovo funkcionisalo, identična konfiguracija se mora koristiti na svim glavnim računarima, onako kako je to potrebno za klijentske računare uopšte. Ako se koristi autentifikacija za prijavu, daljnji koraci nisu potrebni. Ako se koristi datoteka ključeva za autentifikaciju, isti privatni ključ mora se distribuirati na sve glavne računare.

en: How can an existing VNC server be used in conjunction with Veyon?
sr: Kako se postojeći VNC server može koristiti zajedno sa Veyon-om?

en: In some environments a VNC server is already installed (e. g. UltraVNC) or is provided by the system (e. g. VNC-based access to virtual desktops in VDI environments). This may result in degraded performance or conflicts with the Veyon-internal VNC server. In such cases it is recommended to configure Veyon to use the existing (external) VNC server instead of starting the internal VNC server. The configuration is done through the Veyon Configurator on the configuration page :ref:`RefService` in section :ref:`RefVNCServer`.
sr: U nekim okruženjima je VNC server već instaliran (npr. UltraVNC) ili ga obezbeđuje sistem (npr. pristup VNC virtuelnim radnim površinama u VDI okruženjima). Ovo može rezultirati degradiranim performansama ili sukobom sa Veyon internim VNC serverom. U takvim slučajevima preporučuje se konfigurisanje Veyon-a da koristi postojeći (spoljni) VNC server umesto pokretanja unutrašnjeg VNC servera. Konfiguracija se vrši preko Veyon Configurator-a na konfiguracionoj stranici :ref:`RefService` u odeljku :ref:`RefVNCServer`.

en: Can I import/use an existing or generated file with location and computer information?
sr: Može li se uvesti/upotrebiti postojeći ili generisani fajl sa informacijom o lokaciji ili kompjuteru?

en: As of Veyon 4.1, there is a new :ref:`module for the command line interface <CLINetworkObjectDirectory>`. This module can be used to import locations and computers from any kind of text files (including CSV files) into the builtin network object directory.
sr: Od Veyon-a 4.1, postoji novi :ref:`module for the command line interface <CLINetworkObjectDirectory>`. Ovaj modul se može koristiti za uvoz lokacija i računara iz bilo koje vrste tekstualnih datoteka (uključujući CSV datoteke) u ugrađeni mrežni direktorij objekata.

en: How can I view or control all monitors of a remote computer?
sr: Kako se mogu pogledati ili kontrolisati svi monitori kompjutera koji su nadzirani?

en: On Windows by default only the primary monitor of a computer is accessible with Veyon. You can however change this behaviour in the :ref:`RefVNCServer` configuration. Select the VNC server plugin :guilabel:`Builtin VNC server` and enable the option :guilabel:`Enable multi monitor support`.
sr: U Windows-u sa Veyon-om pristupačan je samo primarni monitor računara. Međutim, ovo ponašanje možete promeniti u konfiguraciji :ref:`RefVNCServer`. Izaberite dodatak VNC servera :guilabel:`Builtin VNC server` i omogućite opciju :guilabel:`Enable multi monitor support`.

en: How can I import or export the selection of displayed computers?
sr: Kako se mogu uvesti ili izvesti selektovani prikazani kompjuteri?

en: The selection of displayed computers is saved in the personal :ref:`user configuration <RefUserConfiguration>`. There are two ways to share this configuration with multiple users. Either the user configuration file can be copied into the profile of the user, e.g. via login scripts. Alternatively, the user configuration can be also be stored in a shared directory (e.g. a network drive) and the :ref:`user configuration setting <RefUserConfiguration>` has to be changed accordingly so that the user configuration is loaded from this directory. Please note that the access rights may have to be adjusted so that changes made by users are not written back into the global user configuration.
sr: Izbor prikazanih računara se čuva u ličnoj :ref:`user configuration <RefUserConfiguration>`. Postoje dva načina da se ova konfiguracija podeli sa više korisnika. Ili se datoteka za konfiguraciju korisnika može kopirati u profil korisnika, npr. preko skripti za prijavu. Alternativno, korisnička konfiguracija može se takođe pohraniti u zajednički direktorij (npr. mrežni disk), a :ref:`user configuration setting <RefUserConfiguration>` mora se u skladu s tim promeniti tako da se korisnička konfiguracija učita iz ovog direktorija. Imajte na umu da se prava pristupa možda moraju prilagoditi tako da se promene koje izvrše korisnici ne vrate u globalnu korisničku konfiguraciju.

en: In this context please also refer the function :ref:`Automatic switch to current classroom <RefAutoSelectLocation>`, which can be used to directly realize the desired behavior.
sr: U ovom kontekstu molimo vas da pogledate i funkciju :ref:`Automatic switch to current classroom <RefAutoSelectLocation>`, koja se može koristiti za direktno ostvarenje željenog ponašanja.

en: How can I hide the master computer from computer locations?
sr: Kako se može sakriti glavni kompjuter iz lokacija kompjutera?

en: All you need to do is enable the option :ref:`Hide local computer <RefAutoHideLocalComputer>` in the master configuration page.
sr: Sve što trebate učiniti je omogućiti opciju :ref:`Hide local computer <RefAutoHideLocalComputer>` na glavnoj stranici konfiguracije.

en: What happens if there is no matching access control rule?
sr: Šta se desi ako nema odgovarajućeg pravila kontrole pristupa?

en: If there is no rule where all activated conditions apply when processing the configured access control rules, access is denied and the connection is closed. This prevents an attacker from being accidentally granted access due to an incomplete ruleset.
sr: Ako nema pravila gde se primenjuju svi aktivirani uslovi tokom obrade konfigurisanih pravila kontrole pristupa, pristup se odbija i veza se zatvara. Ovo sprečava da napadaču ne bude slučajno odobren pristup zbog nepotpunog skupa pravila.

en: Technical glossary
sr: Tehnički rečnik

en: From Wikipedia, the free encyclopedia:
sr: Iz Wikipedia-e, besplatne encikopedie:

en: Access Control List
sr: Lista kontrole pristupa

en: Client
sr: Klijent

en: a piece of computer hardware or software that accesses a service made available by a server.
sr: deo računarskog hardware-a ili software-a koji pristupa usluzi dostupnoj od strane servera.

en: a list of frequently asked questions (FAQs) and answers on a particular topic.
sr: lista često postavljenih pitanja (FAQ) i odgovori na pojedine teme.

en: a computer or other device connected to a computer network. A network host may offer information resources, services, and applications to users or other nodes on the network. A network host is a network node that is assigned a network address.
sr: računar ili drugi uređaj povezan sa računarskom mrežom. Mrežni host može korisnicima nuditi informacione resurse, usluge i aplikacije ili druge čvorove na mreži. Mrežni host je mrežni čvor kojem je dodeljena mrežna adresa.

en: Hostname
sr: Ime hosta

en: a label that is assigned to a device connected to a computer network and that is used to identify the device in various forms of electronic communication, such as the World Wide Web.
sr: nalepnica koja se dodeljuje uređaju povezanom na računarsku mrežu i koji se koristi za identifikaciju uređaja u različitim oblicima elektronske komunikacije, kao što je World Wide Web.

en: the principal communications protocol in the Internet protocol suite for relaying datagrams across network boundaries. Its routing function enables internetworking, and essentially establishes the Internet.
sr: glavni komunikacijski protokol u paketu internetskih protokola za prenošenje datagrama preko mrežnih granica. Njegova funkcija usmeravanja omogućava umrežavanje na mreži i u suštini uspostavlja Internet.

en: IP Address
sr: IP adresa

en: a numerical label assigned to each device connected to a computer network that uses the Internet Protocol for communication.
sr: brojčana oznaka dodeljena svakom uređaju povezanom na računarsku mrežu koji koristi Internet protokol za komunikaciju.

en: the most recent version of the Internet Protocol (IP), the communications protocol that provides an identification and location system for computers on networks and routes traffic across the Internet.
sr: najnoviju verziju Internet protokola (IP), komunikacijskog protokola koji pruža sistem identifikacije i lokacije za računare u mrežama i usmerava saobraćaj preko Interneta.

en: an endpoint of communication. Physical as well as wireless connections are terminated at ports of hardware devices. At the software level, within an operating system, a port is a logical construct that identifies a specific process or a type of network service.
sr: krajnja tačka komunikacije. Fizička i bežična veza prekidaju se na portovima hardware-skih uređaja. Na nivou software, u okviru operativnog sistema, port je logička konstrukcija koja identifikuje određeni proces ili vrstu mrežne usluge.

en: one of the main protocols of the Internet protocol suite. It originated in the initial network implementation in which it complemented the Internet Protocol (IP). Therefore, the entire suite is commonly referred to as TCP/IP.
sr: jedan od glavnih protokola u paketu Internet protokola. Nastao je iz inicijalne mrežne implementacije u kojoj je dopunjen Internet protokol (IP). Stoga se ceo paket obično naziva TCP/IP.

en: a reference to a web resource that specifies its location on a computer network and a mechanism for retrieving it.
sr: referenca na web resurs koja određuje njegovu lokaciju u računarskoj mreži i mehanizam za njegovo preuzimanje.

en: Veyon Administrator Manual
sr: Veyon Administrator Priručnik

en: Installation
sr: Instalacija

en: Hardware and software requirements
sr: Hardware-ski i software-ski zahtevi

en: Veyon is designed to run on standard computers running Windows or Linux. The minimum requirements for the hardware depend on the usage scenario and size of the environment in which Veyon is deployed. While there are no special requirements for client computers all master computers should be equipped with enough RAM and CPU cores to monitor the desired number of client computers.
sr: Veyon je dizajniran da radi na standardnim računarima sa operativnim sistemom Windows ili Linux. Minimalni zahtevi za hardware zavise od scenarija upotrebe i veličine okruženja u kojem je Veyon raspoređen. Iako ne postoje posebni zahtevi za klijentske računare, svi matični računari treba da budu opremljeni s dovoljno RAM-a i CPU jezgri za praćenje željenog broja klijent računara.

en: At least 2 GB RAM - Veyon Master requires 20-30 MB per client computer, depending on the client's screen resolution
sr: Najmanje 2 GB RAM-a - Veyon Master-u je potrebno 20-30 MB po računaru klijenta, u zavisnosti od rezolucije ekrana klijenta

en: Multi-core system (2-4 CPU cores) highly recommended
sr: Višejezgreni sistem (2-4 CPU jezgre) veoma preporučen

en: All computers must be connected through a TCP-/IP-compatible network. Both wired and wireless network connections work. For using Veyon with more than 10 computers a Gigabit network is recommended, otherwise the performance of the demo mode feature (see user manual) may not be satisfactory. The same applies to wireless networks (*Wifi*) where at least the IEEE 802.11n standard should be used.
sr: Svi računari moraju biti povezani preko TCP/IP kompatibilne mreže. I žična i bežična mrežna veza funkcionišu. Za upotrebu Veyon-a sa više od 10 računara preporučuje se Gigabitna mreža, jer u suprotnom rad funkcije demo režima (vidi korisnički priručnik) možda neće biti zadovoljavajući. Isto se odnosi i na bežične mreže (*Wifi*) gde treba koristiti najmanje IEEE 802.11n standard.

en: From a software point of view, an up-to-date operating system supported by the manufacturer or the community must be used. The following operating systems are supported:
sr: Sa software-skog stanovišta, moraju se koristiti ažurni operativni sistem koji podržavaju proizvođači ili zajednica. Podržani su sledeći operativni sistemi:

en: The mixed operation of Veyon on Windows and Linux computers works without any restrictions.
sr: Mešovita operacija Veyon-a na Windows i Linux računarima radi bez ikakvih ograničenja.

en: Preparing the installation
sr: Priprema instalacije

en: Installation on a Windows computer
sr: Instalacija na Windows kompjuter

en: Run the installer file with administrative privileges and follow the displayed instructions. On computers that do not require the Veyon Master application (e.g. student computers) you can deselect the component *Veyon Master* in the *Choose Components* dialog.
sr: Pokrenite instalacijsku datoteku s administrativnim privilegijama i slijedite prikazana uputstva. Na računarima koji ne zahtevaju Veyon Master aplikaciju (npr. studentski računari) možete poništiti odabir komponente *Veyon Master* u dijalogu *Select Components*.

en: Installation on a Linux computer
sr: Instalacija na Linux kompjuter

en: Automated/silent installation
sr: Automatska/tiha instalacija

en: Basics
sr: Osnove

en: The Veyon Windows installer provided by the community can be executed in *silent* mode, meaning that there is no user interaction and the installation is performed automatically. This is especially useful for automated deployments in larger environments. This way Veyon can be easily integrated with all common software distribution solutions and mechanisms.
sr: Instalacijski program Veyon Windows koji obezbeđuje zajednica može da se izvrši u *silent* režimu, što znači da nema interakcije korisnika i instalacija se obavlja automatski. Ovo je posebno korisno za automatizovane razmeštanje u većim okruženjima. Na ovaj način Veyon se može lako integrisati sa svim uobičajenim rešenjima i mehanizmima distribucije software-a.

en: By running the installer with the command line parameter ``/S``, all operations are performed without further questions and dialogs. The same applies to the uninstaller.
sr: Pokretanjem instalera sa parametrom naredbenog retka ``/S``, sve operacije se izvode bez dodatnih pitanja i dijaloga. Isto se odnosi i na deinstalaciju.

en: Examples
sr: Primeri

en: Install Veyon in *silent* mode:
sr: Instalacija Veyon-a u *silent* režimu:

en: Uninstall Veyon in *silent* mode:
sr: Deinstalacija Veyon-a u *silent* režimu:

en: Specify an installation directory for an automated installation:
sr: Odredite instalacijski direktorij za automatsku instalaciju:

en: Because of a shortcoming of the installer software (NSIS) the option ``/D=...`` always has to be the last argument.
sr: Zbog nedostatka software-a za instalaciju (NSIS) opcija ``/D=...`` uvek mora biti poslednji argument.

en: Import and apply a given Veyon configuration automatically after the installation:
sr: Uvezi i primeni zadanu Veyon konfiguraciju automatski nakon instalacije:

en: Automated installation without the Veyon Master component:
sr: Automatska instalacija bez Veyon Master komponente:

en: Delete all Veyon-related settings during uninstallation:
sr: Brisanje svih Veyon baziranih postavki tokom deinstalacije:

en: Minimum requirements
sr: Minimum zahtevi

en: Operating system
sr: Operativni sistem

en: Linux
sr: LINUX

en: Automated installation
sr: Automatizovana instalacija

en: Unattended installation
sr: Instalacija bez nadzora

en: Silent installation
sr: Tiha instalacija

en: Uninstallation
sr: Deinstalacija

en: Uninstalling
sr: Deinstaliranje

en: Installation directory
sr: Instalacioni direktorij

en: About this manual
sr: O ovom priručniku

en: This manual describes the installation and configuration of Veyon in a computer network and is addressed to system administrators and technically experienced users. For end users there is a separate user manual which describes the usage and individual functions of the user program (Veyon Master).
sr: Ovaj priručnik opisuje instalaciju i konfiguraciju Veyon-a u računarskoj mreži i adresiran je na administratore sistema i tehnički iskusne korisnike. Za krajnje korisnike postoji odvojeni korisnički priručnik koji opisuje upotrebu i pojedine funkcije korisničkog programa (Veyon Master).

en: In the following sections of this chapter you will find basic information about Veyon and its components which are of fundamental importance for putting Veyon into operation.
sr: U sledećim odeljcima ovog poglavlja pronaći ćete osnovne informacije o Veyon-u i njegovim komponentama koje su od temeljnog značaja za stavljanje Veyon-a u rad.

en: Chapter :ref:`Installation` covers the installation of Veyon on a Windows or Linux computer. It also contains information on how to perform or implement an automated installation.
sr: Poglavlje :ref:`Installation` pokriva instalaciju Veyon-a na Windows ili Linux računaru. Takođe sadrži informacije o tome kako izvesti ili implementirati automatizovanu instalaciju.

en: Chapter :ref:`Configuration` explains how to configure and integrate Veyon using the graphical configuration tool, whereas the :ref:`ConfigurationReference` describes all available configuration settings and options in detail. Information and examples on how to connect Veyon to an LDAP or ActiveDirectory server can be found in chapter :ref:`LDAP`.
sr: Poglavlje :ref:`Configuration` objašnjava kako konfigurisati i integrisati Veyon pomoću alata za grafičku konfiguraciju, dok :ref:`ConfigurationReference` detaljno opisuje sva dostupna konfiguracijska podešavanja i opcije. Informacije i primeri kako povezati Veyon sa LDAP ili ActiveDirectory serverom možete pronaći u poglavlju :ref:`LDAP`.

en: Veyon also has a command line interface (CLI) which can be used to modify the configuration, automate Veyon-related tasks and to use or control certain program features. All modules and commands of the command line tool are listed and explained in chapter :ref:`CommandLineInterface`.
sr: Veyon takođe poseduje interfejs komandne linije (CLI) koji se može koristiti za izmenu konfiguracije, automatizaciju Veyon-ovih zadataka i za upotrebu ili kontrolu određenih programskih funkcija. Svi moduli i naredbe alata naredbenog retka su navedeni i objašnjeni u poglavlju :ref:`CommandLineInterface`.

en: In case Veyon causes problem during its installation or configuration actions can be taken as described in chapter :ref:`Troubleshooting`. Frequently asked questions are answered in chapter :ref:`FAQ`.
sr: U slučaju da Veyon uzrokuje problem tokom njegove instalacije ili konfiguracije, mogu se preduzeti akcije kao što je opisano u poglavlju :ref:`Troubleshooting`. Na često postavljena pitanja odgovarate u poglavlju :ref:`FAQ`.

en: Before upgrading to a new release series of Veyon it's recommended to carefully read the :ref:`ReleaseNotes` for the respective version.
sr: Pre nadogradnje na novu seriju izdanja Veyon-a preporučuje se pažljivo pročitati :ref:`ReleaseNotes` za odgovarajuću verziju.

en: About Veyon
sr: O Veyonu

en: Monitoring: overview of a (class) room with screen contents of computers being shown in thumbnails
sr: Monitoring: pregled sobe (razreda) sa sadržajem ekrana računara koji se prikazuju u sličicama

en: Remote view or control computers
sr: Daljinska kontrola ili pregled kompjutera

en: Broadcast the teacher's screen to all other computers in real time (full screen/window demo)
sr: Prenos nastavnog ekrana na sve ostale računare u realnom vremenu (demonstracija preko celog ekrana / prozora)

en: Lock computers to control attention
sr: Zaključan kompjuter radi kontrole

en: Distribute documents and other files to students
sr: Podela dokumenata i drugih datoteka studentima

en: Send text messages to students
sr: Slanje tekst poruka studentima

en: Power on, reboot or shutdown computers remotely
sr: Palenje, ponovno pokretanje ili gašenje kompjutera daljinski

en: Log out users
sr: Odjava korisnika

en: Launch programs and open websites
sr: Pokretanje programa i otvaranje web lokacija

en: Components
sr: Komponente

en: Veyon basically consists of a master and a service component which realize the interaction between teacher and student computers (also referred to as *master computer* and *client computer*):
sr: Veyon se u osnovi sastoji od glavnog i uslužnog dela koji realizuju interakciju između računara nastavnika i učenika (koji se takođe nazivaju *master computer* i *client computer*):

en: In detail there are several software components that interact with each other in different ways:
sr: Postoji nekoliko softverskih komponenti koje međusobno deluju na različite načine:

en: An application program that can be used to monitor and control other computers and utilize further Veyon features. In normal use, the program is started by the end user and accesses other computers via the Veyon Service.
sr: Aplikacija koja se može koristiti za nadgledanje i kontrolu drugih računara i korišćenje dodatnih Veyon funkcija. U normalnoj upotrebi program pokreće krajnji korisnik i pristupa drugim računarima putem Veyon servisa.

en: Veyon Service
sr: Veyon servis

en: A non-graphical service application which monitors user sessions on a computer and starts Veyon Server instances within these sessions. The service and its server subprocesses are required to run on all computers including teacher computers. If Veyon Server instances are started manually the Veyon Service is not required.
sr: Ne-grafička servisna aplikacija koja nadzire sesije korisnika na računaru i pokreće instance Veyon Server-a u okviru ovih sesija. Servis i njegovi serverski podprocesi moraju se pokrenuti na svim računarima, uključujući računar učitelja. Ako se instance Veyon Server-a pokreću ručno, Veyon servis nije potreban.

en: A server application which provides access to a computer as well as control and application functions. In regular operation this program is started by the Veyon Service automatically and with elevated privileges so it can't be terminated by users.
sr: Server aplikacija koja pruža pristup računaru, kao i aplikativnim i funkcijama upravljanja. U redovnom radu program automatski pokreće Veyon  Service sa većanim privilegijama, tako da ga korisnici ne mogu prekinuti.

en: A helper program started by the server to provide specific functions in an isolated environment or in the context of the currently logged-on user. Those specific functions include the tray icon, the demo server on the teacher computer and the demo client on the student computers.
sr: Pomoćni program koji je pokrenuo server za pružanje određenih funkcija u izolovanom okruženju ili u kontekstu trenutno prijavljenog korisnika. Te specifične funkcije uključuju ikonu ladice-tray, demo server na računaru za nastavnike i demo klijent na studentskim računarima.

en: Veyon Configurator
sr: Veyon Konfigurator

en: A command line tool that in addition to the Veyon Configurator allows various configuration adjustments, automated tasks and the use of some Veyon features without graphical interaction. The program is run either interactively on the command line or script-controlled with usually administrative privileges.
sr: Alat komandne linije koji pored Veyon Configurator-a omogućava različita podešavanja konfiguracije, automatizovane zadatke i upotrebu nekih Veyon funkcija bez grafičke interakcije. Program se pokreće ili interaktivno u komandnoj liniji ili kontrolnom skriptom sa obično administrativnim privilegijama.

en: Network architecture
sr: Mrežna arhitektura

en: From a network perspective the following components and TCP ports are involved:
sr: Iz mrežne perspektive, uključene su sledeće komponente i TCP portovi:

en: Teacher computer
sr: Nastavnički kompjuter

en: Student computer
sr: Student kompjuter

en: Master computer
sr: Glavni kompjuter

en: Client computer
sr: Klijent kompjuter

en: Software components
sr: Software-ske komponente

en: Configuration tool
sr: Konfiguracijski alat

en: LDAP/AD integration
sr: LDAP/AD integracija

en: This chapter covers the setup of Veyon for connecting it to LDAP-compatible servers. In the following the generic term *LDAP* will be used and refers to all LDAP-compatible products and technologies such as *OpenLDAP*, *Samba* or *Active Directory*. LDAP integration enables you to use information about users, user groups, computers and locations that already exist in most environments, instead of manually replicating it in the Veyon configuration. Once configured Veyon Master can retrieve locations and computers to be displayed directly from the directory service. Additionally LDAP users and user groups can serve as a base for :ref:`ComputerAccessControl`.
sr: Ovo poglavlje pokriva postavljanje Veyon-a za njegovo povezivanje na servere kompatibilne sa LDAP-om. U nastavku će se koristiti generički izraz *LDAP* i odnosi se na sve LDAP-kompatibilne proizvode i tehnologije kao što su *OpenLDAP*, *Samba* ili *Active Directory*. LDAP integracija vam omogućava da koristite informacije o korisnicima, grupama korisnika, računarima i lokacijama koje već postoje u većini okruženja, umesto da ih ručno replicirate u Veyon konfiguraciji. Jednom konfigurirani Veyon Master može dohvatiti lokacije i računare koji će se prikazivati direktno iz usluge direktorija. Pored toga, LDAP korisnici i korisničke grupe mogu poslužiti kao osnova za :ref:`ComputerAccessControl`.

en: The configuration of the LDAP integration is done on configuration page :guilabel:`LDAP` in Veyon Configurator. The page is divided into several subpages for :ref:`LDAPBasicSettings`, :ref:`LDAPEnvironmentSettings`, :ref:`LDAPAdvancedSettings` and :ref:`LDAPIntegrationTests`.
sr: Konfiguracija LDAP integracije se vrši na konfiguracijskoj stranici :guilabel:`LDAP` u Veyon Configurator-u. Stranica je podijeljena u nekoliko podstranica za :ref:`LDAPBasicSettings`, :ref:`LDAPEnvironmentSettings`, :ref:`LDAPAdvancedSettings` i :ref:`LDAPIntegrationTests`.

en: Basic settings
sr: Osnovna podešavanja

en: The basic settings affect all basic parameters for accessing an LDAP server. They are mandatory for a properly working LDAP integration.
sr: Osnovna podešavanja utiču na sve osnovne parametre za pristup LDAP serveru. Oni su obavezni za pravilno delovanje LDAP integracije.

en: LDAP server and port
sr: LDAP server i port

en: Enter the address of the LDAP server (hostname or IP address) here. If a port other than the default LDAP port 389 is used, the port parameter has to be adjusted accordingly.
sr: Ovde unesite adresu LDAP servera (ime domaćina ili IP adresa). Ako se koristi port koji nije podrazumevani LDAP port 389, parametar porta mora se prilagoditi na odgovarajući način.

en: Anonymous bind / Use bind credentials
sr: Anonimno vezanje / korišćenje vezanog akreditiva

en: Depending on the environment and configuration of the LDAP server, LDAP queries can be performed either as an anonymous user or with valid usernames and passwords only. If the server access requires a username and password, the option :guilabel:`Use bind credentials` has to be selected and the credentials have to be entered in the input fields below. Otherwise the default option :guilabel:`Anonymous bind` can be used.
sr: U zavisnosti od okruženja i konfiguracije LDAP servera, LDAP upiti mogu se izvoditi ili kao anonimni korisnik ili samo sa važećim korisničkim imenima i lozinkama. Ako za pristup serveru trebate korisničko ime i lozinku, mora biti odabrana opcija :guilabel:`Use bind credentials` i akreditivi moraju biti uneti u polja za unos ispod. U suprotnom se može koristiti podrazumevana opcija :guilabel:`Anonymous bind`.

en: Bind DN
sr: Vezati DN

en: The bind DN is the username used to log in at the server in order to perform LDAP operations. However, the required format heavily depends on the LDAP server and its configuration. Possible formats include ``User``, ``DOMAIN\User`` or ``cn=User,…,dc=example,dc=org``.
sr: Vezani DN je korisničko ime koje se koristi za prijavu na serveru radi obavljanja LDAP operacija. Međutim, potrebni format u velikoj meri zavisi od LDAP servera i njegove konfiguracije. Mogući formati uključuju ``User``, ``DOMAIN\User`` or ``cn=User,…,dc=example,dc=org``.

en: Bind password
sr: Vezati lozinku

en: In addition to the bind DN the corresponding password has to be entered.
sr: Pored vezajućeg DN-a, mora se unijeti i odgovarajuća lozinka.

en: You can use the :guilabel:`Test` button to verify, whether server access is working with the supplied parameters.
sr: Možete da koristite taster :guilabel:`Test` da proverite da li pristup poslužitelju radi sa priloženim parametrima.

en: Connection security
sr: Sigurnost veze

en: Encryption protocol
sr: Protokol šifrovanja

en: TLS certificate verification
sr: Potvrda TLS certifikata

en: Custom CA certificate file
sr: Prilagođena datoteka certifikata CA

en: Base DN
sr: Osnovni DN

en: Environment settings
sr: Postavke okruženja

en: Object trees
sr: Objektna stabla

en: User tree
sr: Korisnik prikaz stablo

en: Group tree
sr: Grupa prikaz stabla

en: Computer tree
sr: Rašunar prikaz stablo

en: Computer group tree
sr: Stablo računarskih grupa

en: Perform recursive search operations in object trees
sr: Izvođenje rekurzivnih pretraga u stablima objekata

en: Object attributes
sr: Objekat atributi

en: User login name attribute
sr: Atribut korisničkog imena za prijavu

en: Group member attribute
sr: Atribut člana grupe

en: Computer display name attribute
sr: Atribut prikaza računarskog imena

en: Computer host name attribute
sr: Svojstvo imena kompjuter hosta

en: Hostnames stored as fully qualified domain names (FQDN, e.g. myhost.example.org)
sr: Imena hosta sačuvana su kao potpuno kvalifikovana imena domena (FQDN, npr. Myhost.example.org)

en: Computer MAC address attribute
sr: Atribut računarske MAC adrese

en: Computer location attribute
sr: Atribut lokacije računara

en: Location name attribute
sr: Atribut naziva lokacije

en: Advanced settings
sr: Napredna podešavanja

en: Optional object filters
sr: Opcionalni filteri objekata

en: Filter for users
sr: Filter za korisnike

en: Filter for user groups
sr: Filter za korisničke grupe

en: Filter for computers
sr: Filter za računare

en: Filter for computer groups
sr: Filter za grupe računara

en: Filter for computer containers
sr: Filter za kontejnere računara

en: Group member identification
sr: Identifikacija člana grupe

en: Distinguished name (Samba/AD)
sr: Istaknuto ime (Samba / AD)

en: Configured attribute for user login name or computer hostname (OpenLDAP)
sr: Konfigurisani atribut za korisničko ime za prijavu ili  domaćin računara (OpenLDAP)

en: Computer locations
sr: Lokacije računara

en: Computer groups
sr: Računarske grupe

en: Computer containers or OUs
sr: Kontejneri za računare ili OU

en: Location attribute in computer objects
sr: Atribut lokacije u računarskim objektima

en: Integration tests
sr: Integracijski testovi

en: Using LDAP backends
sr: Upotreba LDAP backend-a

en: Anonymous bind
sr: Anonimni vez

en: Use bind credentials
sr: Koristite veze akreditiva

en: LDAP naming contexts
sr: LDAP kontekst imenovanja

en: LDAP object trees
sr: LDAP drva objekta

en: LDAP Common Names
sr: LDAP Opšta Imena

en: LDAP Organizational Units
sr: LDAP Organizacione Jedinice

en: Recursive search operations
sr: Rekurzivne operacije pretraživanja

en: LDAP object attributes
sr: LDAP svojstva objekata

en: LDAP user object
sr: LDAP korisnički objekt

en: LDAP computer object
sr: LDAP kompjuter objekt

en: Fully qualified domain names
sr: Potpuno kvalifikovana imena domene

en: MAC address
sr: MAC adresa

en: Computer location
sr: Kompjuter lokacija

en: Object filters
sr: Filteri objekta

en: LDAP object filter
sr: LDAP filter objekta

en: LDAP filters
sr: LDAP filteri

en: LDAP integration tests
sr: LDAP integracioni testovi

en: LDAP backend
sr: LDAP pozadina

en: Platform specific notes
sr: Specifične bilješke o platformi

en: Enable SAS generation by software (Ctrl+Alt+Del)
sr: Omogućavanje programskog SAS generisanja (Ctrl+Alt+Del)

en: User authentication
sr: Autentifikacija korisnika

en: Use alternative user authentication mechanism
sr: Upotrebiti alternativni mehanizam provere korisnika

en: User login
sr: Prijava korisnika

en: Input start delay
sr: Odgoda pokretanja ulaza

en: Simulated key presses interval
sr: Interval simultanih pritisaka tipki

en: Screen lock
sr: Ekran zaključan

en: Hide taskbar
sr: Sakriti traku zadataka

en: Hide start menu
sr: Sakriti start meni

en: Hide desktop
sr: Sakriti radnu površinu

en: UltraVNC server settings
sr: UltraVNC server postavke

en: Enable capturing of layered (semi-transparent) windows
sr: Omogući hvatanje polu providnih prozora

en: Enable multi monitor support
sr: Uključi više ekransku podršku

en: Enable Desktop Duplication Engine on Windows 8 and newer
sr: Uključi Desktop Duplication Engine- mogućnost dupliciranja desktopa na Windows 8 i novijim

en: Poll full screen (leave this enabled per default)
sr: Preko celog ekrana (ostaviti uključeno kao zadano)

en: Low accuracy (turbo mode)
sr: Mala preciznost (brzi način)

en: Custom PAM service for user authentication
sr: Prilagođena PAM usluga za proveru autentičnosti korisnika

en: SAS generation
sr: SAS generisanje

en: Authentication mechanism
sr: Mehanizam autentifikacije

en: Configuration reference
sr: Referenca konfiguracije

en: User interface
sr: Korisnički interfejs

en: Language
sr: Jezik

en: **Default:** *Use system language setting*
sr: **Default:** *Upotreba sistemskih postavki jezika*

en: Method
sr: Metod

en: **Default:** *Builtin (computers and locations in local configuration)*
sr: **Default:** *Ugrađeno (kompjuteri i lokacije u lokalnoj konfiguraciji)*

en: Update interval
sr: Interval ažuriranja

en: Logging
sr: Prijavljivanje

en: Log file directory
sr: Dnevnik datoteka direktorijuma

en: Log level
sr: Nivo zapisa

en: Limit log file size
sr: Ograničite veličinu datoteke dnevnika

en: Rotate log files
sr: Rotacija datoteka dnevnika

en: Log to standard error output
sr: Prijavite se na standardni izlaz greške

en: Write to logging system of operating system
sr: Zapisati u sistem za prijavu operativnog sistema

en: Service
sr: Servis

en: Hide tray icon
sr: Sakri ikonu u tray-u

en: Show notification when an unauthorized access is blocked
sr: Prikaži obavest kada je zabranjeni pristup blokiran.

en: Show notification on remote connection
sr: Prikaži obaveštenje na daljinskoj vezi

en: Multi session mode (for terminal and remote desktop servers)
sr: Više sesijski način (za terminal i daljinske desktop servere)

en: Internal VNC server
sr: Interni VNC server

en: Feature manager
sr: Upravitelj svojstava

en: Enable firewall exception
sr: Uključi firewall izuzetak

en: Allow connections from localhost only
sr: Dozvoli samo konekcije od lokalnog kompjutera

en: Plugin
sr: Dodatak

en: **Default:** *Builtin VNC server*
sr: **Default:** *Ugrađen VNC server*

en: Master
sr: Glavni

en: User configuration
sr: Korisnička konfiguracija

en: Screenshots
sr: Snimci ekrana

en: Thumbnail update interval
sr: Interval ažuriranja sličica

en: Background color
sr: Boja pozadine

en: **Default:** *white*
sr: **Default:** *beo*

en: Text color
sr: Boja teksta

en: **Default:** *black*
sr: **Default:** *crn*

en: Computer thumbnail caption
sr: Opis računara u sličicama

en: **Default:** *User and computer name*
sr: **Default:** *Korisnik i ime kompjutera*

en: Sort order
sr: Poredjaj prema

en: **Default:** *Computer and user name*
sr: **Default:** *Ime kompjutera i Korisnik*

en: Behaviour
sr: Ponašanje

en: Perform access control
sr: Izvršite kontrolu pristupa

en: Automatically select current location
sr: Automatski odaberite trenutnu lokaciju

en: Automatically adjust computer thumbnail size
sr: Automatski prilagodite veličinu sličica računara

en: Automatically open computer select panel
sr: Automatski otvorite panel za odabir računara

en: **Computer locations**
sr: **Lokacije kompjutera**

en: Show current location only
sr: Prikaži samo trenutnu lokaciju

en: Allow adding hidden locations manually
sr: Dopusti ručno dodavanje skrivenih lokacija

en: Hide local computer
sr: Sakri lokalni računar

en: Hide empty locations
sr: Sakri prazne lokacije

en: Hide computer filter field
sr: Sakri polje filtera računara

en: **Modes and features**
sr: **Načini i svojstva**

en: Enforce selected mode for client computers
sr: Pojačajte odabrani režim za klijentske računare

en: Show confirmation dialog for potentially unsafe actions
sr: Prikaži potvrdni dijalog za potencijalno nesigurne radnje

en: Feature on double click
sr: Svojstva na dvostruki klik

en: **Default:** *no function*
sr: **Default:** *bez funkcije*

en: Features
sr: Karakteristike

en: Grant access to every authenticated user (default)
sr: Odobriti pristup autorizovanom korisniku (podrazumevano)

en: Restrict access to members of specific user groups
sr: Ograniči pristup članovima određjenih grupa korisnika

en: Process access control rules
sr: Obraditi pravila kontrole pristupa

en: User groups authorized for computer access
sr: Autorizovane grupe korisnika za pristup računaru

en: Authentication keys
sr: Ključevi za autentifikaciju

en: Key file directories
sr: Ključne datoteke direktorijuma

en: Public key file base directory
sr: Osnovni direktorijum datoteka javnih ključeva

en: Private key file base directory
sr: Osnovni direktorijum datoteka privatnih ključeva

en: Key frame interval
sr: Interval ključnog okvira

en: Memory limit
sr: Memorijski limit

en: File transfer
sr: Prenos datoteka

en: Directories
sr: Direktorijumi

en: Options
sr: Opcije

en: Network port
sr: Mrežni port

en: Environment variables
sr: Promenjive okoline

en: Authentication method
sr: Način provere autentifikacije

en: Network objects
sr: Mrežni objekti

en: Network object directory backend
sr: Pomoćni/pozadina-backend direktorij/a mrežnog objekta

en: Network object directory update interval
sr: Interval ažuriranja direktorija mrežnog objekta

en: User groups backend
sr: Backend korisničkih grupa

en: Domain groups
sr: Domenske grupe

en: Standard error output
sr: Standardna greška izlaza

en: Windows event log
sr: Zapis Windows događaja

en: Program version
sr: Programska verzija

en: Blocked access notification
sr: Obavest o blokadi pristupa

en: Unauthorized access
sr: Neovlašten pristup

en: Remote connection notification
sr: Obavest o daljinskom spajanju

en: System service
sr: Sistemski servis

en: Firewall exception
sr: Firewall izuzetak

en: Firewall
sr: Vatrozid-Firewall

en: Windows firewall
sr: Windows vatrozid-firewall

en: External VNC server
sr: Spoljni VNC server

en: Current location
sr: Trenutna lokacija

en: Computer thumbnail size
sr: Veličina sličice kompjutera

en: Thumbnail size
sr: Veličina sličice

en: Computer select panel
sr: Panel izbora kompjutera

en: Empty locations
sr: Prazne lokacije

en: Computer filter
sr: Filtriranje kompjutera

en: Double click
sr: Dvostruki klik

en: Authorized user groups
sr: Autorizovane grupe korisnika

en: Application data
sr: Aplikativni podaci

en: User profile directory
sr: Direktorij profila korisnika

en: Home directory
sr: Početni direktorij

en: Temporary files
sr: Privremeni fajlovi

en: Release notes
sr: Beleške izdanja

en: Upgrading configuration
sr: Poboljšanje konfiguracije

en: Structural changes
sr: Strukturne promene

en: Configuration changes
sr: Konfiguraciske promene

en: Old name
sr: Staro ime

en: New name
sr: Novo ime

en: Core
sr: Jezgro

en: Plugins
sr: Dodaci

en: Configurator
sr: Konfigurator

en: Troubleshooting
sr: Rešavanje problema

en: Computers can't be accessed
sr: Onemogućen pristup kompjuterima

en: Networking problems
sr: Mrežni problemi

en: Problems with the Veyon Service
sr: Problemi sa Veyon Service-om

en: Service and firewall settings
sr: Postavke servisa i firewall-a

en: Authentication settings
sr: Postavke autentifikacije

en: Settings for computer access control
sr: Postavke za kontrolu pristupa kompjutera

en: Settings are not correctly saved/loaded
sr: Postavke nisu korektno snimljene/učitane

en: After updating to a new version of Veyon it may happen in rare cases that some configuration keys are inconsistent and need to be recreated. This can result in settings not being saved or reloaded correctly, such as the builtin location and computer information. In this case the :ref:`configuration should be reset <ConfigReset>` and rebuilt based on the default values.
sr: Nakon ažuriranja na novu verziju Veyon-a u retkim slučajevima se može dogoditi da neki konfiguracioni ključevi budu nedosledni i da ih treba ponovo stvoriti. To može rezultirati da se podešavanja ne sačuvaju ili ponovo učitaju, poput ugrađene lokacije i informacija o računaru. U ovom slučaju :ref:`configuration should be reset <ConfigReset>` će ponovo izgraditi na osnovu zadanih vrednosti.

en: Locations and computers from LDAP directory are not displayed in Veyon Master
sr: Lokacije i kompjuteri iz LDAP direktorija nisu prikazani u Veyon Master-u

en: Please make sure that:
sr: Molim budite sigurni da:

en: the :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>` on configuration page :guilabel:`General` is set to *LDAP Basic* or *LDAP Pro*
sr: :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>` na konfiguraciskoj stranici :guilabel:`General` je postavljen na *LDAP Basic* ili *LDAP Pro*

en: LDAP integration tests :guilabel:`List all entries of a location` and :guilabel:`List all locations` are successful and return proper objects
sr: LDAP testovi integracije :guilabel:`List all entries of a location` i :guilabel:`List all locations` su uspešni i vraćaju ispravne objekate

en: on the configuration page :guilabel:`Master` all options for fine-tuning the behavior are set to their default values
sr: na konfiguracijskoj stranici :guilabel:`Master` sve opcije za fino podešavanje ponašanja su postavljene na zadane vrednosti

en: Selecting current location automatically doesn't work
sr: Odabir trenutne lokacije automatski ne radi

en: If the :ref:`option automatically selecting the current location <RefAutoSelectLocation>` is activated, but has no effect when starting Veyon Master, you should first make sure that the master computer is also listed as a computer for the respective room in the :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>`.
sr: Ako je aktivirana opcija :ref:`option automatically selecting the current location <RefAutoSelectLocation>` , ali nema efekta prilikom pokretanja Veyon Master-a, prvo trebate biti sigurni da je glavni računar takođe naveden kao računar za odgovarajuću sobu u :ref:`network object directory <RefNetworkObjectDirectory>`.

en: If the problem persists although all entries in the network object directory are correct, there is usually a problem with the DNS configuration in the network. Make sure that computer names can be resolved to IP addresses and reverse lookups of IP addresses return the corresponding computer names. On most operating systems, the DNS diagnostic tool ``nslookup`` is available for this purpose. Calling the program with the local computer name as an argument must return a valid IP address. A second call with the determined IP address must again return the computer name.
sr: Ako problem i dalje postoji iako su svi unosi u direktoriju mrežnih objekata tačni, obično postoji problem sa DNS konfiguracijom u mreži. Proverite da li se računarska imena mogu razrešiti sa IP adresama, a obrnutim pregledima IP adresa vratiti odgovarajuća imena računara. Na većini operativnih sistema je DNS dijagnostički alat ``nslookup`` dostupan za ovu svrhu. Pozivanje programa sa nazivom lokalnog računara kao argumenta mora vratiti važeću IP adresu. Drugi poziv sa određenom IP adresom mora ponovo da vrati ime računara.

en: If the function does not work as desired despite correct DNS setup, in the second step the :ref:`log level <RefLoglevel>` can be set to the highest value (*Debug messages and everything else*). After restarting Veyon Master, you can search the log file ``VeyonMaster.log`` in the :ref:`log file directory <RefLogFileDirectory>` for further error causes. The lines with the messages *"initializing locations"* and *"found locations"* indicate which host names and IP addresses were used to determine the location and which locations were eventually determined on the basis of these information.
sr: Ako funkcija ne radi po želji uprkos ispravnom podešavanju DNS-a, u drugom koraku :ref:`log level <RefLoglevel>` može se postaviti na najveću vrednost (*Debug messages and everything else*). Nakon ponovnog pokretanja Veyon Master-a, možete potražiti log fajl ``VeyonMaster.log`` u the :ref:`log file directory <RefLogFileDirectory>` za daljnje uzroke grešaka. Redovi s porukama *"initializing locations"* i *"found locations"* označavaju koja su imena hosta i IP adrese korištena za određivanje lokacije i koje su lokacije na kraju određene na osnovu tih informacija.

en: Screen lock can be bypassed via Ctrl+Alt+Del
sr: Zaključavanje ekrana može biti preskočeno sa Ctrl+Alt+Del

en: To completely block all keystrokes and keyboard shortcuts in screen lock mode, you must restart your computer after installing Veyon on Windows. Without a restart, the Veyon-specific driver for input devices is not yet active and keystrokes cannot be intercepted.
sr: Da biste u potpunosti blokirali sve pritiske na tastere i prečice na tastaturi u režimu zaključavanja ekrana, morate ponovo pokrenuti računar nakon instaliranja Veyon-a na Windows-e. Bez ponovnog pokretanja, Veyon-ov drajver za uređaje za unos još uvek nije aktivan i ne mogu se presretati pritisci tastera.

en: on the configuration page :guilabel:`Service` the firewall exception is enabled on the master computer or a third party firewall is configured to allow incoming connections to TCP port ``11400``
sr: na stranici za konfiguraciju :guilabel:`Service` firewall izuzetak je omogućen na glavnom računaru ili je firewall drugog proizvođača konfigurisan da dopušta dolazne veze na TCP port ``11400``

en: Veyon Server crashes with XIO or XCB errors on Linux
sr: Veyon Server pada uz  XIO ili XCB greške na Linux-u

en: There are known issues with specific KDE and Qt versions on Linux causing the Veyon Server to crash. This affects several other VNC server implementations as well. If you're affected by such crashes consider upgrading KDE/Qt. As a last resort you can disable the X Damage extension in the VNC server configuration. This will however decrease overall performance and increase the CPU load.
sr: Poznati su problemi sa specifičnim verzijama KDE i Qt na Linux-u koji su uzrokovali pad sistema Veyon Server-a. Povezano je i sa nekoliko drugih implementacija VNC servera. Ako ste pogođeni takvim padovima Veyon-a, razmotrite nadogradnju KDE/Qt. Kao krajnje sredstvo možete onemogućiti X Damage ekstenziju u konfiguraciji VNC servera. To će, međutim, smanjiti ukupne performanse i povećati opterećenje CPU-a.

en: Debugging
sr: Otklanjanje grešaka

en: Error analysis
sr: Analiza greške

en: Error correction
sr: Korekcija greške

en: Connectivity problems
sr: Problem povezivanja
